Чим відрізняється вагітність після ЕКЗ від природної

855

Зміст:

  • Що таке ЕКО?
  • Навіщо проводити ЕКО?
  • Як правильно підготуватися
  • Етапи процедури
  • Перший етап – стимуляція суперовуляції
  • Другий етап – забір матеріалу
  • Третій етап – запліднення та імплантація
  • Донорські статеві клітини, сурогатне материнство і ЕКО
  • Коли не можна проводити ЕКО
  • Не завжди зачаття наступає природним шляхом. Іноді для цих цілей доводиться використовувати методи, які дозволяють народити дитину тим жінкам, які не можуть завагітніти інакше. Про те, як відбувається виношування дитини після штучного запліднення, слід дізнатися до того, як зважитися на таку процедуру.

    Переваги і недоліки ЕКО варто обговорити заздалегідь

    Що таке ЕКО?

    Екстракорпоральне запліднення – це назва процедури, покликаної замінити природне запліднення. Вона виконується, тільки якщо є показання для проведення, тобто початок нового життя природним шляхом неможливо або малоймовірно.

    Суть процедури полягає в тому, що яйцеклітини жінки і сперматозоїди чоловіка витягуються, запліднення відбувається поза організмом. У результаті виходить кілька зародків, які вводяться в матку жінки. Вагітність після ЕКЗ протікає так само, як і звичайна, хоча і вимагає підвищеної уваги лікаря. Іноді ЕКО може поєднуватися з сурогатним материнством.

    Навіщо проводити ЕКО?

    ЕКО є методом лікування безпліддя і одним із способів планування сім’ї. Його рекомендують парам, які не мають дітей, незважаючи на те що робляться активні спроби зачати. Поставити діагноз «безпліддя» можна в тому випадку, якщо пара протягом року не охороняється, регулярно займається сексом, але вагітність не наступає.

    Показання до ЕКО – це стани, при яких жінка може виносити дитину, але труднощі виникають на етапі зачаття. До них відносяться:

    • патології маткових труб, що порушують їх прохідність;
    • відсутність овуляції у жінки;
    • низька якість еякуляту у чоловіка;
    • знижена вікова фертильність;
    • безпліддя неясного генезу.

    Визначати, чи потрібно проводити подібну процедуру, повинен лікар. Вагітність після ЕКЗ дозволена навіть після перев’язки маткових труб, якщо матка збережена.

    Беременность после ЭКО: на что надеяться

    Планування вагітності та лікування безпліддя – завдання обох партнерів

    Як правильно підготуватися

    Планування ЕКО – це не перша міра по лікуванню безпліддя, яку запропонує лікар. Це останній варіант, який застосовується при неефективності інших методик лікування.

    Перед процедурою проводиться обстеження майбутніх батьків:

    • Для обох:
      • загальний аналіз крові;
      • біохімічний аналіз крові;
      • визначення групи крові і резус-фактора;
      • обстеження на інфекції, що передаються статевим шляхом;
      • флюорографія;
      • консультація медичного генетика.
    • Для матері:
      • гінекологічний огляд, щоб виявити патології, які можуть вплинути на перебіг вагітності;
      • аналіз крові на статеві гормони;
      • ЕКГ;
      • УЗД малого тазу, абдомінальне УЗД.
    • Для батька:
      • Аналіз сперми на кількість сперматозоїдів.

    Лікар може додавати до списку і інші аналізи, якщо це необхідно, а також відправляти на консультації до фахівців.

    Крім цього, обом подружжю потрібно відмовитися від шкідливих звичок, привчити себе до здорового способу життя, щоб усунути фактори ризику. Важливим може виявитися все – і якість дієти і заняття спортом, і професійна діяльність. Для репродуктивного здоров’я корисно повноцінне харчування і розумна фізична активність, а також атмосфера спокою і взаєморозуміння в сім’ї.

    Етапи процедури

    ЕКО – складна процедура, яка відбувається в кілька етапів. Як і для природного запліднення, для неї потрібні яйцеклітина і сперматозоїд. Щоб підвищити шанси на успіх і знизити кількість спроб запліднення ембріонів формують одразу кілька. Цим пояснюється часте народження близнюків після подібної процедури.

    Перший етап – стимуляція суперовуляції

    Овуляція у жінки природним чином настає кожен місяць. Знаючи довжину менструального циклу, можна обчислити її точну дату, а потім підтвердити це з допомогою гормональних тестів або УЗД. З віком у жінки все частіше трапляються цикли без овуляції. Але ведення пацієнтки, яка наважилася на ЕКО, вимагає простежити, щоб овуляція точно була.

    Для цього вдаються до використання гормональних препаратів у високих дозах. Дозування і довжина курсу вибираються лікарем, це індивідуальне питання. В результаті прийому настає не одна, а кілька овуляцій відразу. Це і називається суперовуляцией. В цей період слід утримуватися від статевого життя: прийом гормональних препаратів підвищує ризик таких небезпечних патологій, як позаматкова вагітність або запальні процеси.

    Другий етап – забір матеріалу

    Статеві клітини для запліднення отримують одночасно від матері та батька. Жінка проходить процедуру забору яйцеклітин, яка проводиться під місцевою анестезією. У піхву вводять спеціальну порожню голку, якій під контролем УЗД збирають готові до запліднення яйцеклітини. Основний недолік такої процедури – незручність для жінки.

    Чоловік здає сперму, для цього йому потрібно мастурбувати в спеціальну ємність або скористатися перерваним статевим актом (в презервативі, але без сперміцидів). Варіант для тих, хто відчуває складнощі з еякуляцією – пункція сім’яного канатика. Метод отримання статевих клітин не позначається на перебігу вагітності.

    Третій етап – запліднення та імплантація

    Статеві клітини «зустрічаються» один з одним в ємності з живильним середовищем. В ній створені умови, найбільш близькі до природних. Лікар спостерігає за клітинами під мікроскопом, виявляючи ті, які успішно оплодотворились і добре діляться. Саме вони стають майбутніми дітьми пари. Нерідко виходять ембріони, вже на цій стадії мають помітні недоліки. Їх зростання доводиться припиняти.

    Ембріони переносять у матку на 3-5-ту добу після запліднення. Протягом найближчих двох тижнів лікар спостерігає за їх розвитком, а потім, після початку імплантації, починається звичайне ведення вагітності. Ембріонів вводиться відразу кілька, але не всі з них успішно імплантуються. Тим не менш, найчастіше вагітність виявляється багатоплідної. Жінка може зробити аборт, прибираючи «зайві» ембріони, або народити близнюків.

    Количество попыток ЭКО

    Протягом вагітності після ЕКЗ цілком звичайне

    Донорські статеві клітини, сурогатне материнство і ЕКО

    Процедура ЕКО дозволяє використовувати донорський матеріал. Це допомагає знайти рішення для пар, у яких хвороб репродуктивної системи мають тяжкий перебіг. Моральний і юридичний аспект подібної теми обговорюється, але єдиної думки в суспільстві немає. Це породжує неоднозначне ставлення до подібної проблеми.

    Донорські яйцеклітини використовуються, коли у жінки неможливо викликати суперовуляцию або до цього є протипоказання. У цьому випадку використовуються яйцеклітини іншої жінки, також отримані методом суперовуляції і пункції. Жінка-донор яйцеклітин не вважається матір’ю дитини. Донорські сперматозоїди використовуються в схожих випадках, коли планування вагітності неможливо з-за чоловічого безпліддя. І точно так само чоловік-донор сперми не має батьківських прав на дитину, хоч і є його біологічним батьком. В обох випадках донори можуть здавати статеві клітини, не знаючи, для кого вони це роблять.

    Законодательствопозволяетиспользоватьвовремяэкодонорскиеяйцеклеткуисперматозоидодновременно, тобто генетическиребенокбудетпроисходитьотсовсемдругойпары, нородителямибудутсчитатьсяте, ктозаказывалЭКО.

    Також можна поєднувати донорські статеві клітини з сурогатним материнством, з однією умовою: сурогатна матір не може бути донором яйцеклітини, тобто біологічною матір’ю для своєї дитини.

    Якщо пара володіє нормальними статевими клітинами і може зачати дитину, але виношування може придбати важкий перебіг, небезпечне для здоров’я матері, застосовується сурогатне материнство. У цьому випадку сурогатна мати виношує дітей, які не є її біологічними нащадками. Батьками вважаються замовники послуги. Сам факт необхідності сурогатного материнства досить спірне.

    Коли не можна проводити ЕКО

    Протипоказання до штучного запліднення:

    • патології будови матки;
    • пухлини матки;
    • важкі соматичні хвороби, при яких неможливо виносити вагітність.

    У більшості цих випадків допомагає поєднання ЕКО і сурогатного материнства, тому що у пари завжди є можливість мати дітей.

    ЕКО – процедура, що дає надію багатьом безплідним парам. Її можна повторювати необмежену кількість разів, поки результат не буде досягнутий. Вагітність, що настала після створення «дитини в пробірці», нічим не відрізняється від природної, діти будуть дітьми своїх батьків в тій же мірі, що і народжені звичайним шляхом. Крім того, ЕКО відкриває доступ до використання донорських статевих клітин, що дозволяє мати дітей навіть при серйозних проблемах з репродуктивною системою.

    Читайте також: чи можна вибрати стать дитини при ЕКЗ