Сон немовляти: тривалість і особливості по місяцях

1995

Зміст:

  • Особливості сну у грудних дітей у різному віці
  • Як можна поліпшити стан сну
  • Опис режиму сну дитини в 5-6-місячному віці
  • Етапи розвитку сну у дітей віком 7-12 місяців
  • Сон немовляти, залежно від етапів дорослішання, має різний перебіг і особливості протікання. При виявленні порушень слід знати, як налагодити сон немовляти. Деякі нюанси, незважаючи на тривожне поведінку, є нормою, яка залежить від вікових рамок по місяцях новонародженого.

    Особливості сну у грудних дітей у різному віці

    Середня тривалість сну місячної дитини – 15,5–18 год добу. 40% від загального часу доводиться на денний час, а решта годинник – нічні. У цей період нестабільний режим сну. Зміни залежать від бурхливого зростання організму, з-за чого період неспання також коливається.

    Сон немовляти порушується з ряду причин, пов’язаних із дорослішанням

    Наприкінці 4-5-го тижня життя у малюка спостерігаються погіршення сну: він довше засинає і частіше прокидається. Такі зміни не потребують коригування з боку лікаря, так як кризовий період триває недовго – не більше 2 тижнів.

    З 6-го тижня життя настає другий кризовий період, з-за чого дитина починає плакати по кілька годин на добу. Період плачу носить систематичний характер і виникає в один і той же час: з 4 вечора до опівночі.

    Рекомендується укладати дітей в один і той же час. Це привчає до нормалізації режиму життя.

    Як можна поліпшити стан сну

    Для того щоб поліпшити стан сну, рекомендується довше проводити часу з новонародженим в активний період. Не можна залишати дитину, яка плаче одного. Від плачу відволікають спілкування і елементарні ігри. Можливі патологічні причини погіршення стану – коліки, алергії, проблеми з шлунком, втома.

    Ближче до 3 місяців стан нормалізується. У тримісячному віці загальна кількість добового сну скорочується до 15 год Тривалість денного сну становить 5-6 год, а решта припадає на нічні години. Поступово режим життя нормалізується, і немовля рідше турбує матір.

    З 3 місяців починається новий криза, викликаний розвитком розумових здібностей дитини. Дитина вже краще розрізняє голоси і колірну гаму навколишнього світу, його сон з-за нових переживань погіршується, стає неспокійним, переривчастим.

    Починаючи з 12-го тижня життя запускається вироблення мелатоніну – гормону сну, активно синтезованого шишкоподібної залозою в нічний час. Вдень його вироблення практично припиняється.

    Характеристика сну на 4-му місяці життя: за тривалістю нічний сон не перевищує 12 годин, а денний – 4 ч.

    Цей період життя є переломним, оскільки сон дитини стає схожим на дорослий. Виникають часті пробудження і проблеми з засипанням. Період називається «регресом 4-х місяців». В результаті дитина стає плаксивою, кричить і привертає увагу дорослих, через що в режимі сну виникають порушення.

    Щоб налагодити психічний стан зростаючого організму, рекомендується надавати батьківську увагу і оточувати дитини турботою.

    У фізичному плані відбувається поліпшення моторики і координації рухів. Діти починають активно перевертатися на спину або живіт. Відбувається стрибок розумового розвитку, дитина крутить в руках іграшки, робить перші логічні дії, починає чіткіше розрізняти світ і предмети, що оточують його.

    Опис режиму сну дитини в 5-6-місячному віці

    Тривалість сну дітей з п’яти місяців поступово знижується. Загальна тривалість не перевищує 13,5 ч. При цьому на нічний сон йде 10 год, а на денний – не більше 3. Налагоджується подобу режиму і певний ритм життя. Розумовий розвиток посилюється, у немовляти з’являється спостережливість.

    Діти в такому віці починають відзначати багато дії, уважно стежать за рухами і розмовами дорослих. У цей період відзначаються такі фізіологічні зміни:

    • збільшується окружність черепа;
    • триває розвиток центральної нервової системи у дітей поліпшується координація рухів;
    • підвищується рухливість пальців, вони вивчають навколишній світ з непідробним інтересом.

    Всі ці зміни викликають стрес, з-за чого немовля стає примхливим, вимогливим і плаксивою.

    длительность

    Загальна тривалість сну залежить безпосередньо від психологічного стану дитини

    Як поліпшити його стан: достатньо приділяти багато часу розвитку інтелекту, для чого існують різноманітні розумові і фізичні вправи для дітей. У фізичному плані також відбуваються важливі зміни: діти вчаться активно повзати, адже лежати на спині вже нецікаво, але і ходити вони ще не можуть.

    У піврічного дитини сон подовжується. Загальна тривалість становить 16 год. Така довжина пов’язана з бурхливими змінами в організмі і переходом з триразового режиму сну на дворазовий. Вночі дитина спить до 12 год, а вдень – не більше 4. Відбуваються зміни у фізичному стані – багато діти вже вміють сидіти і навіть намагаються встати на ноги.

    Ігри для розвитку інтелекту слід суворо дозувати, щоб не виникала надмірне навантаження на нервову систему.

    Розумова активність істотно зростає, через що основні навички діти відточують несвідомо в період сну, що проявляється у вигляді частих пробуджень і тривалого засипання.

    Слід знати, як продовжити сон. Для цього дітям показують елементарні вправи: укладання на спину сидячого положення. Дитина зацікавиться і буде тренуватися. Це відволіче і допоможе витратити енергію. Активні ігри – кращий спосіб уникнення стресу.

    Етапи розвитку сну у дітей віком 7-12 місяців

    Дитина спить з семи місяців близько 14 год. 70% часу займає нічний сон. У цей період найактивніше спостерігається страх знаходитися далеко від матері. Він пояснюється тим, що діти вже чітко розрізняють дорослих і знають, як виглядають батьки. Із-за постійного контакту з матір’ю виникає сильна прихильність. В результаті того, що вона не може цілодобово з ним перебувати, виникає плач і вимога уваги. З цієї причини можлива поява розлади сну.

    Щоб вирішити проблему, достатньо нормалізувати психологічний стан. Місце для ігор бажано розмістити в полі зору матері, щоб дитина бачила, що вона робить. Рекомендується постійно з ним розмовляти. Якщо мати йде по справах, потрібно сказати, що вона обов’язково повернеться незабаром. З часом діти звикають і перестають плакати.

    При істериці не слід піддаватися паніці і неспокою. Адже діти помічають тривожність у дорослих, і плачуть у відповідь ще більше. Кращий спосіб її уникнути – заспокоїти і розвеселити. Обов’язково використовуються ігри для зміцнення довіри, такі як хованки. Під час гри мати зникає на кілька хвилин, а дитина, яка перебуває в пошуках, з часом перестає боятися самотності.

    Дітям слід приділяти достатньо уваги, але не в постійній кількості. Інакше виникає ризик прояву гіперопіки.

    В 8-9 місяців діти стають надміру активними. Оптимальна довжина сну – 13 ч. Денний сон триває не більше двох годин. Через прискореного фізичного розвитку дитини важко укласти спати. Він вже активно повзає і може сидіти без втрати рівноваги. У цей період часто сняться кошмари з-за активної мозкової діяльності. У разі виникнення ознак неврозу можна звернутися до педіатра.

    В 10-11 місяців середня тривалість сну займає 13-15 год, з яких не менше 11 годин припадає на нічний сон. Батьки стикаються з ще одним варіантом кризи «послідовних дій». Діти в цей період усвідомлюють логічні речі. Також вони вчаться ходити. Нові пізнання викликають стрес і навантажують діяльність нервової системи. Сон стає переривчастим і супроводжується передчасним пробудженням. Однорічна дитина потребує пильної уваги з-за підвищеної активності.

    Щоб запобігти нічні пробудження, рекомендується за кілька годин до сну не влаштовувати активні ігри. Діяльність повинна бути помірною. Також не варто перегодовувати дитину перед сном.

    В залежності від віку немовляти, можуть виникати проблеми з засипанням. При виявленні ознак нервових розладів рекомендується звернутися до лікаря.

    Читайте також: ускладнення після вітрянки у дітей