Скільки тривають фази менструального циклу і в чому їх особливості

747

Зміст:

  • Що керує циклом
  • Яєчниковий і матковий цикл
  • Що вкладається в поняття норми
  • Основним показником репродуктивного здоров’я жінки є стабільний менструальний цикл. Його тривалість індивідуальна, але повинна укладатися в певні рамки. Фази менструального циклу змінюють один одного в одне і теж час, готують жінку до настання вагітності. Якщо запліднення не відбулося, запускається повторне коло гормональних змін.

    Що керує циклом

    Менструальний цикл відображає злагоджену роботу репродуктивних органів, до яких належать матка, яєчники і молочні залози, а також головного мозку і ділянок ендокринної системи. Вони функціонують у суворій ієрархії.

    Нормальні фази менструального циклу – показник здоров’я

    Головним регулятором виступає кора головного мозку. Її рецептори отримують сигнали із зовнішнього та внутрішнього середовища, реагують на її зміни коливаннями концентрації нейромедіаторів:

    • серотоніну;
    • дофаміну;
    • мелатоніну;
    • норадреналіну;
    • ацетилхоліну;
    • гамма-аміномасляної кислоти.

    Ці ж речовини беруть участь в активації організму під час стресу, регулюють сон, неспання, психічні процеси. Цим пояснюється, чому у жінки при сильних переживаннях, недосипання може збиватися менструальний цикл.

    Другим рівнем регуляції є область гіпоталамуса. В ньому виробляються гормони, які регулюють роботу гіпофіза. Вони пригнічують або активують викид з певною частотою. Функціонування гіпоталамуса пов’язано з циркадными ритмами організму. Підпорядковується гіпоталамуса гіпофіз. Під впливом гонадолиберинов в ньому виробляються:

    • фолікулостимулюючий гормон;
    • лютеїнізуючий гормон.

    Для інших гормонів гіпофіза також є свої стимулюючі кініни гіпоталамуса: тиреолиберин, кортиколиберин, соматолиберин. Рівень гормонів коливається протягом доби і протягом місяця.

    Гіпофізу підпорядковуються периферичні ендокринні органи: яєчники, щитовидна залоза, наднирники. Разом вони беруть участь у регуляції менструального циклу і визначають репродуктивне здоров’я. Але те, як функціонують яєчники та інші кінцеві органи цього ланцюжка, за принципом зворотного зв’язку позначається на роботі головного мозку та гіпоталамо-гіпофізарної системи.

    Менструальний цикл регулюється складною системою, в якій беруть участь щитовидна залоза, наднирники. Тому при захворюваннях або порушення функції цих органів відбуваються збої циклу.

    Секреція гормонів відбувається циклічно. Це дозволяє розділити місячний цикл на дві фази, між якими відбувається овуляція. Відлік ведуть з першого дня місячних, коли відбувається максимальне зниження рівня гормонів.

    вторая фазаДруга фаза починається після овуляції

    Яєчниковий і матковий цикл

    Яєчники і матка по-різному реагують на коливання гормонів. У кожному органі відбуваються свої зміни, мета яких – підготовка до вагітності. Тому в гінекології існує поділ на яєчниковий і матковий цикл. Відлік для кожного їх них починається з першого дня менструації.

    Для яєчникового циклу виділено дві фази:

    • фолікулярна – відбувається зростання домінантного фолікула і дозрівання яйцеклітини;
    • лютеїнова фаза – на місці фолікула формується тимчасовий гормональний орган – жовте тіло.

    Ріст фолікула запускається підвищенням концентрації ФСГ у крові. Під впливом цього гормону фолікул збільшується в розмірах, а клітини гранулезы, що оточують ооцит, починають виробляти велику кількість естрогенів. Одночасно в фолікулі зростає рівень рецепторів до ФСГ і ЛГ.

    До закінчення першої фази в крові значно зростає концентрація естрогенів, які стимулюють піковий викид ЛГ. Через 12 годин після цього відбувається овуляція – фолікул лопається, і яйцеклітина виходить у черевну порожнину.

    Цікавий факт. В яєчниках спочатку синтезуються андрогени тестостерон і андростендіон. Але шляхом біохімічних реакцій вони перетворюються в естрадіол – основний жіночий гормон.

    ЛГ продовжує впливати на залишки фолікула, на його місці формується жовте тіло. Його функція змінюється. Замість естрогенів воно синтезує прогестерон, основний гормон вагітності. Він запускає зміни в матці і організмі, які необхідні для настання вагітності.

    Друга фаза циклу триває до початку наступної менструації, жовте тіло поступово гине. Але якщо відбулося запліднення, то активність прогестерону підтримується хоріонічним гонадотропіном, синтезуються зародком з перших днів існування.

    первая фазаВ першу фазу дозріває яйцеклітина

    Матковий цикл є відображенням функції яєчників. Але в ньому виділяється більше фаз, це пов’язано з особливостями циклічних змін:

    • фаза десквамації – відповідає початку менструації, через регрес жовтого тіла відбувається спазм судин, що живлять ендометрій, він відокремлюється назовні з невеликою кількістю крові;
    • фаза регенерації – запускається майже одночасно з попередньою, під впливом поступового збільшення естрогенів слизова оболонка починає відновлюватися, завершується вона на 4 добу місячних;
    • проліферативна фаза – відбувається збільшення товщини функціонального шару ендометрію під впливом естрогенів, секретуються яєчниками;
    • секреторна фаза – на неї впливає прогестерон виробляється жовтим тілом, в ендометрії збільшується кількість залоз, що накопичується глікоген.

    На 6-7 день після овуляції створюються найсприятливіші умови для імплантації зародка. Якщо цього не відбувається, вже через 3 дні порушуються трофічні процеси в слизовій оболонці і вона готується до чергової менструації.

    Що вкладається в поняття норми

    Скільки тривають фази місячного циклу залежить від індивідуальних особливостей гормональної системи та впливу зовнішніх факторів. Прийнята наступна норма для жінок репродуктивного віку:

    • загальна тривалість – 21-35 діб;
    • перша фаза – 14 діб, відлік починається з початком менструального кровотечі;
    • друга фаза – в середньому 14 діб, але можливі коливання.

    Менструальний цикл в середньому займає 28 діб. З них на місячні припадає в середньому 4 дні. Але у деяких жінок вони йдуть 3 діб або збільшено до 7. Одночасно відбувається зростання або зменшення тривалості циклу. При коротких менструаціях він скорочується, а при довгому кровотечі збільшується. Головна умова – однакова тривалість кожного циклу.

    Але фолікулярну фазу починають відраховувати з перших днів появи кровотечі. Її тривалість у днях стабільна.

    Якщо відбувається збільшення або зменшення циклу, то тільки за рахунок другої половини. Це пояснюється особливостями активності жовтого тіла і секрецією гормонів.

    Для жінок важливо пам’ятати дату першого дня останніх місячних, щоб розраховувати приблизний термін початку наступної менструації і знати про наступила затримки. Для визначення дати овуляції використовуються спеціальні тести, що визначають у сечі концентрацію ЛГ. Але тим, хто планує вагітність, необхідно контролювати базальну температуру, яка змінюється в залежності від фази циклу. За її відхилень від нормальних показників визначається недостатність жовтого тіла або відсутність овуляції.

    Також цікаво почитати: шийка матки перед місячними