Топінамбур: корисні властивості і протипоказання

967

Зміст:

  • Що таке топінамбур
  • Корисні властивості та протипоказання топінамбура
  • Як вживати топінамбур
  • Топінамбур придбав популярність на хвилі руху за здорове і смачне харчування. Незважаючи на цілий ряд переваг, в нашій країні він залишається не надто поширеним продуктом. Тим не менш, з нього можна приготувати багато страв, у тому числі дієтичних.

    Що таке топінамбур

    Топінамбур масово росте на території Росії вже на протязі трьох століть, проте широке поширення він отримав лише в останні десятиліття. Переваги топінамбура перед іншими рослинними культурами складаються в його відносній дешевизні, смакових якостях, а також дієтичних властивостях. Культура легко приживається практично в будь-якому кліматі і не вимагає особливого догляду.

    Корисні властивості та протипоказання до вживання топінамбура.

    Топінамбур – це коренеплід, що нагадує по виду імбир, проте не такий пряний смак. Надземна частина схожа з квіткою соняшника, а під землею розташовуються невеликі бульби. За смаком можна охарактеризувати як «солодкий картопля» – їстівна частина рослини має крохмалисту структуру з присмаком китайської груші.

    Корисні властивості та протипоказання топінамбура

    Різні частини топінамбура використовуються в їжу, а також для виготовлення медичних препаратів. Дієтологи і медики виділяють наступні корисні властивості:

    • благотворний вплив на травну систему;
    • нормалізація роботи залоз внутрішньої секреції;
    • підвищення імунітету;
    • покращує кровообіг і роботу системи кровотворення;
    • стимулює відновлення тканин і зміцнює стінки судин;
    • оздоровлює суглоби.

    Всі ці корисні якості топінамбура обумовлені хімічним складом. Там містяться вітамін PP, фолієва кислота, бета-каротин, вітаміни A, C, B1, B6 і необхідні організму мікроелементи.

    Крім іншого, корінь топінамбура не містить жирів. Зате в ньому високий вміст вуглеводів, які є джерелом енергії. Враховуючи при цьому помірна кількість харчових волокон і вітаміни, його можна використовувати для схуднення та стабілізації ваги. Можна сказати, що топінамбур є дієтичним продуктом.

    Незважаючи на корисні властивості, не виключена і індивідуальна реакція непереносимості. Тому, пробуючи топінамбур вперше, слід обмежитися невеликою його кількістю щоб уникнути алергічної реакції.

    Також необхідно знати, що людям із зниженим артеріальним тиском також не рекомендовано регулярне вживання цього продукту.

    Як вживати топінамбур

    Кращий спосіб вживання топінамбура – у свіжому вигляді, після очищення кореня від шкірки. Однак це не єдиний і не найпривабливіший в гастрономічному плані спосіб.

    З коренеплоду можна приготувати сік, пропустивши м’якоть через блендер і потім процідивши через марлю. Сік топінамбура можна використовувати в якості підсолоджувача у випічці або як основу для смузі з фруктів.

    Доречним буде топінамбур в салаті. Невеликі шматочки топінамбура відмінно поєднуються з пряною зеленню і кислої заправкою – наприклад, соком лайма. Також в салати можна додавати листя топінамбура.

    Топінамбур можна гасити, варити, запікати, смажити і навіть сушити, роблячи поживні снеки для перекусу.

    Квітки топінамбура також можна використовувати в кулінарії. З них можна готувати настоянки, відвари та чаї, знижують тиск. Заварювати можна як свіжі, так і сушені квітки.

    Таким чином, топінамбур може стати універсальним продуктом у раціоні. Він володіє приємним смаком і цілим рядом корисних властивостей. За рахунок його цікавих смакових якостей і низької калорійності коренеплід може повноцінно замінити картоплю і стати доповненням до щоденного раціону. Бульби можна використовувати для основних страв, суцвіття для напоїв, а приємний смак листя топінамбура пожвавить звичні салати.

    Читайте далі: користь шпинату для здоров’я жінки