Фонетико-фонематичний недорозвиток мовлення у дітей

1670

Зміст:

  • Особливості недорозвитку мовлення
  • Як проявляється ФФНМ
  • Що перевіряє логопед
  • Як проводиться корекція мови
  • У логопедичної практиці у 25% маленьких пацієнтів зустрічається фонетико-фонематичний недорозвиток мовлення, патологічний стан, при якому порушується вимова і сприйняття на слух. Дитина замінює близькі звуки, пропускає склади в словах або переставляє їх місцями. Страждає зв’язкова мова, якщо не провести своєчасне лікування, є ризик розвитку дисграфії або дислексії під час навчання в школі.

    Особливості недорозвитку мовлення

    Причиною порушення мовлення можуть бути різні фактори, які діяли на дитину в період внутрішньоутробного розвитку або в перші роки життя. При обстеженні логопед звертає увагу на перебіг вагітності, щоб встановити причини вродженої патології.

    Фонетико-фонематичний недорозвиток мовлення це патологія дітей 4-5 років

    Це можуть бути:

    • токсикози, гестоз під час вагітності;
    • будь-які важкі захворювання;
    • інфекції в першому триместрі;
    • дія токсичних речовин;
    • родова травма;
    • резус-конфлікт.

    Високий ризик зіткнутися з патологією у дітей, які піддаються психотравмирующим ситуацій, перенесли вірусні патології в перший рік життя, ростуть в несприятливій обстановці. Але точні причини встановити не завжди вдається, вони можуть бути результатом комплексного впливу кількох чинників.

    Особливістю порушення мовного розвитку є незавершеність вимови і сприйняття слів і фраз на слух, що пізніше призводить до зниження здатності читати і писати. У цю групу включені кілька типів порушень: дислалія, ринолалія, дизартрія. Якщо не проводити корекцію, недолік мови перейде в стійкий, який неможливо виправити.

    Як проявляється ФФНМ

    У дітей з даною патологією немає органічного ураження слуху, добре розвинений інтелект. Але вони мають особливе змінене сприйняття мовлення, що позначається на їх вимові, спотворює його. При фонетико-фонематическом недорозвиненні мовлення можуть бути часткові порушення, коли малюк не може розрізняти деякі пари схожих звуків, наприклад, саша, ва-ла.

    Змішання звуків мови проявляється їх нестійким вживанням у мовленні. У цих випадках у деяких словах звук вимовляється правильно, а в складних конструкціях замінюється близьким за звучанням або зручним для вимови. Заміна можлива тільки складного звуку на більш простий:

    • [р] замінюється на [л];
    • замість [ш] – [ф];
    • [з]замінює [т].

    Іноді один звук може вимовлятися замість цілого ряду інших. Прикладом такої перестановки є використання [т] замість [с], [ч], [ш]. У дошкільників можуть спостерігатися наступні проблеми з промовою:

    • ротацизм – гаркавість, порушення вимови звуку [р] і [рь];
    • сигматизм – патологія вимови, при якій порушення торкнулося шиплячих звуків;
    • ламбдацизм – нечітке або викривлене вимова звуку [л].

    Кількість звуків, які не може нормально вимовляти дитина, може досягати 16-20. Йому важко даються довгі і багатоскладові слова, а також ті, в яких поспіль йдуть кілька приголосних. Якщо попросити проговорити по складах, частина з них переставляється місцями, деякі не вимовляються або замінюються іншими, а між приголосними вставляється голосний звук.

    у детейУ дітей з ФФНМ нормально розвинений інтелект

    Ознаки порушень мовлення не позначаються на словниковому запасі, він відповідає віковій нормі. Але при побудові фраз і пропозицій, характеристикою їх буде перестановка слів, неправильне узгодження, використання непотрібних прийменників. Дітям важко утворювати з одного слова однокореневі за типом томат – томатний, камінь – кам’яний, а також змінювати закінчення при побудові конструкції один – багато: огірок – огірків, будинок – будинків, кішка – кішок.

    Причиною патології іноді є особливості роботи мовних центрів головного мозку. Воно зустрічається у пацієнтів з нормальним слухом та інтелектом.

    Перші відхилення в мовленнєвому розвитку можна помітити вже в 3 роки, коли дитина помітно гірше за інших однолітків вимовляє слова. Але діагноз і обстеження логопеда можливі після 4 років.

    Для дітей з недорозвитком мовлення характерний особливий тип нервової системи. Ознаками відмінності психічних процесів є нестійкість уваги, складність переключення, вузький обсяг пам’яті, труднощі абстрактного мислення. Без проведення коригувальних занять в майбутньому це позначається на успішності в школі.

    Що перевіряє логопед

    Характеристика типу мовленнєвого порушення дається логопедом після обстеження. Дитини повинні оглянути логопед і психоневролог. Вивчається анамнез життя, батьків розпитують про перебіг вагітності і пологів, перенесені захворювання дошкільника, щоб встановити фактори, що вплинули на порушення мовлення. Також може знадобитися висновок оториноларинголога про стан слуху. Невролог оцінює загальний розвиток нервової системи.

    Логопед перевіряє мова за допомогою наступних прийомів:

    • пропонують почути розрізнення між правильним і неправильним вимовою слова у своїй промові;
    • повторити слідом за дорослим поєднання близьких складів па-ба-па та інших;
    • на слух виділити в ланцюжку звуків певний, який назвав лікар;
    • подати сигнал, коли логопед виголосить слово з обраним звуком;
    • повторити за лікарем послідовність з 2 складів, близьких за звучанням.

    Логопед розкладає перед дитиною картинки, назви зображень на яких відрізняються одним звуком. Якщо є порушення, слова будуть проговорюватися неправильно.

    признакиОзнаки патології можна помітити самостійно

    За результатами діагностики виставляється ступінь порушень. Вона може бути наступною:

    • легка – порушена диференціація декількох вимовних звуків, інших проблем з мовою немає;
    • середня – грубі порушення аналізу звуків на слух, дитина недостатньо диференціює звуки, що входять в різні групи фонем. Але сам при деяких зусиллях вимовляє їх;
    • важка – грубе недорозвинення промови, дитина неправильно сприймає звуки, не виділяє їх в словах і не може їх відтворити в потрібній послідовності або знайти в слові.

    У дітей, які вже опанували листом, проводиться вивчення цього досвіду. Мають значення характерні помилки, які відображають неправильна вимова слів, перестановка складів або їх заміна.

    Як проводиться корекція мови

    При порушеннях мовлення дитини рекомендується перевести в дитячий сад, в якому є логопедичні групи або окремо кілька разів на тиждень відвідувати логопеда. Строк навчання не менше 10 місяців.

    Корекція спрямована на виправлення неправильної вимови звуків, навчання сприйняття, утворення словоформ. Так логопед може підготувати дитину до подальшого формування навичок читання і письма. Заняття проходять поетапно. На початку кожного уроку проводиться логопедичний масаж. Це вправи, які включають розминання мови, скручування в трубочку його і губ, різні спрямовані рухи та клацають звуки.

    Для виправлення мови поступово опрацьовується по одному звуку. Щоб дитина промовляв його правильно, проходять такі етапи:

    • виправлення артикуляції – педагог допомагає зрозуміти, як правильно має звучати звук;
    • постановка – дитина вчиться вимовляти слова з проблемним звуком, але робить це тільки при довільному контролю;
    • вироблення автоматизму – закріплення навичок вимови, звук проговорюється правильно без контролю свідомості.

    Паралельно проводяться заняття, спрямовані на формування мови. Дошкільник навчається складати словосполучення, узгоджувати між собою слова з часу загибелі. Прогноз у пацієнтів з порушеннями мовлення сприятливий, але займатися виправленням недоліків необхідно як можна раніше, інакше це стане перешкодою для нормального навчання письма та читання.

    Також цікаво почитати: розвиток дрібної моторики