Що викликає вологий кашель у дитини?

1648

Зміст:

  • Що таке вологий кашель і чому він виникає у дітей
  • Вірусні інфекції
  • Бронхіт
  • Бронхіальна астма
  • Бронхоектази і туберкульоз
  • Захворювання за межами дихальної системи
  • Що робити з кашлем, і чого робити не можна
  • Діагностика різних хвороб у дітей утруднена, і чим молодша дитина, тим складніше визначити, що викликало у нього вологий кашель, температуру і жар – звичайна застуда або більш серйозне захворювання. Правильно поставити діагноз батьки можуть не завжди, але вони можуть визначити, наскільки серйозна проблема і коли настав час звернутися до лікаря.

    У дитини вологий кашель розвивається при вірусних і бактеріальних захворюваннях

    Що таке вологий кашель і чому він виникає у дітей

    Кашель – це рефлекторна захисна реакція дихальних шляхів. Здорова людина кашляє, щоб видалити із бронхів накопичилася слиз, частинки пилу і т. д. Це своєрідне очищення бронхів від “сміття”, яке запобігає розмноженню в них бактерій. Під час хвороби потреба в очищенні дихальних шляхів зростає, тому кашель – важливий діагностична ознака.

    Якщо разом з кашлевыми поштовхами виділяється мокротиння, кашель називається вологим.

    Основні причини:

    • Вірусні захворювання дихальних шляхів – ГРВІ, грип;
    • Бактеріальні ураження – бронхіт;
    • Початок бронхіальної астми;
    • Вроджені патології дихальних шляхів (бронхоектази);
    • Зараження туберкульозом;
    • Вроджені вади серця.

    Визначити, яке з цих станів викликало кашель, можна з допомогою аналізів, але батькам можуть дати підказку додаткові симптоми. Дії лікаря повністю залежать від того, що викликало хворобу.

    Вірусні інфекції

    Найчастіша причина, по якій діти кашляють – ГРВІ. Вірус передається повітряно-крапельним шляхом, добре зберігається на іграшках і предметах вжитку в теплих приміщеннях. Малюк захворіє, якщо зустрічається з дуже великою дозою вірусу або його організм ослаблений і не може протистояти звичайним кількості вірусів. У дитячих садках ймовірність зараження вище, але і адаптація до вірусів відбувається швидше.

    Важливо! Простуданикакнесвязанасосквознякамиихолодом. Навпаки, зимойбольшешансовзаболетьутеплоукутанногомалыша – перегрів і рясне потовиділення сприяють тому, що одяг втрачає свої теплозахисні властивості і призводить до переохолодження.

    Діагностика застуди полягає в аналізі симптомів: вона супроводжується температурою, нежиттю, кашлем спочатку сухим, і тільки на 2-3 день переходить у вологий, головним болем, млявістю. При грипі спостерігаються болі в м’язах і суглобах,які виникають раніше, ніж катаральні явища. Точно визначити вид захворювання може мікробіологічний аналіз, але в більшості випадків він не має сенсу – поки буде готовий результат, пацієнт вже встигне одужати.

    Вилікувати застуду можна в домашніх умовах. Дитині необхідно тепле пиття, обмеження фізичної активності та симптоматичні засоби. Обов’язково постійно провітрювати кімнату малюка і робити в ній вологе прибирання. При грипі призначають противірусні препарати, в самий важкий період потрібен постільний режим.

    причины

    Причини кашлю у дітей з’ясує лікар

    Бронхіт

    Запалення бронхів найчастіше має бактеріальну природу. Бронхіт може розвиватися як ускладнення застуди чи грипу, якщо лікування не було достатньо ефективним. Часто виникає у дітей, що мають схильність до хвороб дихальних шляхів.

    Ознаки бронхіту:

    • Вологий кашель з мокротинням;
    • Хрипке дихання;
    • Висока температура;
    • Загальна слабкість і важкий стан малюка.

    Діагноз ставить лікар за результатами обстеження – загальний аналіз крові, аналіз мокротиння, рентгенографія, при необхідності – бронхоскопія. Спеціаліст встановлює не тільки факт наявності хвороби, але і вид збудника, проти якого призначається етіотропна терапія – антибіотики.

    Бронхіальна астма

    Постійний кашель, що посилюється ночами, невелика кількість мокротиння і відсутність температури може говорити про бронхіальній астмі у дітей. Її дебют часто проходить непоміченим – нападів, що є характерним симптомом, може і не бути на ранніх стадіях.

    Процес діагностики астми може затягнутися, і протягом цього часу стан дитини погіршується. Потрібно встановити алерген і виключити контакт з ним, забезпечити мінімальний контакт з подразниками у повітрі – пилом, пахучими речовинами, аерозолями. Для купірування нападів використовуються лікувальні аерозолі, які розширюють бронхи. Загальний стан поліпшують з допомогою прогулянок, масажу, строго дозованих фізичних навантажень, фізіопроцедур, поїздок в санаторій.

    Бронхоектази і туберкульоз

    Малюк може заразитися туберкульозом від дорослих у своєму найближчому оточенні. Небезпеку можуть становити і виділення хворого на вулиці або в під’їзді. Туберкульоз у дітей завжди протікає важко. Для боротьби з ним призначається цілий комплекс заходів – медикаментозна терапія антибіотиками і протизапальними препаратами, лікувальна дихальна гімнастика, дієта, поїздки в санаторій.

    Бронхоектази – це вроджені патології бронхів, які нагадують мішечки. У них накопичується мокрота, яка стає живильним середовищем для бактерій. Коли бронхоектази переповнюються, мокрота виходить з них, викликаючи напад вологого кашлю. Сама мокротиння має сильний неприємний запах. В якості терапії застосовуються медикаментозні методи, фізіотерапія, при великих бронхоектазах – хірургічні операції.

    лечение

    Лікування підбирається лікарем, виходячи з діагнозу

    Захворювання за межами дихальної системи

    Вроджені вади серця можуть вже в ранньому віці призвести до формування серцевої недостатності. Якщо вона зачіпає лівий шлуночок, в малому колі відбувається застій крові. При цьому є безліч симптомів ураження серця – швидка стомлюваність, неможливість виконувати фізичні вправи, блідий або синюшний колір шкіри, відставання у фізичному розвитку. Лікування – хірургічне.

    Що робити з кашлем, і чого робити не можна

    Вологий кашель сам по собі – не захворювання, це симптом, що вимагає лікарської допомоги. Мета терапії – розрідження мокроти і поліпшення її відходження. Дитині рекомендують фізіотерапію – прогрівальні процедури та електрофорез лікарських препаратів.

    З препаратів, що допомагають від кашлю, використовуються відхаркувальні засоби, які підсилюють відходження мокротиння, і муколітики, що розріджують мокротиння. Найбільш ефективно використовувати їх комбінації. Точне дозування скаже лікар і розповість, як перевести сухий кашель у вологий – наприклад, на ранніх етапах застуди. Сухий кашель більш болісний, а вологий з виділенням мокротиння приносить полегшення.

    Важливо!

    Препарати, подавляющиекашлевойрефлекс, действияпривлажномкашлеприменятьнельзя.

    З немедикаментозних процедур використовуються масаж, теплі ванни, рясне питво. Обов’язково стежити за вологістю повітря в кімнаті дитини – вона повинна бути 60-70%. Потрібно регулярно провітрювати приміщення, але робити це у відсутності дитини. Від відвідин садка чи школи і гуртків потрібно утриматися, якщо у дитини вологий кашель – мокрота завжди являє небезпеку для оточуючих.

    диагностика

    Виявлення причин кашлю

    Вологий кашель у малюка – неприємна проблема, але лікування у хорошого фахівця позбавить від неї. Головне – дотримуватися його рекомендації і ізолювати хвору дитину від контакту з іншими дітьми, щоб уникнути зараження.

    Читайте також по темі: алергічний кашель у дитини