Що таке нормоценоз у жінок

2474

Зміст:

  • Що таке нормоценоз у жінок
  • Що впливає на склад мікрофлори
  • Що означає порушення нормоценоза
  • Як відновити нормоценоз
  • Абсолютний і відносний нормоценоз – запорука здоров’я жіночих статевих органів. Нормальний баланс мікроорганізмів робить слизову піхви стійкою до захворювань.

    Що таке нормоценоз у жінок

    Слизова піхви населена різними мікроорганізмами. У нормі більшу частину з них складають лактобактерії. Але також там присутні умовно-патогенні мікроорганізми, які ніяк себе не проявляють, поки для них не створяться сприятливі умови.

    Серед жінок переважає відносний нормоценоз

    У мазку здорової жінки відсутні грамнегативні бактерії, спори, міцелії та псевдогифы грибів. Можливо присутність поодиноких лейкоцитів і незначна кількість епітеліальних клітин.

    Виділяють два типи нормального стану слизової піхви:

  • Абсолютний нормоценоз. Являє собою відсутність на слизовій будь-яких нетипових для неї компонентів. Такого стану досягти непросто. У дорослих жінок, які ведуть статеве життя, напевно з’являться в піхву умовно-патогенні мікроорганізми. Це не є відхиленням і не вимагає втручання.
  • Відносний або умовний нормоценоз.
  • Грампозитивні коки і грамнегативні палички виявляються в мазку у більшості жінок. Присутні в ньому лейкоцити і моноцити, макрофаги і епітеліальні клітини. Практично всі жінки, які ведуть статеве життя, є носіями грибків кандида, уреаплазми і мікоплазми. Умовно-патогенні мікроорганізми присутні в невеликих кількостях. Переважають лактобактерії. При відносному нормоценозе не виникає неприємних симптомів. Стан не є патологічним і визнається нормою.

    Що впливає на склад мікрофлори

    Конкретний склад мікрофлори індивідуальний і залежить від безлічі факторів. В першу чергу його визначають нервова і імунна системи, гормональний фон. У різні фази менструального циклу співвідношення мікроорганізмів в нормі може змінюватися. Впливають на нормоценоз і особливості гігієни. Важливе значення має ступінь статевої активності і вік. Позначається навіть раціон харчування.

    Що означає порушення нормоценоза

    Якщо баланс мікрофлори піхви зміщується в бік патогенних і умовно-патогенних мікроорганізмів, мова йде про дисбіозу. Частіше за все зовнішні ознаки стану відсутні або виражені слабо.

    При зниженні загального і місцевого імунітету або приєднання інфекції хвороботворні бактерії і грибки починають розмножуватися, а кількість лактобактерій падає. Кислотно-лужний баланс середовища порушується, що створює ще більш сприятливі умови для патогенних і умовно-патогенних мікроорганізмів.

    Викликати порушення місцевого імунітету можуть:

    • стрес;
    • недолік гігієни;
    • часті спринцювання;
    • неправильне використання гігієнічних тампонів і менструальних чаш;
    • прийом антибіотиків і протигрибкових засобів;
    • внутрішньоматкова спіраль.

    На склад мікрофлори впливають піхвові контрацептиви у вигляді свічок, таблеток і кремів. У любительок кондитерських виробів та хворих на цукровий діабет на слизовій формується солодке середовище, згубна для лактобактерій.

    нормоценоз что это такое у женщинНорма і порушення піхвової мікрофлори

    Дисбіоз може прийти спонтанно, викликати ускладнення або перейти у хронічну форму. Найчастіше відхилення виявляється випадково при гінекологічному обстеженні, а можуть з’явитися симптоми у вигляді незвичайних виділень. Іноді присутній неприємний запах. З початком запального процесу виникає свербіж і печіння.

    Як відновити нормоценоз

    Щоб привести в норму мікрофлору піхви, необхідно відновити колонію лактобактерій. Для цього призначають пробіотики. При виражених порушеннях можуть бути прописані антибіотики або протигрибкові препарати місцевої дії.

    Щоб не допускати порушення нормаценоза, слід грамотно підходити до питань гігієни. Її повинно бути досить, але й переборщувати не потрібно. Ось кілька правил:

  • Для щоденних гігієнічних процедур вистачить чистої води. Мило і спеціальні гелі порушують кислотно-лужний баланс і знижують місцевий імунітет. Те ж стосується спринцювань.
  • Під час місячних тампони потрібно міняти якомога частіше, а менструальну чашу слід регулярно стерилізувати.
  • Нормоценоз – показник жіночого здоров’я. Не варто допускати його порушень. Дисбаланс піхвової мікрофлори нерідко призводить до гінекологічних захворювань.

    Також рекомендуємо почитати: коккобациллы в мазку у жінок