Чому зявляється кров у сечі у жінок

1049

Зміст:

  • Причини крові в сечі
  • Додаткові симптоми
  • Методи лікування
  • Сеча утворюється при фільтрації плазми через ниркові нефрони і зворотному всмоктуванні глюкози, білків, мінеральних сполук. Еритроцити та інші клітини крові не проходять через нирковий фільтр з-за великого розміру. Тому нормальна сеча являє собою розчин, що містить сечовину та інші продукти метаболізму. Кров в сечі у жінки з’являється при патології одного з відділів видільної системи.Кров в сечі у жінки з’являється при патології видільної системи

    Причини крові в сечі

    Поява крові в сечі називають гематурією. У жінок це може бути пов’язано з безневинними факторами. Недотримання правил збору й аналізу під час менструації може призвести до потрапляння виділень в контейнер і поганого результату дослідження.

    Якщо 1-2 еритроцита в поле зору ще не говорять про патології, 3 і більше – ознака мікрогематурії. Колір сечі при цьому залишається нормальним. Видима зміна забарвлення сечі і велика кількість еритроцитів при мікроскопії осаду називається макрогематурією.

    Зазвичай поява еритроцитів поєднується з білком, циліндрами та іншими домішками. Якщо в сечі присутня лише кров, це називається ізольована гематурія.

    Причини появи кров’яних тілець пов’язані з порушенням проникності судин видільної системи або їх руйнуванням. До цього призводять такі захворювання або стану:

  • Інфекція сечовидільної системи, вогнище може бути в нирках, сечовому міхурі. Жіноча уретра коротка, тому її ізольованого інфікування не відбувається.
  • Сечокам’яна хвороба призводить до гематурії при пошкодженні камінням ниркових мисок, сечоводів.
  • Гломерулонефрит – ураження ниркових клубочків, яке можуть викликати інфекційні фактори, аутоімунні хвороби, токсичні речовини, характерна ізольована гематурія.
  • Рак сечового міхура, нирок – частіше зустрічається у жінок похилого віку.
  • Полікістоз нирок – генетичне захворювання, яке характеризується поступовим утворенням кістозних порожнин на обох нирках, що проявляється після 30 років.
  • Інфаркт нирки – гостре захворювання, слідство закупорки ниркових судин тромбом, атеросклеротичної бляшкою, виникає при ендокардиті, атеросклерозі судин, ДВЗ-синдромі та у опіоїдних наркоманів.
  • Ендометріоз у жінок з розташуванням вогнищ ендометрію в нирках, проростанні в сечовий міхур гематурія спостерігається циклічно і відповідає дні менструації.
  • Травма нирки, сечового міхура.
  • Червоний або коричневий колір сечі не завжди пов’язаний з домішками крові. Причиною зміни можуть бути інші речовини:

    • міоглобін – проникає в сечу при обширних травмах м’язів, опіках, синдромі тривалого здавлення, а також у схильних жінок після великого фізичного навантаження на стегна, гомілки;
    • гемоглобін – з’являється в сечі при рідкісному захворюванні – пароксизмальної нічний гематурії, а також при внутрішньосудинному гемолізі крові внаслідок переливання несумісної зразка по групі або резус-фактору;
    • лікування метилдопой, фенацетином, фениндионом, фенотіазином, препаратами сени або крушини;
    • вживання в їжу продуктів, багатих червоними пігментами – буряків, ревеню, з штучними барвниками.

    Точно встановити діагноз дозволяє додаткове обстеження, але основні симптоми вже говорять на користь певної патології.

    причиныПричиною гематурії може бути гломерулонефрит

    Додаткові симптоми

    При гломерулонефриті гематурія супроводжується вираженим підвищенням тиску, набряками. Згустки крові – показник ураження сечового міхура, а не ниркових клубочків, спостерігаються при важких патологіях, пухлинах.

    Ниючі болі внизу живота, часте сечовипускання, різі та печіння в уретрі – ознаки циститу. Він може супроводжуватися микрогематурией. Підвищення температури і локалізація болю в поперековій області, ознаки інтоксикації – основні характеристики пієлонефриту.

    Камені в нирках, які прийшли в рух, ниркова коліка з болем у спині змушує жінку зайняти коліно-ліктьову позу для полегшення стану.

    Якщо жінка подорожувала до Африки, країни Близького Сходу або в Індію, гематурія може бути наслідком зараження місцевим паразитом – шистостомой.

    При ракової пухлини або полікістозі в животі пальпується об’ємне утворення. Точний діагноз можна поставити, використовуючи дані УЗД, МРТ і додаткової лабораторної діагностики. Після отримання результату аналізу з гематурією подальше обстеження починається після повторної здачі порції сечі, щоб виключити похибки збору.

    Методи лікування

    Лікування спрямоване не на усунення гематурії, а на позбавлення від основного захворювання, яке викликало зміни в аналізах. Інфекційно-запальні процеси викликають бактерії, тому використовуються антибіотики, добре проникають в сечу. Госпіталізація необхідна при ознаках гострого пієлонефриту.

    Гломерулонефрит – це хронічне прогресуюче захворювання, тому лікування призначається довічно. Для зниження аутоімунних реакцій використовують глюкокортикоїди, цитостатики. При підвищеному артеріальному тиску можна інгібітори АПФ, певні типи діуретиків. Патологія часто супроводжується підвищенням згортання крові, тому необхідні антикоагулянти.

    Гемодіаліз є методом очищення крові, минаючи нирки в стані гострої і хронічної ниркової недостатності, часто використовується у пацієнток з гломерулонефритом.

    Кров в сечі у жінок може бути пов’язана з важкими хворобами, які поступово прогресують, незважаючи на медикаментозну терапію. Таким пацієнткам пропонується видалення пошкодженої нирки. При двосторонньому процесі і важкої хронічної ниркової недостатності проводиться пересадка нирки.

    Відхилення в аналізах сечі – це додатковий ознака, на який треба орієнтуватися в пошуку хвороби. Деякі з патологій, які супроводжуються гематурією, добре піддаються лікуванню. Але у важких випадках жінкам потрібна підтримка у вигляді апарату штучної нирки або пересадка органа.

    Читайте в наступній статті: рясні місячні