Алергічний діатез у дітей: симптоми, лікування та профілактика хвороби

1212

Зміст:

  • Як проявляється алергічний діатез у дітей
  • Причини появи діатезу
  • Ознаки алергічного діатезу у дітей
  • Діагностика алергічного діатезу
  • Лікування алергічного діатезу
  • Профілактика дитячого діатезу
  • Алергічний діатез у дітей виникає на фоні вживання деяких видів продуктів, які є провокаторами алергічних реакцій. Захворювання має великий список симптомів і може сприяти розвитку інших патологій. Виконання певних рекомендацій і знання особливостей хвороби допоможуть запобігти подальший її розвиток.

    Як проявляється алергічний діатез у дітей

    Алергічний діатез – специфічна реакція організму на який-небудь продукт харчування. Часто захворювання виникає в дитячому віці. Надалі воно прогресує і переростає в інші форми і супроводжується розвитком дисбактеріозу, бронхіальної астми, атопічного дерматиту, нейродерміту.

    Алергічний діатез у дітей часто плутають з атопічним дерматитом

    У педіатричній практиці захворювання вважається поширеним і зустрічається у третини всіх дітей. Імунна система дитини має підвищену чутливість до зовнішніх факторів, або провокаторам, які призводять до різних шкірних проявів.

    Патологія діагностується у дітей першого року життя у віці від трьох до шести місяців і проходить в більшості випадків самостійно по досягненні дитиною віку одного-двох років. Спровокувати хворобу можуть алергени, що знаходяться у грудному молоці матері, або продукти, що вводяться в якості прикорму.

    Причини появи діатезу

    Алергічний діатез може розвиватися на тлі генетичної схильності або через особливої реакції імунної системи дитини на зовнішні подразники.

    Фактори ризику:

    • неправильне харчування матері під час вагітності;
    • наявність токсикозу у вагітної;
    • ускладнення під час виношування дитини: гіпоксія, порушення ЦНС;
    • штучне вигодовування;
    • різні інфекції;
    • погана екологічна обстановка;
    • зловживання лікарськими препаратами.

    Джерелами харчової форми захворювання виступають молочні продукти, солодощі, а також продукти, що не пройшли термічну обробку: риба, горіхи. Нерідко патологію може спровокувати шерсть домашніх тварин або пилок квітучих дерев і рослин.

    Для попередження захворювання прикорм рекомендується вводити поступово, уникаючи великої кількості продуктів.

    Ознаки алергічного діатезу у дітей

    Прояви діатезу у дітей виражаються в блідості і пухкості шкірних покривів. Відбувається швидке наростання маси тіла, після чого відзначається різке зниження ваги. Відзначається гиперразвитость підшкірної клітковини, втрачається еластичність і тургор.

    В області промежини, на сідницях, на ліктьових і колінних згинах утворюються попрілості і почервоніння. Шкіра обличчя набуває червонуватого відтінку, лущиться і супроводжується свербінням. На волосистої частини шкіри голови утворюється скоринка – себорейний дерматит.

    Дитина постійно розчісує місця алергії, що призводить до утворення ерозії. Ситуація може ускладнитися інфікуванням пошкоджених ділянок шкіри, на тлі чого можливий розвиток екземи. Стан супроводжується сильним свербінням і загальною інтоксикацією організму. Порушується сон, дитина стає дратівливою і неспокійним.

    Симптоми хвороби у дітей після року:

    • диспептичні порушення: метеоризм, кольки;
    • порушення сну, неспокій;
    • ЛОР-захворювання: фарингіт, ларингіт;
    • розвиток нейродерміту;
    • швидкий набір маси тіла;
    • порушення в дихальних шляхах;
    • стоматит;
    • запальні реакції в області очей;
    • суха екзема.

    На тлі алергічного діатезу можуть утворюватися різні форми блефариту, синусити, риніт, фарингіт. Патологія провокує розвиток порушень у сечовивідних каналах, спостерігаються кишкові розлади. У деяких випадках захворювання призводить до бронхіальної астми. Відбувається збільшення печінки, лімфовузлів і селезінки.

    При перших ознаках захворювання необхідно звернутися за медичною допомогою до лікаря.

    Діагностика алергічного діатезу

    Продіагностувати стан дитини і виявити патологію можна за допомогою спеціальних лабораторних досліджень. Аналізи крові дозволяють визначити рівень еритроцитів і еозинофілів. Підвищена концентрація речовин свідчить про розвиток алергічних і запальних реакцій в організмі.

    Біохімічний аналіз і дослідження крові на цукор допомагають визначити ступінь порушень в обмінних процесах.

    Виявити захворювання можна і за зовнішніми ознаками. При огляді визначається ступінь ураження шкірних покривів, наявність паратрофії та інших ознак, властивих алергічного діатезу.

    Додатково може призначатися діагностика ШКТ, УЗД дихальних шляхів. Знадобиться також огляд у ЛОРа та інших вузькопрофільних фахівців.

    Лікування алергічного діатезу

    Вчасно призначена і проведена терапія допоможе попередити подальше прогресування хвороби і уникнути додаткових ускладнень. Захворюванням займається педіатрія.

    Лечение

    Під час лікування від діатезу потрібно прибрати з раціону продукти, що провокують алергію

    Правильне харчування є визначальною ознакою, що сприяє одужанню. Не існує спеціальної та універсальної дієти для лікування алергічного діатезу. За допомогою обстежень і спостереження за дитиною необхідно встановити ряд продуктів, що провокують захворювання, і повністю прибрати їх з раціону.

    При грудному вигодовуванні необхідно скорегувати харчування матері. З раціону вилучають продукти, які є потенційними провокаторами хвороби: молоко, шоколад, цитрусові, солодощі, горіхи. Також рекомендується відмовитися від твердих видів сирів і консервованих продуктів.

    Враховуються також індивідуальні особливості організму дитини. Імунна відповідь можуть викликати різні суміші та каші, при цьому спостерігається повна відсутність реакції на цитрусові.

    Призначається і медикаментозне лікування, схему якого повинен розробляти тільки спеціаліст на основі отриманих даних. Для усунення свербіння і лущення можуть призначатися нестероїдні мазі. Застосовуються різні вітамінні комплекси, розроблені спеціально для дітей, для зміцнення і посилення імунної системи. Усунути ознаки і симптоми хвороби, а також зняти запальні процеси на шкірних покривах допоможуть лікувальні ванни з додаванням череди або кори дуба.

    По досягненні двох-трирічного віку при дотриманні всіх необхідних рекомендацій захворювання проходить. При імунній формі патології при несвоєчасній терапії хвороба переростає в інші патологічні процеси.

    Профілактика дитячого діатезу

    Профілактичні заходи необхідно дотримуватися ще під час виношування дитини. При цьому рекомендується не зловживати лікарськими препаратами, уникати факторів, що провокують інфекційні або запальні процеси. Раціон вагітної і годуючої жінки повинен відрізнятися розмаїтістю.

    При розвитку в минулому діатезу у дитини рекомендується пройти лабораторні дослідження на визначення харчового алергену.

    Алергічний діатез у дітей розвивається на фоні специфічної імунної реакції на ті чи інші продукти харчування. Вчасно призначене лікування посприяє якнайшвидшому видужанню і відновленню імунітету. Терапія вважається ефективною при визначенні алергену і форми захворювання.

    При імунних порушеннях необхідно постійне спостереження у фахівця. Обов’язково потрібно виконувати всі клінічні рекомендації. Правильне харчування матері під час вагітності допоможе знизити ризики розвитку патології.

    Читайте також: нервово-артритичний діатез у дітей