Виявлення та лікування астенозооспермії у чоловіків

977

Зміст:

  • Загальна інформація
  • Причини виникнення
  • Вираженість захворювання
  • Додаткове обстеження
  • Вагітність та захворювання
  • Лікування
  • Терапія та відновлення фертильності
  • Прогноз
  • Можливості профілактики
  • Астенозооспермия виявляється у 40% випадків чоловічого безпліддя. Вона характеризується уповільненням руху сперматозоїдів в еякуляті, що знижує шанс запліднення яйцеклітини. Своєчасне виявлення патології дозволяє підібрати терапію для усунення порушень.

    Загальна інформація

    Під цим терміном фахівці розуміють зменшення рухливості сперматозоїдів в насінній рідині. У здорового чоловіка статеві клітини в еякуляті повинні пересуватися зі швидкістю не менше 0,025 мм/с. Даний параметр оцінюється при вивченні спермограми.

    Спермограма – лабораторне дослідження, що дозволяє вивчити кількість сперматозоїдів, їх форму і швидкість руху. Крім зниженої рухливості, можуть бути виявлені тератозооспермія (велике число клітин з неправильною морфологією та розмірами), азооспермія (повна відсутність статевих клітин в насінної рідини) і інші зміни.

    Астенозооспермия у чоловіків

    Причини виникнення

    До розвитку захворювання призводять різні зовнішні і внутрішні фактори. Урологи і андрологи виділяють наступні можливі причини патології:

    • тютюнопаління та регулярне вживання спиртних напоїв;
    • тривала статева стриманість;
    • інфекції, що передаються статевим шляхом: уреаплазмоз, хламідіоз і мікоплазмоз. Мікроорганізми склеюють статеві клітини між собою, порушуючи їх рухливість;
    • хронічний простатит і везикуліт. Запальні захворювання передміхурової залози зменшують кількість секрету і зумовлюють підвищення кислотності еякуляту. Це негативно впливає на стан сперматозоїдів;
    • травми яєчок, а також їх запальні ураження (орхіт, епідидиміт) – поширені причини розвитку хвороби. Вони призводять до порушення імунного бар’єру між кров’ю і насіннєвими канальцями з статевими клітинами, викликаючи пошкодження останніх;
    • варикоцеле – варикозне розширення вен яєчка.

    Ряд фахівців відзначають генетичну схильність до астенозооспермії. Спадкові фактори реалізуються тільки на тлі несприятливого впливу навколишнього середовища: переохолодження, іонізуючі випромінювання та ін.

    Вираженість захворювання

    Для аналізу спермограми використовують рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). Вона рекомендує розділяти всі сперматозоїди в еякуляті на чотири класи: A, B, C і D. Клітини класу A – повністю здорові і мають швидкість руху більше 0,025 мм/с. При дослідженні сперми у чоловіків з порушеннями їх кількість не перевищує 20% від загального числа сперміїв. Клітини типу B рухаються повільніше і можуть складати до 30%. Сперматозоїди класу C мають неправильну траєкторію руху, так як у них спостерігається дискінезія скоротливого апарату. При хворобі число подібних клітин досягає 50%. Спермії типу D – нерухомі і складають до 10% від загального числа сперматозоїдів.

    Ступеня порушення оцінюються при підрахунку числа сперміїв кожного типу в насінної рідини:

    • 1-я ступінь захворювання – при дослідженні сперматозоїдів сумарне число клітин класу A і B не перевищує 50%. Як правило, у жінки можливе запліднення яйцеклітини при подібному порушенні рухливості статевих клітин;
    • 2-я ступінь порушення – кількість сперміїв в еякуляті типу A і B менше 40%. Лікування призначається після встановлення можливих чинників розвитку патології і комплексного обстеження;
    • 3-я ступінь виставляється при зменшенні кількості сперміїв класу A і B менше 30%. Чи можна завагітніти в даному випадку? Відповідь однозначна – ні.

    На підставі отриманих при дослідженні спермограми даних про ступеня порушення лікар підбирає необхідну терапію.

    Астенозооспермия у мужчин: что это такое, степени

    Ступеня астенозооспермії у чоловіків

    Додаткове обстеження

    Чоловік із змінами в еякуляті проходить комплексне обстеження. Спеціаліст розмовляє з ним, дізнається наявні скарги і супутні хвороби. Для з’ясування причини виникнення хвороби проводять додаткові дослідження:

    • УЗД передміхурової залози і органів чоловічої статевої системи;
    • аналіз простатичного секрету з визначенням його кислотності, в’язкості та інших параметрів;
    • доплерографію судин, що кровопостачають яєчка.

    Всім пацієнтам показане обстеження на інфекції, що передаються статевим шляхом. Для цього проводять імуноферментний аналіз, який дозволяє виявити наявність специфічних антитіл у крові. Крім того, досліджується мазок з уретри.

    Вагітність та захворювання

    Після постановки діагнозу виникає питання про можливість зачаття. Результати спермограми не дозволяють зробити однозначний висновок про плідності чоловіка. Вагітність в цьому випадку може не наставати в результаті інших порушень. На настання вагітності впливають регулярність статевого життя, наявність стресів та інших тимчасових станів. Тому при первинному виявленні зниженої рухливості сперматозоїдів необхідно повторне дослідження еякуляту через тиждень.

    Лікарі, відповідаючи на питання, чи може жінка завагітніти при подібному порушенні у партнера, відзначають, що збереження навіть 10% активних сперміїв в еякуляті може призвести до запліднення яйцеклітини. Однак шанс зачаття істотно нижче, ніж у чоловіка з незміненою насіннєвий рідиною.

    Лікування

    Основне завдання терапії – усунути причину розвитку захворювання. У зв’язку з цим до підбору лікувальних заходів чоловік проходить комплексне обстеження, що включає в себе консультації суміжних спеціалістів. Для усунення змін в насінної рідини використовуються лікарські препарати, фізіотерапевтичне лікування, дієта і хірургічні втручання.

    Підбір медикаментів залежить від виявлених причин розвитку хвороби і вираженості порушень рухливості сперміїв. При діагностиці інфекційного ураження підбирається антибактеріальна терапія, спрямована на виявленого збудника. Перевага віддається антибіотиків широкого спектру дії з їх заміною при визначенні чутливості бактерій.

    Застосування вітамінних комплексів (андродоз, фолієва кислота, L-карнітин) покращує стан сперматозоїдів за рахунок нормалізації в них обмінних процесів. Вказані препарати застосовуються у вигляді терапевтичних курсів, тривалість яких визначає лікар.

    Утворення сперматозоїдів і їх правильне розвиток може бути стабілізоване при використанні ліків, що поліпшують кровообіг у яєчках. Подібний ефект мають препарати на основі пентоксифіліну.

    Якщо астеноспермия виникла на фоні зниженого рівня тестостерону, то лікування включає гормональну терапію. Препарати на основі чоловічих статевих гормонів використовуються тільки за призначенням лікаря під його суворим наглядом.

    Фізіолікування може використовуватися в якості додаткової терапії. Вплив лазерним випромінюванням, озоном або слабкими електричними струмами стимулює обмінні процеси і утворення статевих клітин. Аналогічний ефект спостерігається при масажі простати, що проводиться спеціалістом.

    Діагностика варикоцеле – показання до проведення операції. Використовуються хірургічні втручання відрізняються малою інвазивністю. Це дозволяє швидко виписати пацієнта зі стаціонару і знизити ризики розвитку ускладнень.

    Астенозооспермия у мужчин - лечение

    Лікування астенозооспермії у чоловіків

    Терапія та відновлення фертильності

    Ефективність проведеної терапії при захворюванні залежить від причин, що викликали патологію. Якщо зміни в насінної рідини виникли в результаті неправильного харчування, статевого утримання та інших поведінкових чинників, то показники спермограми швидко нормалізуються при адекватної терапії і усунення факторів ризику. У випадку розвитку хвороби на тлі інфекцій, що передаються статевим шляхом, лікування може займати від декількох тижнів до півроку.

    Ефективність терапії контролюють з допомогою спермограми, яку пацієнт здає з періодичністю 1-2 тижні. При відсутності позитивної динаміки у відношенні рухливості сперматозоїдів проводять додаткове обстеження і змінюють підходи до лікування. Після терапії, проведеної під контролем лікаря, можлива вагітність у жінки.

    Прогноз

    Прогноз одужання і відновлення фертильності залежить від своєчасності виявлення хвороби. Комплексне лікування, підібране або урологом андрологом, дозволяє нормалізувати рухливість статевих клітин в насінної рідини.

    Якщо порушення розвиваються на тлі важких захворювань, наприклад, при склеротичних змін в яєчку або на тлі генетичних дефектів, то відновити фертильність неможливо. Як правило, це супроводжується порушеннями рухливості статевих клітин 3-го ступеня. Цій групі пацієнтів рекомендується всиновлювати дітей або використовувати екстракорпоральне запліднення.

    Можливості профілактики

    Порушення фертильності – що це у чоловіків і яким чином його можна запобігти? Лікарям відомі фактори, що призводять до зниження рухливості сперміїв, і профілактика захворювання спрямована на їх усунення. Фахівці дають такі рекомендації:

    • відмовитися від шкідливих звичок;
    • займатися спортом і нормалізувати раціон харчування;
    • регулярно займатися сексом;
    • уникати гострих і хронічних стресових ситуацій;
    • при наявності супутніх захворювань внутрішніх органів або судин звернутися за медичною допомогою і слідувати призначеному лікуванню.

    Астенозооспермия характеризується зниженням швидкості руху сперматозоїдів і може привести до чоловічого безпліддя. Для усунення захворювання лікарям необхідно виявити його причини і підібрати комплексну терапію. Прогноз сприятливий, так як в більшості випадків фертильність відновлюється.

    Читайте також: скільки потрібно сперми, щоб завагітніти