Гепатоз вагітних: тактика лікування та прогноз

1354

Зміст:

  • Механізм виникнення у вагітних
  • Основні типи
  • Етапи гострого стану
  • Ознаки і прояви
  • Діагностика
  • Потенційні ризики
  • Лікувальна тактика
  • Зміна раціону
  • Гепатоз вагітних – важке невоспалительное стан, спровоковане зовнішніми і внутрішніми факторами. Захворювання супроводжується обмінними порушеннями, дистрофією печінкових клітин – гепатоцитів. Клінічні прояви залежать від природи виникнення хвороби, але загальною ознакою є печінкова недостатність різного ступеня вираженості. Дистрофія печінки або гепатоз у жінок при виношуванні плоду зустрічається в 10-13% клінічних випадків. У групі ризику жінки з надлишковою масою тіла, відсутністю харчової дисципліни, спадковою схильністю, алкоголізм в анамнезі.

    Жировий гепатоз – серйозний стан для жінки і плоду

    Механізм виникнення у вагітних

    Вагітність дає колосальне навантаження на всі органи і системи жіночого організму. Гепатоз у вагітних жінок може формуватися на будь-якій стадії гестації, але характерні ознаки властиві для ІІІ триместру виношування плоду. Саме завершальні тижні вагітності супроводжуються особливою навантаженням на внутрішні органи, яка здатна спровокувати порушення функціонування органів гепатобіліарної системи.

    Правильна робота гепатоцитів підтримується особливими ферментами, які беруть участь у метаболізмі жирних кислот. Якщо ферментативна активність порушена, то жири починають накопичуватися всередині печінкових тканин, приводячи до жирового гепатозу.

    За статистикою, поширеність захворювання становить 1 випадок на 12 тис. пологів. Іншими словами, клініцисти перинатальних центрів та пологових будинків зустрічаються з такими випадками 1-2 рази на 3-5 років. Незважаючи на сучасне обладнання та інформативну діагностику, смертність жінок залишається високою і досягає 25-30%. Невтішні прогнози обґрунтовані складністю ранньої діагностики: жінки в період вагітності списують перші слабкі симптоми на загальний стан.

    Перший випадок був зареєстрований ще в 1857 році за життя вагітної жінки, який завершився летальним результатом. Кілька сотень років тому летальність жінок досягала 100%.

    Основні типи

    При гепатоз печінки гепатоцити припиняють виконувати свої функції в повному обсязі, що сприяє розвитку печінкової недостатності. Виділяють кілька типів патологічного стану:

  • Холестатичний. Поширений тип, при якому дистрофічні зміни гепатоцитів виникають на клітинному рівні, провокують стійке порушення метаболізму. Основна причина – гормональна нестабільність під час вагітності.
  • Жировий. Типове руйнування печінки, механізм якого зумовлений заміщенням здорових клітин печінки жировою тканиною. Пусковим механізмом вважається ожиріння, зловживання спиртними напоями, порушення ферментації і засвоєння жирних кислот в результаті ниркової недостатності, ендокринних розладів.
  • Остання ситуація часто проявляється агресивним перебігом. Гострий печінковий гепатоз представляє особливу небезпеку для життя жінки і плоду.

    Етапи гострого стану

    Стрімкий розвиток хвороби відбувається в декілька основних етапів:

  • Преджелтушная стадія характерна для ІІІ триместру вагітності, супроводжується загальним нездужанням, нудотою, сверблячкою. Жінок турбує печія, печіння в стравоході. Симптоми не усуваються антацидними і знеболюючими препаратами.
  • Жовтянична. Розвивається через 1-1,5 тижні після преджелтушной стадії. Симптоми посилюються, приєднується блювота з домішкою крові, каламутній слизу. Періодична печія набуває постійний характер.
  • Термінальна стадія. Характеризується розвитком печінкової недостатності за рахунок ожиріння печінки. Остання стадія супроводжується рясною блювотою, освітою виразково-ерозивних уражень у стравоході, шлунково-кишковому тракті.
  • При тяжкому перебігу хвороби вагітним жінкам потрібна екстрена госпіталізація з передчасним розродження. Якщо вагітність тільки спровокувала зміни в печінці, орган незначно змінений у розмірах або не змінено, зберігає свої функції, то жінку спостерігають в палаті патології вагітних до пологів.

    гепатоз беременных

    Гепатоз вагітних важко позначається на здоров’ї жінки і майбутньої дитини

    Жіночий організм відрізняється гіперчутливістю до естрогену – жіночого статевого гормону, який різко збільшується при вагітності. Гормональна чутливість призводить до холестазу – порушення відтоку жовчі. В цих умовах ризик внутрішньоутробної загибелі плода зростає в рази.

    Ознаки і прояви

    Симптоми відображають стадію розвитку патологічного процесу, залежать від віку жінки, наявності багатоплідної вагітності, акушерського анамнезу. Початкові стадії хвороби не проявляються виражено, симптоми збігаються з звичайними при нормальному перебігу вагітності: печією, блювотою, слабкістю, сонливістю. З-за цього жінки рідко скаржаться на свій стан при зверненні до лікаря. Тоді ж з’являються перші тягнуть відчуття в правому боці.

    У міру розвитку хвороби жінки пред’являють скарги при утрудненні сглатывания і болях при проходженні харчової грудки по стравоходу. При термінальній стадії гепатозу рясну блювоту з кров’ю викликає навіть тепла вода.

    Жовтяничний синдром поєднується з портально-гіпертензіонним синдромом, ускладнена крововиливами на шкірних покривах, всередині гепатобіліарної системи. У складі крові рівень лужної фосфатази збільшується у 10-12 разів, підвищується білірубін, показники АСТ, АЛТ. В загальному аналізі крові відзначаються ознаки залізодефіцитної анемії, лейкоцитоз і тромбоцитопенія.

    Гепатоцитарная дистрофія при гепатозах провокує помутніння свідомості, яка швидко відновлюється. Стан відмінно від того, що відбувається при гепатитах. Захворювання триває до 8 тижнів.

    Загибель жінки наступає з-за рясних кровотеч, передчасного відшарування плаценти. Щоб попередити небезпечні для життя наслідки, проводять екстрене розродження.

    Діагностика

    Діагностика гепатозу у вагітних жінок включає наступні заходи:

    • лікарський огляд;
    • вислуховування серцебиття дитини;
    • ультразвукове дослідження печінки та органів черевної порожнини;
    • гастроскопію при хворобливій печії.

    Ключове значення в діагностиці гепатозів залишається за аналізом крові. Важливими критеріями оцінки патології є показники рівня лейкоцитів, білірубіну, лужної фосфатази, АЛТ і АСТ, глюкози, сечової кислоти. На ниркову недостатність може вказувати підвищення рівня креатиніну, сечовини.

    Під час вагітності можливості інструментальної діагностики обмежені із-за ризику для плоду, тому при вдалому вирішенні вагітності жінку з жировим гепатозом обстежують після пологів. При необхідності проводять біопсію печінки. За результатами гістології відзначають різке збільшення кількості пошкоджених гепатоцитів.

    Гепатоз вагітних диференціюють від вірусних гепатитів, цирозу печінки, печінкової недостатності іншого генезу. Обов’язково виключають гострі запалення органів гепатобіліарної системи.

    Потенційні ризики

    холестатический

    Холестатичний гепатоз не несе загрозу життю, проте значно впливає на стан дитини і жінки

    Ризик розвитку ускладнень індивідуальний, залежить від багатьох критеріїв. Гепатоз досі є загрозливим для життя станом для вагітної і майбутньої дитини. Крім смертельної загрози існують і інші ускладнення:

    • хронічна гіпоксія плода і пов’язані з цим негативні наслідки;
    • ризик викидня і передчасних пологів;
    • фетоплацентарна недостатність;
    • надмірне обвиття пуповиною;
    • труднокупируемые післяпологові кровотечі.

    Гепатоз печінки матері важко переноситься майбутнім дитиною. Важке кисневе голодування плоду призводить до незворотних наслідків для його здоров’я, загрожує ранньою глибокої інвалідизації. При ранньому пологодопомозі дитину поміщають в інкубатор для подальшого виходжування під наглядом неонатологів.

    Лікувальна тактика

    Лікування визначається формою гепатозу. Якщо важкий стан жінки, викликаний серйозним ураженням печінки, то незалежно від строку гестації проводять екстрене розродження. В цих умовах йдеться про порятунок життя породіллі.

    Враховуючи, що гепатоз за холестатическому типом менш виражений, не призводить до ускладнень, загрозливих для життя, лікарі рекомендують тільки спостереження жінки. Якщо медикаментозне лікування виправдане, то призначаються такі види препаратів:

    • гепатопротектори;
    • антиоксиданти;
    • антацидні засоби;
    • засоби для поліпшення плацентарного кровообігу.

    При необхідності призначається плазмаферез – процедура з очищення крові від токсинів, метаболітів, важких металів. Обов’язково призначають фолієву кислоту, вітаміни групи В.

    Зміна раціону

    Жодна терапія не принесе успіху в лікуванні, якщо жінка не буде дотримуватися лікувальний раціон харчування. Дієта при гепатозах спрямована на зниження впливу агресивного харчового фактора, зменшення травної та печінкової навантаження. У лікувальній дієті існує ряд принципових вимог:

    • виключення будь-яких дієт для схуднення, голодування;
    • збільшення обсягу білків;
    • зниження кількості солі, жирів, вуглеводів;
    • споживання страв оптимального температурного режиму;
    • приготування шляхом варіння, тушкування, запікання;
    • прийом їжі дробовий по 5-6 підходів в день, порції об’ємом не більше 250 мл

    Дієта наказує виняток солінь, консервів, копченостей, фастфуда, пряностей, гострих і кислих приправ. Раціон слід наповнити свіжими овочами, фруктами. Обсяг споживаної в добу рідини при відсутності набряків – 1,5-2 л.

    Прогноз при гепатозі сильно варіює, залежить від перебігу, симптомів і стрімкості патологічного процесу. При прогресуючому перебігу прогноз завжди серйозний, захворювання вимагає негайного лікарського втручання.

    Читайте також: гестоз у вагітних