Як правильно купати новонародженого дитини

817

Зміст:

  • Особливості новонароджених дітей
  • Підготовка до купання
  • Правила купання
  • Догляд після купання
  • Чому можуть виникати проблеми з купанням?
  • Засоби для купання і шкіри
  • Гігієнічний догляд за новонародженим
  • Період новонародженості триває повних 28 діб з моменту появи малюка на світ. Це дуже важливий етап адаптації дитини до нових умов життя. У нього починають функціонувати легені і травна система активується імунітет, шкіра заселяється мікроорганізмами. Батьки повинні забезпечити правильний догляд: знати, як купати новонародженого, чистити очі, вуха, одягати і т. д.

    Особливості новонароджених дітей

    У новонароджених дітей шкірні покриви досить вразливі – вони мають підвищену чутливість до впливу різних факторів навколишнього середовища. Також у них відзначається більш виражена сухість шкіри, яка потребує ретельного і правильного догляду.

    Важливо заздалегідь розібратися, як купати новонародженого дитини

    Потові залози у немовлят сформовані, але повністю починають функціонувати тільки через кілька тижнів після народження. Крім того, у дітей, які знаходяться на природному вигодовуванні, сальні залози більшою мірою піддаються стимуляції андрогенами, що іноді сприяє появі у них дитячого акне.

    Міліан, проста або токсична еритема, дитяче акне – фізіологічні процеси для новонароджених, які проходять самостійно.

    Після народження шкіра немовлят має нестабільну терморегуляторную функцію: тепловіддача набагато вище теплопродукції. Така особливість ускладнює постійне підтримання оптимальної температури тіла, що потребує створення для малюка особливого температурного режиму.

    Підготовка до купання

    Перше купання для маленької дитини – це не тільки гігієнічний захід, але і заспокійлива процедура, оскільки всі 9 місяців в утробі матері він також був оточений водою. Прийом ванн позитивно впливає на фізичний розвиток малюка і може бути елементом гри.

    Дітей першого року життя не рекомендується купати в звичайних ваннах і використовувати для цієї процедури гелі для душу або шампуні з мас-маркету. Що потрібно придбати батькам для купання малюка:

    • Ванночка. У дитячому магазині слід купити стандартну дитячу маленьку ванну, яка зазвичай виготовлена з пластмаси. У ній можна як купати новонародженого, так і немовляти. Вибір на користь дитячих ванн обумовлений тим, що вона створює невеликий, більш комфортне для дитини простір; її легко мити і заповнювати водою потрібної температури.
    • Термометр для води. Перш ніж опустити малюка у воду, батьки повинні переконатися, що вона має комфортну температуру і не завдасть йому шкоди. У цьому допоможе спеціальний пластмасовий термометр для води, який можна закріпити на стінці ванни.
    • Дитяче мило. Воно не повинно містити ароматизаторів чи барвників полуниці, малини, кокоса і т. д. В купанні мило рекомендується використовувати не частіше, ніж 2-3 рази в тиждень. Також не варто купувати мочалки або губки, які можуть травмувати ніжну і тонку шкіру новонародженого. Вважається, якщо мама буде протирати шкіру дитини своєю рукою, цього буде достатньо. Можливе застосування спеціальних рукавичок для купання немовлят.
    • Гамак або гірка. Це відмінні пристосування для ванночок, які допомагають батькам легше справлятися з купанням, а малюкові створюють більш комфортні умови.
    • Рушник. Кожен член сім’ї повинен мати свій власний рушник, в тому числі і новонароджений. Бажано, щоб воно було світлих відтінків, з натуральної тканини. Махрові або вафельні рушники не підходять з-за грубої текстури.

    Також батьки повинні підготувати одяг, який одягають на дитину після купання. Зазвичай це сорочечка і повзунки. Можливо, після гігієнічної процедури знадобиться зволоження шкіри немовляти дитячим кремом.

    Для зручності малюка на дно ванни можна стелити простирадло або м’який рушник.

    температурный критерий

    Потрібно заздалегідь підготувати дитячий рушник

    Правила купання

    Гігієнічні процедури слід робити щодня, в тому числі і прийняття ванн. Оптимальний час першого купання – перший-другий день після виписки сім’ї з пологового будинку. Немає необхідності чекати остаточного загоєння пупкової рани.

    Раніше педіатри рекомендували до епітелізації пупкової ранки з метою профілактики її інфікування додавати у воду калію перманганат (марганцівку). Однак у батьків можуть виникнути проблеми з приготуванням правильного розчину, а кристали речовини можуть травмувати шкіру немовляти, тому цього робити не варто. Досить буде протягом перших 5-7 днів купати малюка в кип’яченій воді.

    Основні рекомендації по купання:

    • температурний критерій – вода повинна бути 36,5-37,5 ° с;
    • тривалість гігієнічної ванни – 5-7 хвилин (перша процедура може тривати 3 хвилини, у наступні – збільшити час на 1-3 хвилини);
    • класти дитину у воду слід обережно, підтримуючи головку;
    • спочатку краще просто пополивать водою тіло малюка, після чого перейти до очищення шкірних покривів;
    • спочатку миються ручки, ніжки, потім тіло і врешті – голова, після чого дитину знову обполіскують чистою водою;
    • температура навколишнього середовища повинна бути в межах 18-22 ° с, вологість 50-70%.

    Дотримання зазначених правил дозволить створити оптимальні умови для дитини і уникнути стресу.

    Після купання шкіру немовляти не витирають, а промокають м’якими рухами за допомогою рушників, бавовняних пелюшок або серветок.

    Слід повністю виключити застосування спиртовмісних засобів, консервантів або ароматизаторів. Вони можуть викликати контактний дерматит або подразнення шкірних покривів.

    Щоб процедура була зручною, краще спочатку підготувати воду потрібної температури, покласти гірку або закріпити гамак у ванну, а потім занести дитину. Роздягати малюка краще вже у ванній кімнаті, причому її не потрібно заздалегідь нагрівати – температура навколишнього середовища повинна бути в межах 22℃.

    Дітей до 6 місяців потрібно купати щодня, після півроку – через день. Виняток – жаркий час року, коли гігієнічні ванни необхідні щодня.

    Догляд після купання

    В опалювальний період або влітку, коли особливо сухе повітря в приміщенні, шкіра маленької дитини може мати потребу в додатковому зволоженні. Будь-які косметичні, лікувальні або зволожуючі дитячі засоби повинні підбиратися з урахуванням їх складу та чутливості шкіри малюка.

    правила

    Потрібно дотримуватися правил догляду після купання, щоб захистити шкіру

    Після водних процедур шкірні покриви дитини осушують і надягають вільний одяг з натуральних тканин. Припустимо сповивання; шапочка або косинка потрібна, якщо в приміщенні прохолодно. Також корисні повітряні ванни, які рекомендується проводити до купання.

    Для зволоження шкіри краще всього використовувати звичайний дитячий крем на водній основі, у складі якого немає алергенних ароматизаторів. Присипка наноситься на місця шкірних складок, тільки на суху і чисту шкіру.

    Чому можуть виникати проблеми з купанням?

    Іноді батьки стикаються з тим, що під час водних процедур дитина починає чинити опір, голосно плакати. Це значною мірою ускладнює дотримання гігієни. Спочатку потрібно переконатися в правильності температурного критерію. Можливо саме температура води некомфортна для малюка. У такому разі шляхом проб слід змінювати її значення на 0,5-1℃ вгору або вниз.

    В окремих випадках небажання дитини приймати ванну обумовлено особливостями його біоритмів. Батьки купають дитину ввечері, коли йому було б комфортніше вранці або вдень. Якщо немовлят купали після їжі, можна поекспериментувати і зробити водні процедури за півгодини до годування.

    температурный критерий

    Дитячі засоби для купання повинні бути гіпоалергенні

    Засоби для купання і шкіри

    Лікарі рекомендують купати дітей у звичайній чистій воді. Пінні засоби можна використовувати 1-3 рази в тиждень. Мити шкіру новонародженого краще звичайним дитячим милом без яких-небудь добавок двічі в тиждень.

    З додаткових засобів можна використовувати:

    • дитячий шампунь (1-2 рази в тиждень);
    • зволожуючий дитяче молочко (під час або після купання).

    Ванни з додаванням відварів приймаються тільки за показаннями лікаря: при наявності пітниці або попрілостей. Можливе використання ромашки, лаванди, череди або звіробою. Вони володіють протизапальними і загоюючими властивостями.

    При відсутності скарг додавати у воду відвари трав немає необхідності. Зловживання ними може призвести до надмірної сухості шкірних покривів, спровокувати розвиток алергічних реакцій.

    Гігієнічний догляд за новонародженим

    Крім регулярних купань батькам малюка слід щоденно проводити ранковий туалет, який включає в себе очищення очей, носа, вух і шкіри.

    Стандартні рекомендації щодо ранкового догляду за новонародженим:

    • під час підготовки до процедури приготувати ватні тампони і джгутики, чисту теплу воду, масло рослинне або вазелін;
    • промивати обидва ока окремими тампонами, змоченими у воді, у напрямку від зовнішнього кута очей до перенісся;
    • для очищення носа використовувати джгутики, змащені маслом/вазеліном, вводити їх акуратними обертальними рухами у кожен носовий хід вглиб на 1,0-1,5 см для видалення кірочок і слизу;
    • правила по догляду за вухами: використовувати сухі ватяні джгутики з метою очищення вушної раковини і зовнішнього слухового проходу (очищати тільки в межах видимості); можливе застосування ватних паличок з обмежувачами;
    • промивати обличчя і руки теплою водою, приділяти увагу місцям, де є природні складки: шия, згини ніжок і ручок, пахові та пахвові області.

    Таким чином, купання і догляд за новонародженим – важливі для батьків і дитини заходи, які мають свої особливості. Мама і тато малюка заздалегідь повинні придбати все необхідне, щоб створити комфортні умови для водних процедур. Купання не тільки очищає шкіру немовляти, але і має заспокійливі властивості.

    Також по темі: перше купання новонародженого