Чому зявляється озноб при вагітності

861

Зміст:

  • Що таке озноб
  • Що вважати нормою при вагітності
  • Дефіцитні стани
  • Коли це ознака хвороби
  • Ознаки настання вагітності можуть бути різноманітними, вони виражені індивідуально у кожної жінки. Нагрубання молочних залоз, підвищення апетиту або нудота і відраза до їжі – не єдині симптоми. Організм може відреагувати появою ознобу при вагітності. Це захисний безумовний рефлекс, який не завжди пов’язаний з патологією, але при поєднанні з іншими симптомами повинен насторожувати.

    Озноб при вагітності з’являється з-за гормональних змін

    Що таке озноб

    Озноб – це фізіологічна реакція, що проявляється спазмом периферичних судин, розташованих у шкірі. Одночасно з ним з’являється «гусяча шкіра», причиною якої є напруження м’язових волокон в дермі, оточених волосками. Доповнюється відчуття тремтінням, яка охоплює мускулатуру плечей, спини і рук, спазм жувальних м’язів.

    Механізм формування ознобу пов’язаний з процесом вироблення теплової енергії в організмі. Після спазму судин шкіри різко знижується втрата тепла, а його виробництво не припиняється або посилюється за рахунок тремтіння. Якщо температура тіла зростає, озноб поступово припиняється.

    Неприємні відчуття зберігаються у разі, якщо протягом дня відбувається часте коливання температури в широкому діапазоні. Але найчастіше це нормальна реакція організму на інфекцію. Вона вважається першим етапом формування лихоманки. Якщо процеси тепловіддачі вирівнюються з підвищеною теплопродукцией, тремтіння припиняється.

    Під дією холодного повітря або води також виникає озноб. Це природна реакція, спрямована на збереження тепла.

    Трохи інший механізм лежить в основі познабливания. Це суб’єктивне відчуття, яке не супроводжується м’язовим тремтінням і напругою. Воно виникає при невротичних станах.

    Що вважати нормою при вагітності

    Озноб при вагітності в деяких випадках може вважатися фізіологічною реакцією. Його причина пов’язана зі зміною гормонального фону, яке відбувається одразу після зачаття. На місці фолікула в яєчниках формується жовте тіло. Воно виробляє прогестерон – головний гормон, необхідний для підготовки матки і збереження вагітності.

    Прогестерон володіє наступними ефектами:

    • посилює утворення мікросудин в ендометрії, що необхідно для нормального прикріплення і харчування ембріона;
    • збільшує приплив крові до матки, за рахунок чого відбувається підвищення базальної температури;
    • знижує імунітет і алергічні реакції;
    • діє на вироблення нейромедіаторів головного мозку, посилює нервову збудливість.

    Тому на ранніх термінах відчуття тремтіння одночасно з підвищенням базальної температури і збереженням її на цьому рівні до терміну менструації говорить про настання вагітності. Деякі народні прикмети вказують, що озноб може підказати стать дитини. Вважається, що це відчуття є частим супутником тих, хто чекає на дівчинку.

    М’язова тремтіння може супроводжуватися почуттям слабкості, розбитості, сонливістю. Якщо додаткові симптоми не турбують, немає підвищення температури, цей стан не вимагає лікування, достатньо спостерігати за своїм самопочуттям. Допомагають відпочинок або прогулянки на свіжому повітрі, але найчастіше у жінки з’являється бажання укутати в теплу ковдру, чого робити не потрібно. Це не допоможе усунути озноб, але може призвести до другої фази лихоманки – підвищення температури.

    Приймати таблетки при ознобі без температури не можна. Нестероїдні протизапальні препарати діють лише на етапі вираженої лихоманки.

    Механізм тремтіння пов’язаний зі спазмом судин і м’язів. Якщо цей стан доставляє неприємні відчуття, впоратися з ним можна за допомогою таблетки дротаверину.

    без температуры

    Приймати таблетки при ознобі без температури не можна

    Дефіцитні стани

    У період виношування дитини збільшується потреба у вітамінах і мікроелементах. Вони активно витрачаються на зміни в материнському організмі і розвиток плоду. Звичайне харчування не може заповнити потреба в цих речовинах. Тому у жінок, які не приймають вітамінні комплекси, можуть з’явитися тремтіння і озноб.

    Основними речовинами, необхідними в період вагітності у збільшеній кількості, є:

    • магній;
    • кальцій;
    • калій;
    • залізо;
    • йод;
    • фолієва кислота.

    Кальцій є компонентом кісткової тканини, але вагітним велика кількість необхідно для підтримки функції згортання крові. Також він бере участь в скороченні м’язових волокон, відповідає за процес їх розслаблення. Дефіцит призводить до появи спазму, що може проявитися судомами або тремтінням. Більш виражено це стан на пізніх термінах, коли потреба плода в іонах кальцію також підвищено з-за швидкого зростання.

    Магній сприяє не тільки розслаблення мускулатури матки. Його дія універсально і позначається на м’язових стінках судин. Виражений недолік може привести до появи тремтіння. Вагітним препарати магнію в комплексі з вітаміном В6 призначаються курсами незалежно від концентрації в крові по аналізу.

    У терморегуляції беруть участь гормони щитовидної залози. Для їх синтезу необхідні іони йоду. Потребу в мікроелементі зростає в кілька разів за запасания цієї речовини щитовидної залози плода. Дефіцит йоду призводить до порушення терморегуляції.

    Роль фолієвої кислоти і заліза пов’язана не тільки з утворенням гемоглобіну. Вони є учасниками синтезу білків і багатьох імунних реакцій.

    на ранних сроках

    На ранніх термінах озноб може бути ознакою дефіциту мікроелементів

    Установити дефіцит мікроелементів можна за біохімічному аналізу крові. Для корекції стану використовують комбіновані мультивітамінні кошти або окремо препарати кальцію з вітаміном Д, калію йодиду, заліза, що дозволяє швидше заповнити нестачу і створити депо в організмі.

    Коли це ознака хвороби

    Озноб при вагітності може бути першим симптомом хвороби. Його поява пов’язана з інфекційними та неінфекційними причинами. Прогестерон впливає на імунітет, тому вагітні більше схильні до респіраторних інфекцій. Вже в перший триместр потрібно уникати скупчень людей в закритому просторі, щоб не підхопити вірус. Наприклад, грип на початковому етапі проявляється сильним ознобом, потім різко починається лихоманка.

    Іншими станами, при яких потрібна допомога лікаря, є:

    • завмерла вагітність;
    • приховані запальні процеси, загострення хронічних хвороб;
    • уповільнені інфекційні захворювання, у тому числі туберкульоз;
    • хвороби щитовидної залози;
    • сифіліс;
    • внутрішня кровотеча;
    • гостре порушення кровообігу;
    • невротичні розлади.

    Симптоми завмерлої вагітності з’являються протягом першого триместру. Разом з ознобом турбує зменшення ознак токсикозу, стають м’якими і менш болючими молочні залози. Діагноз встановлюють за результатами УЗД, яке підтверджує, що серцебиття у плода немає, а в динаміці відсутня його зростання.

    Озноб може турбувати вночі. Вагітним потрібно звернути увагу на цей стан при одночасному появі прискореного сечовипускання і нестерпної спраги, сухості в роті. У другому триместрі у жінок часто маніфестує гестаційний цукровий діабет. Для нього характерна нічна м’язова тремтіння, пов’язана зі зниженням рівня глюкози в крові. Сильний озноб з’являється і в денний час, якщо жінка довго не їсть. Гестаційний діабет потрібно вчасно діагностувати і лікувати, інакше є ризик збереження його симптомів після пологів і переходу на цукровий діабет другого типу.

    Озноб у жінок може бути фізіологічною реакцією на можливу вагітність, що протікає без ускладнень. Але часто це симптом, на який потрібно звернути увагу. М’язова тремтіння може бути пов’язана з інфекціями та неінфекційними захворюваннями. Щоб виключити можливу патологію, потрібно звернутися до лікаря.

    Також цікаво почитати: чому болить поперек при вагітності