Інтервальне голодування: чи варто не їсти добу, тиждень і навіть місяць

378

Вікторія боня часто скаржиться фоловерам, що у неї ніяк не виходить набрати вагу. Може здатися, що зірка лукавить, адже, незважаючи на спроби поправитися, вона як і раніше не обмежує фізичні навантаження, зате веде суворий облік калорій. Особливо багато питань у інтернет-користувачів з’явилося, коли боня повідомила, що вже чотири дні вона… Не їсть. Зовсім. Як після такого вірити в щирість бажання саме “округлитися”, а не просто привернути увагу до своєї персони?

Зіткнувшись з непорозумінням публіки, вікторія пояснила, що відмовилася від їжі зовсім не з похудательних міркувань. Всім відома любов зірки до нетрадиційної медицини — голодування якраз звідти.

«мені здається, перетворення вже видно в наявності. Очі починають сяяти, втома і згаслість йдуть. І з’являється стільки енергії, хлопців. Таке відчуття, що просто ззаду крила приставили, і ти готовий злетіти”, – ділилася боня враженнями про свій детокс, не забувши додати, що за минулі дні у вазі вона особливо не втратила.

Подібну 4-денну дієту регулярно дотримується і адепт усвідомленого способу життя саша звєрєва. У своєму мікроблозі екс-співачка розповідала, що прийшла до голодування під час, уявіть собі, першої вагітності. Слідувати подібній методиці їй порекомендував лікар акушер-гінеколог-правда, захоплюється натуропатією та іншими неофіційними напрямками медицини.

” наш організм працює на знос, а ми всі постійно думаємо, що б ще такого в себе запхати: жирної їжі за останньою модою, салатиків зелених або вітамінок. Ще я б забула про всі ці кефірні розвантаження. Це-минуле, такі методи сильно обтяжують життя вашому кишечнику і печінки», — писала звєрєва в своєму instagram, радячи раз на кілька місяців влаштовувати собі розвантаження строго на воді і свіжих соках.

Голодний розум

Що дивно, моду на тимчасову відмову від їжі ввели не ексцентрично-усвідомлені знаменитості, а… Програмісти з силіконової долини.

Кілька років тому західні змі почали тривожно повідомляти, що керівники найбільших it-організацій практикують тимчасову відмову від їжі. Впливові стартапери нібито обмежують не тільки себе, але і своїх співробітників: по-перше, для того, щоб підняти корпоративний дух, а по-друге — щоб синхронізувати загальний розумовий процес і перевести всіх на одну хвилю.

Головною метою своїх голодовок програмісти бачили підвищення працездатності і кришталеву ясність свідомості.

Багато хто ділився, що під час відмови від їжі на тривалі періоди до них приходили нові ідеї проектів, а нерозв’язні раніше завдання ставали дріб’язковими і розплутувалися самі собою.

Одним з головних адептів голодування в середовищі програмістів став глава біохакінг-компанії h. V. M. N., а також інвестор цілої серії найбільших it-проектів джеффрі ву. У соцмережах чоловік регулярно розповідає про непрості принципи свого зожа. Так, щотижня джеффрі голодує протягом доби, а раз на три місяці влаштовує 3-денний очисний детокс. До речі, це саме він є ініціатором найбільших голодувань в силіконовій долині, в яких беруть участь тисячі перспективних програмістів різного віку, національностей і поглядів. Експериментував з подібною практикою і творець “вконтакте” і телеграма павло дуров. Однак, на відміну від західних колег, росіянин пішов ще далі. У 2019 — му він оголосив, що протягом місяця буде тільки пити-і тільки воду. І все.

Протягом усього випробування дуров заявляв, що відчуває себе «кайфово», але не ділився подробицями пережитого. Нагадаємо, мільярдер давно захоплений модними техніками харчування, які вважає ключем не тільки до свого здоров’я, але і до успішного ведення бізнесу.

Зараз в його звичному раціоні немає м’яса, цукру, алкоголю, молочних і глютеносодержащіх продуктів, а також яєць — все це нібито заважає ефективності і негативно впливає на креативність.

Зоряний підхід

Поки жителі силіконової долини шукали в голоді натхнення, мешканці довколишніх голлівудських пагорбів теж освоювали новомодну методику — але, звичайно, сподівалися на зовсім інші результати.

Наприклад, наомі кемпбелл вже багато років періодично відмовляється від їжі, щоб запустити процес регенерації організму.

” всі ми їмо стільки різноманітної їжі, що нам просто необхідно нічого не їсти хоча б раз на тиждень. Я думаю, це може продовжити життя”, – говорила супермодель.

Наомі не приховує, що іноді її голодування тривають по кілька днів поспіль. За довгі роки жінка звикла утримуватися від їжі, тому їсть тільки тоді, коли дійсно захоче. І який результат, запитаєте ви? а такий, що хода наомі пружиниста і легка, як і тридцять років тому. Розмір одягу теж не змінився.

Подібної системи харчування дотримується і 67-річна лайма вайкуле. Латвійська співачка впевнена, що у відмові від їжі криється ключ до довгої молодості і здоров’ю організму. Знаменитість впевнено і небезпідставно про це говорить: нагадаємо, в 1990-х вайкуле лікувалася від онкології. “після великої операції у мене були спайки, які заважали спати на животі, – мучили болі. І на шостий день голодування все пройшло. Для мене це було дивом”,-згадувала якось артистка.

Одного разу зірка протрималася 15 днів, приймаючи тільки воду. За визнанням лайми станіславівни, в той момент вона себе відчувала неймовірно щасливою.

Однак зірка попереджає: довго голодувати — дуже небезпечно для здоров’я. “не можна просто так взяти і перестати їсти. Потрібно берегтися і все контролювати”.

Голод як стиль життя

Культура голодування існувала в багато часів. І ми зараз навіть не про давнину, коли ті ж самі йоги демонстрували чудеса витримки людського організму. Наприклад, 84-річний андрій кончаловський зізнавався, що познайомився з голодуванням ще в студентські роки. Хто б знав, що це стане захопленням режисера на все життя!

Протягом десятиліть чоловік влаштовував тривалі голодування, а в похилому віці перейшов на розвантажувальні дні — «тому що організм людини потребує обмежень і посту». Тепер цю традицію продовжує його дружина, 48-річна юлія висоцька.

Актриса, яка прославилася завдяки авторській кулінарній програмі, насправді голодує як мінімум 2-3 дні на тиждень, але може протриматися без їжі і набагато довше — багаторічний досвід дає про себе знати.

«для мене голод — це не тільки фізичне очищення, а й емоційне. Я не складаю заздалегідь план. Це може тривати 4 дні, іноді витримую 9, максимальний термін був три тижні. Важливо виходити з нього дуже акуратно, починаючи з легкої і правильної їжі. Якщо ж розумію, що в цьому стані голодування відчуваю себе неспокійно, то ні в якому разі не створюю якусь систему. Я дуже уважно ставлюся до гормонів і крові, і кожні півроку роблю розгорнуті аналізи», — ділилася кілька років тому висоцька.

А чи варто?

Довгий час повальне більшість дієтологів з побоюванням ставилося до тренду на голодування. Вони запевняли, що для здоров’я шкідливо пропускати навіть один з основних прийомів їжі!

Страх поширення моди на голод небезпідставний-згадаємо хоча б, як всього 10-15 років тому було модно майже нічого не їсти і пишатися вагою нижче норми.

Незабаром після хвилі поширення жорстких дієт і підвищення скарг на харчові розлади фахівці в один голос заявили про користь дрібного (багаторазового) харчування. Медики, фітнес-інструктори, блогери-мільйонники — всі говорили про необхідність харчуватися за такою, здавалося б, зручною системою.

Однак з часом багато прихильників здорового способу життя почали скаржитися, що не можуть слідувати подібним рекомендаціям: вони або постійно відчувають перенасичення, або банально не встигають їсти по 5-6 разів на день. До того ж, при такому принципі харчування потрібно чітко слідувати певним правилам і, як мінімум, розраховувати калорійність раціону, щоб не махнути зайвого. Саме тому в останні кілька років дієтологи стали прихильно ставитися до однієї з форм голодування — інтервальної (інша назва — фастинг). Ця методика дозволяє перестати уважно стежити за калоріями в обмін на відмову від сніданку або вечері. Харчуватися можна тільки 8 з 24 годин на добу — вибирайте самі, чим готові пожертвувати.

Що дивно, в 2016-му японський молекулярний біолог йосінорі осумі отримав нобелівську премію — якраз за доказ користі одного із способів інтервального голодування.

Вчений з’ясував, що при 36-годинній відмові від їжі в організмі починається процес аутофагії — клітинного оновлення і омолодження за рахунок використання власної енергії тіла. За словами біолога, повне одноденне голодування раз на тиждень допомагає людині очиститися відТоксинів, а також поліпшити здоров’я і продовжити якість життя.

Подібною методикою захопилися багато західних і вітчизняних знаменитості, в тому числі олег і марина газманови. У своєму мікроблозі дружина музиканта розповідала, як сподобався такий спосіб її чоловікові. А ось їй самій було складніше дотриматися обмежень. “спочатку, коли з’являється заборона, думки тільки про їжу:один день без неї і вже такий движок! зате вранці-благодать. І так акуратніше стаєш до того, що їси, і пробуєш жувати не менше 30 разів, а потрібно б від 50 до 150», — розповідає про один з головних принципів свого розвантажувального дня газманова.

Думка фахівців

Медики вважають, що на відміну від жорстких дієт і тривалого голодування фастинг не шкідливий, а, навпаки, корисний для організму.

” по суті, інтервальне голодування – це найдавніша система очищення, перевірена часом. Її можна практикувати протягом усього життя-причому і з метою профілактики онкологічних захворювань”, – розповідає лікар ендокринолог-дієтолог мережі клінік» сімейна ” тетяна сєдова .

Звичайно, інтервальне голодування здається дуже легким і доступним способом поліпшити самопочуття. Однак медики попереджають: відмова від їжі навіть на 16 годин може послужити причиною погіршення стану.

На відміну від звичайних людей, будь-який свій крок, а вже тим більше план харчування і корекції фігури, знаменитості завжди обговорюють з персональними дієтологами. Лише завдяки цьому вони так часто експериментують з різними методиками схуднення і можуть зважитися навіть на дотримання кілька екстремальних способів. Існує чимало спеціалізованих центрів, де практикується лікувальне голодування — зазвичай селеби відмовляються від їжі саме в таких професійних умовах. “різке обмеження в калоріях може стати великим стресом для організму, тому до голодування потрібно заздалегідь підготуватися, переконавшись у відсутності цілого списку протипоказань — як найбільш явних (вагітності та годування груддю), так і тих, про які ви можете не знати (дефіцит ваги, проблеми з шлунково-кишковим трактом і т.д.). У деяких випадках навіть короткострокове голодування здатне різко погіршити стан пацієнта — наприклад, при наявності цукрового діабету ситуація може дійти аж до глікемічної коми»,-ділиться головний лікар детокс-центру verba mayr наталія едель .

Виходить, як би не були популярні чудодійні способи стати стрункішою і продуктивніше, самостійно домагатися сприятливого результату якщо не складно, то ризиково. Як мінімум, потрібно обов’язково повідомити про свої наміри лікаря і отримати його дозвіл. До того ж, деякі з цих методик небезпечні для життя: кинувши собі виклик, ви можете не домогтися бажаного результату, а ось погіршити свій стан — цілком.