Адвокат розповів, що буде з материнським капіталом при розлученні

516

Після народження другої і наступних дітей мами малюків отримують сертифікат на материнський капітал. А як бути, якщо сімейний човен йде до дна і дружини, яким була раніше надана ця держпідтримка, розлучаються? Іноді розлучення відбувається без суперечок і питання розділу майна вирішується полюбовно. Але часом мирно врегулювати ситуацію не виходить. І ось в цьому випадку необхідна консультація юриста.

Материнський капітал не підлягає поділу при розірванні шлюбу, – підкреслює адвокат Олена Кондратьєва. – Наприклад, сертифікат отримано до розірвання шлюбу подружжям, при цьому діти залишилися проживати з батьком. Сертифікат знаходиться на руках у мами. Цей сертифікат повинен залишитися у матері. Законодавство не передбачає розділу сертифіката між подружжям.

Тобто якщо сертифікат на материнський капітал ще не був направлений за призначенням, при розлученні він залишається у мами дитини.

Читайте також:Як укласти шлюбний договір

А як бути, якщо сертифікат вже був використаний, наприклад, на поліпшення житлових умов? Як ділити нерухомість, яку будували або набували з урахуванням коштів материнського капіталу? Відповідь на це питання раніше був даний у Верховному суді РФ.

Все почалося з рішення міської суду міста Слов’янська Краснодарського краю. Там суд розглянув позов про розподіл недобудованого будинку. Колишній чоловік зажадав, щоб суд визнав право власності на половину недобудованого будинку за ним. Будинок сім’я будувала в шлюбі, шлюб закінчився, будинок залишився. Але до кінця оформити його не змогли, так як це – недобудова, – пише одне з видань Краснодарського краю.

© Instagram @matkap.vol

Читайте також:Фінансовий експерт розповів, як повернути гроші, витрачені на лікування

Дружина вирішила відстоювати право на майно і звернулася до суду. Проте і міський, і крайової суди постановили, що все нажите подружжям у шлюбі вважається їх спільною власністю і у випадку розлучення ділиться навпіл. Тому половину будинку суд присудив колишній дружині, другу половину – колишньому чоловікові. І лише у Верховному суді РФ вдалося досягти іншого рішення. Суддя підкреслив:

Закон про материнський капітал спеціально окреслив коло суб’єктів, на чию власність надходить житлове приміщення, придбане або збудоване на кошти цього капіталу. А ще цим законом встановлено і вид власності – спільна часткова.

За Сімейним кодексом (статті 38 і 39) у разі розлучення, розділ майна між подружжям підлягає тільки спільне майно, нажите в шлюбі. В цей перелік спільного майна входять грошові виплати, отримані кожним з подружжя. Але спільними будуть лише ті грошові виплати, які не мають спеціального цільового призначення. Це сказано в 34-ї статті Сімейного кодексу.

А кошти материнського капіталу за законом мають цільове призначення. Вони не можуть бути спільно нажитим майном, а значить, не підлягають розподілу між подружжям. Діти, сказано в законі, повинні визнаватися учасниками часткової власності на об’єкт нерухомості, купленої на материнський капітал. Причому неважливо, гроші були витрачені на це цілком або частиною. Тому будинок недобудований, треба ділити на всіх, як того вимагає цивільний кодекс і закон про материнський капітал.

© Instagram @matkap.vol

А ви отримали сертифікат на материнський капітал? На які цілі плануєте його направити?