Чому виникають болі в животі після їжі

697

Зміст:Основний симптом захворювань внутрішніх органів – біль. Незважаючи на свою неспецифічність, болі в животі після прийому їжі, їх характеристика і динаміка дають лікареві достатньо інформації, щоб припускати той чи інший діагноз. Первісна завдання фахівця – встановити, чи є біль проявом захворювань органів живота або іррадіює з інших областей. Абдомінальним больовим синдромом виявляється інфаркт міокарда, стенокардія, плеврит. На другому етапі доктор виключає гостру патологію, що потребує термінового хірургічного втручання. Завершується діагностичний процес дослідженням пацієнта на інфекцію і паразитів.

Болить живіт після їжі

Первісна завдання фахівця – встановити, чи є біль проявом захворювань органів живота або іррадіює з інших областей.

Біль поділяють на гостру і хронічну. Хронічна біль не інтенсивний, періодично загострюється, зазвичай не має чіткої локалізації. Для точного встановлення її першоджерела потрібна консультація терапевта, який призначить необхідні аналізи та інструментальні дослідження. Основні патології, при яких з’являється хронічна абдомінальний біль:

  • Калькульозний холецистит або гастроезофагеальна рефлюксна хвороба. Недотримання призначеного лікарем режиму харчування при таких захворюваннях і вживання «дратівної» їжі може провокувати тиснуть болі в області ураженого органу.
  • Виразка: при шлунковій виразці через 30 хвилин після їжі з’являються больові відчуття, поступово вони посилюються, поширюються по верхньому відділі живота, частіше зліва, зникають через 45-60 хвилин.
  • Виразка дванадцятипалої кишки характеризується нічний або голодною болем правіше від середньої лінії, яка зникає після перекусу, вживання молока.
  • Хронічний панкреатит: через півтори години після їжі з’являється сильна тупа або «кинджальний» біль в середньому нижньому, верхньому правому і лівому відділах черевної порожнини, при сильному запаленні підшлункової залози біль має оперізуючий характер.
  • Пілороспазм: виникає при спазмировании сфінктера, що знаходиться між шлунком і початковим відділом кишечника, через 5-25 хвилин після прийому їжі, відчувається під ложечкою, часто поєднується з блювотою.
  • Холецистит, холангіт, порушення моторики проток біліарної системи – болить живіт після їжі в правій верхній і середній частині черевної порожнини. Найчастіше таке трапляється після вживання жирної і солодкої їжі.
  • Синдром роздратованого кишечника: середньої інтенсивності больові відчуття виникають в ході прийому їжі, а також відразу після нього, без чіткої локалізації, супроводжуються симптомами диспепсії, зокрема бурчанням, діареєю або запором, здуттям, проходять після дефекації або відходження газів.

Біль при виразці здатна іррадіювати за грудину і імітувати хвороби серця, віддавати в спину. За характером вона частіше ниючий і тупа, рідше – колючий або переймоподібний. Больовий синдром періодичний, різний за силою і тривалістю, типово локалізується під ложечкою.

Гостра біль вимагає негайного звернення в медичну організацію. При опитуванні лікар збирає відомості про характер больового синдрому: як він почався, з-за чого посилюється і слабшає, де локалізується, куди іррадіює, наскільки інтенсивний та тривалий. Після первинного огляду пацієнт направляється на ЕКГ, щоб виключити серцеву патологію.

Основні причини появи гострої абдомінальної болю:

  • Гострий апендицит: при типовій картині біль середньої інтенсивності, на початку захворювання проходить після прийому спазмолітиків, спочатку відчувається в області шлунка, потім болить внизу живота справа.
  • Прорив виразки: найчастіше біль з’являється після їжі, вона різка, «кинджальний», починається в епігастрії, що швидко поширюється на весь живіт, не іррадіює.
  • Гострий панкреатит: наростає поступово, захоплюючи весь верхній відділ живота, часто оточують, віддає в спину.
  • Гострий холецистит: з’являється поступово в області шлунка, правого підребер’я, іррадіює в праву сторону тіла – лопатку, плече, спину.
  • Порушення кровообігу в кишечнику: раптові, різкі больові відчуття без чіткої локалізації, не іррадіюють.
  • Аневризма аневризма черевного відділу аорти: супроводжується раптовим непритомністю і сильним болем в центральних відділах живота з іррадіацією в спину і пахову область.

Для кожної гострої патології існують специфічні симптоми, за якими лікар ставить остаточний діагноз. У сумнівних ситуаціях пацієнта залишають на 48 годин в медичній організації під постійним наглядом.

Хвороба Крона – серйозна хронічна патологія, що виявляється імунним запаленням різних відділів травної системи, одна з рідкісних причин виникнення абдомінального больового синдрому. Частіше захворювання розвивається повільно і з рецидивами, що відбивається на характері болю: спочатку вона ледве помітна для пацієнта, потім стає нестерпним і постійною. Локалізація залежить від того, який відділ травного каналу вражений. Поєднується з запором і рідким стільцем, схудненням, анемією, субфебрильною температурою.

Гостра біль вимагає негайного звернення до медичного закладу.

Гостра разливающаяся біль навколо пупка і по верхніх відділах живота після прийому їжі – ознака гастроентероколіту, при якому запалення зачіпає слизову оболонку шлунку і кишечника на всьому його протязі. Починається захворювання гостро, різко, супроводжують больовий синдром відрижка, діарея, блювання, запор та інші ознаки неблагополуччя травної системи.

Диференціюють абдомінальний біль із запаленням товстої кишки – хронічним колітом. Біль без чіткої локалізації, посилюється після подразнення кишечника будь харчовим продуктом, включаючи воду, при метеоризмі, перед випорожненням кишечника. Основні прояви – метеоризм, відходження газів, а при додатковому ураженні печінки і жовчовивідних шляхів – гіркота в роті, відчуття розпирання в правому підребер’ї.

Диференціюють абдомінальний біль із запаленням товстої кишки – хронічним колітом.

Тупа безперервна біль, яка не купірується прийомом спазмолітиків і посилюється після прийому їжі, – прояв пухлини травної системи і інших органів, що знаходяться в черевній порожнині. Для злоякісних новоутворень характерний поступовий посилення больових відчуттів та інших клінічних проявів, субфебрильна температура, схуднення.

Стани, що супроводжуються болем психогенного походження, об’єднуються в групу абдоменалгий. Абдоменалгии підозрюють, коли не вдається знайти органічну природу больового синдрому. Частіше епізоди болю швидкоплинні, але можуть набувати хронічний характер і турбувати постійно протягом дня.

До причин больових відчуттів після їжі відносять патології ендокринної та нервової систем, розлади метаболізму та психіки, емоційні стреси, вегетативну дисфункцію.

Болит живот после еды - причины

Причини болю в животі після їжі

Після їжі підвищується тиск у черевній порожнині, посилюється робота органів і тканин організму – наприклад, збільшуються тиск і пульс. В результаті прийом їжі розглядають як пусковий фактор для загострення або первинного прояви не тільки захворювань травного тракту, але і патології дихальної, серцево-судинної систем.

З’ясувати, з-за чого виникає біль і чим лікувати виявлене захворювання, здатний тільки лікар. Самодіагностика і неадекватне лікування ведуть до катастрофічних наслідків.

Також цікаво: гастрит у жінок