Як виробляється грудне молоко у жінки: які процеси лежать в основі цього

1923

Зміст:

  • Чому виробляється грудне молоко
  • Які бувають види грудного молока
  • Утворення грудного молока
  • Склад
  • Грудне вигодовування – фізіологічний процес забезпечення новонародженого необхідними поживними речовинами. За допомогою такого «тісного спілкування» мами і дитини в його організм надходять білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мікроелементи. Знаючи, як виробляється грудне молоко у жінки, неважко зрозуміти, наскільки багата воно біологічно активними речовинами, необхідними для повноцінного росту і розвитку малюка.

    Чому виробляється грудне молоко

    Смоктальний рефлекс є одним з перших, що з’являються у новонародженого. Дитина готовий невпинно працювати, щоб висмоктати кілька крапель біологічно цінної рідини, яка виробляється до моменту його народження в грудних залозах матері. Такі його руху особливим чином дратують спеціальні рецептори на соках, посилаючи сигнали в кору головного мозку жінки, які провокують вироблення пролактину і окситоцину, які сприяють виробленню грудного молока.

    Смоктальні рухи малюка сприяють виробленню грудного молока у жінки

    Лікарі виділяють наступну групу факторів, що прямо або побічно впливають на якість і процес утворення грудного молока:

    • раннє прикладання новонародженого до грудей;
    • часте годування;
    • раціон годуючої матері, що включає достатню кількість рідини;
    • вміння матері прикласти дитину до грудей правильно;
    • відсутність стресів і шкідливих звичок;
    • стан здоров’я матері, прийом лікарських препаратів.

    Які бувають види грудного молока

    Після народження малюк не відразу може отримати повноцінне грудне молоко. Спочатку виробляється молозиво – жовтувато-кремовий рідина, що виділяється з молочних проток у перші дні після пологів. У ньому багато білка, вітамінів, мінералів і значні концентрації вироблених організмом матері антитіл, необхідних для захисту дитини від хвороб.

    Далі з’являється проміжне молоко, що містить більше калорій, жирів і водорозчинних вітамінів. Проміжне молоко присутня в грудних залозах близько двох тижнів з моменту народження дитини, після чого з’являється повноцінне молоко. Перший час його кількість незначна, і воно може здатися дуже водянистим. Але це не свідчить про низькі живильних властивостях. Якщо мама здорова, то в її складі грудного молока присутні всі необхідні складові для повноцінного розвитку дитини.

    Важливий повноцінний відтік молока, оскільки його застій – фактор ризику для розвитку маститу. Пусковим речовиною для просування молока по протоках є окситоцин. Саме він змушує скорочуватися малі м’язи, що оточують клітини, що виробляють молоко. Відчуваючи тиск і рідина виходить назовні і потрапляє в особливі анатомічні отвори в соску. Коли під час ссання дитина стискає щелепами навколососкову область, він чинить додатковий тиск на структури, що вивільняють молоко. Звичайно, висмоктати рідину з пляшки йому було б простіше, але натуральний склад жіночого молока коштує того, щоб попрацювати.

    Всі види молока є важливими для становлення внутрішніх систем і загального розвитку дитини.

    Утворення грудного молока

    На етапі вагітності в організмі майбутньої матері відбуваються гормональні зміни, що ведуть до підготовки грудної залози до молокообразованию. Безпосередньо після пологів прогестерон і естроген знижуються, а пролактин інтенсивно виробляється, стимулюючи утворення молока. Його вироблення відбувається в залізистої тканини грудної залози, що складається з альвеол. Утворення відбувається за участю гормонів і під управлінням рефлексів утворення молока. Цей рефлекс полягає в тому, що, висмоктуючи раніше утворилася рідина, малюк сам стимулює появу наступної.

    Склад

    87% складу припадає на воду. 7% вуглеводів і 4% жирів забезпечують необхідну кількість енергії, сприяють формуванню тканинних клітин. 1% білків повноцінно підтримує імунітет дитини, забезпечує будівельним матеріалом для росту і розвитку.

    Що потрапляє в грудне молоко ще? У ньому містяться вітаміни, мікроелементи, біологічно активні речовини у вигляді специфічних антитіл та імуноглобулінів, без яких неможливо опір захворюванням.

    схема

    Схема вироблення молока: молозиво, проміжне молоко, натуральне молоко

    Ще одним цікавим фактом є присутність у грудному молоці фактора, інгібуючого лактацію. Ця речовина знижує вироблення наступних порцій молока, якщо своєчасно не видаляється з ним. Такий процес призначений для захисту грудних залоз від перенаповнення і є ще одним аргументом на користь необхідності грудного вигодовування.

    Скільки молока може бути у годуючої жінки – питання індивідуальне. Визначається це багатьма факторами, в тому числі про стан її здоров’я, спосіб життя та харчування, наявністю психологічних переживань, фізичної або розумової втоми. Завдання молодої мами – як можна правильніше організувати своє життя, забезпечивши своїй дитині повноцінне харчування, а собі – радість від його здоров’я і благополуччя.

    Дивіться далі: особливості грудного вигодовування після кесаревого