Як і коли змінюється колір очей у дитини

1848

Зміст:

  • Чому змінюється забарвлення очей у немовлят
  • Колір райдужної оболонки і генетика
  • Коли змінюється колір очей у дитини
  • Прогноз відтінку очей новонародженої
  • Більшість малюків народжуються блакитноокими. Але є всього 50% ймовірності, що первісний відтінок збережеться на все життя. У скільки місяців він зміниться, не можна визначити з точністю. Але є кілька способів передбачити майбутній колір.

    Чому змінюється забарвлення очей у немовлят

    Одна з основних частин органа зору – райдужна оболонка. Її верхній шар містить клітини, наповнені меланіном. Цей коричневий пігмент надає колір волоссю, шкірі і райдужці. Якщо в організмі від природи багато меланіну, очі стають карими, оливковими або чорними. Чим нижче відсоток цієї речовини, тим світліше відтінок райдужки.

    Чому і як зміниться колір очей у дитини, передбачити важко

    В очах новонароджених дітей процес пігментації ще не завершений. Малюки з темною шкірою зазвичай відразу народжуються з карими очима. Райдужка світлошкірих немовлят буває блакитний або сіро-блакитний при народженні, але може поступово змінитися.

    На першому році життя вироблення меланіну прискорюється під впливом сонячного світла. Якщо від природи у малюка в організмі мало пігменту, його очі стануть яскраво-блакитними. При більш високому вмісті пігменту райдужка приймає більш темні і насичені відтінки:

    • сірий;
    • зелений;
    • оливковий;
    • бурштиновий;
    • коричневий;
    • чорний.

    Відтінок залежить також від щільності райдужної оболонки. Якщо її волокна туго переплетені, концентрація меланіну вище. Найменша щільність забезпечує блакитний і синій відтінок. Тісно сплетені волокна максимально наповнені пігментом, який надає темно-коричневу і чорну забарвлення.

    Колір райдужної оболонки і генетика

    Хоча сонце і стимулює пігментацію, головним фактором залишається спадковість. У людському організмі є кілька генів, що формують зовнішній вигляд. Вони передаються не тільки від батьків, але і від бабусь з дідусями.

    Райдужка рідко буває однорідною за кольором. Найчастіше зустрічаються змішані тони – сіро-зелений, жовтувато-коричневий, блакитно-сірий. Так проявляється полигеника – складне комбінування генів.

    За законами генетики темні відтінки переважають над світлими. Якщо один з батьків кароокий, то діти успадкують цей колір. Але це спрощена модель. В реальному житті нерідко домінують «світлі» гени, отримані від предків через два-три покоління. Сучасній медицині поки невідомі способи прогнозування, який буде зовнішність людини, до його народження.

    Важливий фактор при формуванні зовнішності – національна та расова приналежність батьків малюка.

    Європейським і слов’янським народам притаманні блакитні і сірі очі, представників монголоїдної раси – чорні. Понад 50% дітей в Росії – сіроокі, і ще 30% – кароокі.

    Коли змінюється колір очей у дитини

    Райдужна оболонка поступово темніє з моменту народження. Харчування, спосіб життя і захворювання не впливають на обсяг пігменту. Невеликі зміни можна спостерігати щодня. У віці 9-12 місяців процес пігментації закінчується у більшості дітей. Але іноді він триває до трирічного віку.

    новорожденных детей

    Як змінюється відтінок очей у новонароджених дітей

    Приблизно у 10% людей відтінок райдужки стає постійним лише у дорослому віці. Ще рідше, у одного з 20000 новонароджених, зустрічається розлад альбінізм — повна відсутність меланіну. У малюків-альбіносів райдужна оболонка не темніє з часом, залишаючись блідо-блакитний або червоною з-за просвічують судин.

    Дізнатися, до скількох місяців буде тривати пігментація, можна по відтінку волосся і шкіри. Білошкірі блондини частіше залишаються блакитноокими на все життя. А якщо малюк смаглявий і темноволосий, варто почекати з висновками до трьох років.

    Прогноз відтінку очей новонародженої

    Можна спробувати вгадати забарвлення райдужки до того, як вона придбає свій колір. Для цього потрібно зробити наступне:

    • Подивитися на очі малюка збоку, щоб виключити відображення зовнішнього світу.
    • Зазначити, чи є навколо зіниці золотаві цятки. Їх наявність говорить про те, що райдужка з часом стане зеленою або горіховою.
    • Перевіряти щодня, додається новий відтінок. Якщо очі з кожним днем темніють, то вони поступово стануть бурштиновими або карими.

    Допоможуть і методи генетичного обчислення. У двох темноглазых батьків 78% ймовірності мати малюка з карими очима. При рівній кількості карооких і синьооких предків шанси для обох відтінків стають рівними. Якщо у матері очі блакитні, а у батька зелені, дитина не може бути карооким, так само, як і у двох синьооких батьків.

    Всі перераховані методи приблизні. Гени можуть передаватися від віддалених предків, зовнішність яких невідома батькам.

    Зміна відтінку очей не відображається на зір дитини. Батькам слід насторожитися, тільки якщо колір змінюється нерівномірно або ж зіниці стали каламутними, болісно реагують на світло. У таких ситуаціях потрібно терміново звертатися до педіатра або дитячого офтальмолога.

    Читайте в наступній статті: симптоми і лікування червоних очей у дітей