Рак легень у жінок: виявлення та методи лікування

878

Зміст:

  • Причини розвитку
  • Основні симптоми
  • Ранні прояви
  • Стадії захворювання
  • Діагностичні заходи
  • Підходи до лікування
  • Онкологічна патологія дихальної системи – актуальна проблема для населення. Статистика Всесвітньої організації охорони здоров’я говорить про те, що на п’ятьох чоловіків з раком легенів припадає одна жінка з тим же діагнозом. Незважаючи на якісну медичну допомогу, захворювання характеризується високою летальністю, оскільки ранні ознаки хвороби люди не звертають належної уваги. Пухлини легень можливі і у некурящих жінок, що вимагає уважного ставлення до свого здоров’я всіх груп населення.

    Причини розвитку

    На п’ятьох чоловіків з раком легенів припадає одна жінка з тим же діагнозом

    Фахівці виділяють кілька етіологічних факторів, що сприяють формуванню злоякісного новоутворення:

    • Куріння. Лікарі рекомендують населенню відмовитися від тютюнопаління та вести здоровий спосіб життя. Речовини, які містяться в сигаретному димі, впливають на легеневу тканину канцерогенну дію, що призводить до хронічного пошкодження клітин, порушення процесів регенерації і утворення пухлини.
    • Літній вік і слабкий імунітет.
    • Пасивне куріння. Вдихання сигаретного диму також ушкоджує стінки бронхів і альвеол.
    • Хронічні патології дихальної системи: хронічна обструктивна хвороба легень, бронхіт, альвеоліт, туберкульоз, пневмонії, часті вірусні захворювання, цирротическое ураження тканин легень і т. д.
    • Алкоголізм. Спирт не тільки порушує роботу печінки і інших органів, але і призводить до иммунодефицитному станом. Імунітет перестає нищити змінені клітини організму, що підвищує ризик розвитку пухлинного вогнища.
    • Спадкова схильність.
    • Погана екологічна обстановка – задимленість, висока концентрація хімічних речовин – порушує процеси регенерації легеневої тканини.

    Онкологи відзначають, що при пухлинах легенів у хворих є генетична схильність, пов’язана з порушеннями життєвого циклу клітин та їх регенерації. Однак спадковості недостатньо – вона проявить себе лише на тлі негативних факторів навколишнього середовища або куріння.

    Основні симптоми

    Клінічні прояви захворювання поділяють на декілька синдромів: астенічний, синдром порушення дихальної функції і паранеопластические симптоми. Кожен з них має свої особливості.

    • Астенічний синдром характеризується млявістю, швидкою стомлюваністю, слабкістю, головними болями, запамороченням, швидким зниженням маси тіла, нудотою, загальним нездужанням, пітливістю і підвищенням температури до 37°С.
    • Порушення дихальної функції – кашель, задишка при невеликому фізичному навантаженні, кровохаркання, болі в грудній клітці при диханні, а також утруднення дихання.
    • Паранеопластичний синдром розвивається у зв’язку з порушенням роботи червоного кісткового мозку, зменшення числа клітин крові і пошкодженням внутрішніх органів. У жінки може з’явитися свербіж шкіри, кров у сечі, порушення чутливості та ін.

    Крім зазначених ознак, багато жінок скаржаться на захриплість голосу, утруднення в ковтанні, збільшення лімфатичних вузлів над ключицями, болі в кістках і тяжкість у правому підребер’ї. Симптоми пов’язані з зростанням пухлинного вузла і появою метастазів.

    Ранні прояви

    Клінічні прояви у некурящих жінок, за якими можна запідозрити виникнення раку легенів, неспецифічні: пітливість у нічний час, відчуття слабкості або втоми після сну, млявість протягом дня, а також періодичне підвищення температури у вечірній час до субфебрильних значень – 37-37,5°С. В деяких ситуаціях пацієнтів турбує задишка, сухий кашель, втрата або захриплість голосу.

    Будь-який з ранніх ознак є показанням для звернення до лікаря. Деякі симптоми не пов’язані з раком, а виникають через інших захворювань. Але онкологічна пильність і консультація з лікарем дозволяє виявити пухлину на ранніх етапах її розвитку і підібрати ефективну терапію. Це покращує прогноз на одужання і якість життя онкологічних хворих.

    Стадії захворювання

    Рак легень у жінок проходить через ряд стадій, кожна з яких характеризується певним розміром пухлини, клінічними ознаками і прогнозом на одужання. Звернення до лікаря при ранніх ознаках істотно покращує шанси на порятунок від пухлини. В онкології використовується наступна класифікація:

    • Перша стадія – новоутворення має невеликі розміри (до 3 см), ураження лімфатичних вузлів і метастазування відсутні. На даному етапі лікарі відзначають хороший прогноз та високу ефективність лікування пухлини.
    • Друга стадія – пухлина досягає розмірів до 7 см і починає проникати в здорові тканини, але ураження лімфатичних вузлів не виявляються. У хворих з’являються неспецифічні симптоми: підвищення температури, кашель, слабкість і швидка стомлюваність. Пухлина усувається з допомогою хіміотерапії і хірургічних втручань.
    • Третя стадія – новоутворення більше 7 см, проростає в лімфатичну систему і плевру легенів, а також вражає органи грудної клітини. Патологія характеризується болем у грудях і появою кашлю з кров’ю. Лікування проводиться з видаленням частини легені, пухлини, уражених лімфатичних вузлів і з проведенням курсів хіміотерапії.
    • Четверта стадія – неоперабельная пухлина з численними метастазами. Лікарі проводять симптоматичну терапію, зменшує больовий синдром.

    В залежності від локалізації пухлинного вузла рак легені поділяють на центральний і периферичний. Вони мають різну гістологічну структуру і прогноз. Центральний рак краще піддається лікуванню і виявляється на ранніх стадіях. У некурящої жінки підвищений ризик виникнення периферичних пухлин.

    Діагностичні заходи

    симптомы рака и рентгенология

    Променева діагностика – золотий стандарт у виявленні симптомів раку

    При появі будь-якого симптому людині необхідно звернутися до лікаря. Фахівець проведе необхідне обстеження. Діагностика починається зі збору скарг та анамнезу захворювання. Важливо встановити час появи симптомів, а також наявність факторів ризику розвитку пухлини. Діагностика включає в себе різні методи дослідження: клінічний і біохімічний аналізи крові, загальний аналіз сечі, рентген або комп’ютерну томографію легень.

    Для визначення типу пухлинного вузла проводиться трансторакальна пункційна біопсія або магнітно-резонансна томографія. Додаткові молекулярно-генетичні дослідження використовують для уточнення діагнозу та оцінки агресивності раку. Інтерпретує результати обстеження тільки онколог.

    Підходи до лікування

    Незалежно від причини росту пухлини терапія проводиться за одним загальним принципам. Вид лікування визначається стадією захворювання: розміром пухлини, наявністю метастазів, ураження лімфатичної системи і супутніх симптомів ураження внутрішніх органів.

    В онкології використовують такі види терапії: хірургічні операції не радикального (видаляється пухлина) та радикального (видаляють пухлину, лімфатичні судини, частина здорового легкого та ін) характеру, хіміотерапія, променева лікування, паліативна та симптоматична допомога. Після молекулярно-генетичного дослідження пухлинного вузла може бути підібрана таргетна терапія, що впливає тільки на певні ракові клітини.

    Пухлини легень виникають у різних груп жінок, в тому числі у некурящих. Поширеність захворювання поступово збільшується, що пов’язано з покращенням діагностики та екологічними проблемами в більшості регіонів Росії. Виявлення причин розвитку раку допомагає фахівцям розробити профілактичні і лікувальні заходи. Знати ранні ознаки онкологічних захворювань важливо. Чим раніше звернення до лікаря, тим краще прогноз.

    Читайте також: причини і методи лікування раку яєчників у жінок