Як проводиться санація піхви перед пологами

1825

Зміст:

  • Суть процедури
  • Показання до проведення
  • Вимоги до ліків
  • Поширені способи: переваги та недоліки
  • Протипоказання
  • Висновок
  • Санація піхви – це лікувально-профілактична процедура, яка дозволяє очистити зовнішні статеві органи від колоній патогенних мікроорганізмів. Виконується в умовах стаціонару чи амбулаторно. Особливо часто призначається антисептична обробка перед пологами і гінекологічними маніпуляціями лікувально-діагностичного характеру. Це дозволяє уникнути проникнення шкідливих мікроорганізмів до дитини та запобігти інфікування матки.

    Суть процедури

    Очищення слизової оболонки піхви і шийки матки передбачає використання місцевих засобів у формі розчинів, концентратів, супозиторіїв і таблеток. Препарати призначаються індивідуальним курсом перед запланованим втручанням.

    Незважаючи на те що фармакологічне виробництво постійно вдосконалюється і розвивається, більше третини всіх жінок при вагітності страждають запальними захворюваннями органів малого тазу у прихованій формі. Патології не доставляють їм занепокоєння. Більш того, деякі мікроорганізми відносяться до умовно-патогенних і не представляють загрози для майбутньої мами. Однак при проходженні дитини по родових шляхах вони здатні інфікувати його. Це загрожує різними захворюваннями, які можуть бути небезпечними для новонароджених дітей, особливо з’явилися раніше встановленого терміну.

    Санація піхви дозволяє захистити дитину під час пологів

    Показання до проведення

    Санація піхви рекомендується в якості профілактики для всіх жінок, які під час гестаційного терміну стикалися з інфекційними захворюваннями статевих органів. Часто на ранніх термінах у майбутніх мам загострюється молочниця. Навіть якщо в подальшому до пологів вона більше не з’являється, перед розродження рекомендується провести антисептичну обробку статевих органів профілактики. При більш серйозних захворюваннях піхви, матки і придатків санацію проводять в обов’язковому порядку.

    Показаннями для процедури є:

    • вагініт бактеріального походження;
    • приховані інфекції;
    • вірусні захворювання;
    • кандидоз;
    • запалення матки і придатків різного походження.

    Знезараження статевих шляхів рекомендується, якщо результати мазка на ступінь чистоти піхви мають показник більше 2. При підвищенні лейкоцитів і зниження лактобацил також слід провести обробку з подальшим відновленням корисної мікрофлори.

    Інші ситуації, що вимагають санації:

    • діагностичні втручання – гістероскопія, кольпоскопія, гістеросальпінгографія;
    • оперативне лікування фонових захворювань шийки матки та вишкрібання;
    • установлення та виймання внутрішньоматкового контрацептиву;
    • використання гінекологічного песарію.

    Процедуру призначають жінкам у комплексі з лікуванням статевих інфекцій, венеричних захворювань, а також після проведеної терапії з метою запобігання росту патогенної мікрофлори.

    Вимоги до ліків

    Санацію піхви виконують лікарськими засобами широкого спектру дії. До препаратів пред’являються наступні вимоги:

    • знищення всіх видів патогенних мікроорганізмів – бактерій, грибків і вірусів, тобто препарат повинен бути широкого спектра дії;
    • швидке і ефективне дію;
    • усунення найпростіших, щодо яких неефективні багато однокомпонентні антибіотики;
    • ефективність в екстремальних умовах – при кровотечі, рясних гнійних виділеннях;
    • безпека для жінки і майбутньої дитини.

    Для процедури зазвичай обирають препарати, активний компонент яких не всмоктується в загальний кровотік. При використанні токсичних речовин жінці доведеться відмовитися від грудного вигодовування в перші дні після пологів, що загрожує втратою грудного молока.

    перед родами

    Перед пологами необхідно здати аналізи на ступінь чистоти піхви

    Поширені способи: переваги та недоліки

    Призначаючи лікарський засіб для використання в домашніх умовах, лікар обов’язково розповідає про те, як проводиться обробка статевих органів, скільки разів на день необхідно знезаражувати слизову і як довго проводити процедуру. Багато препарати заборонені для застосування у майбутніх мам. Гінекологи вибирають безпечні медикаменти з переліку дозволених ліків.

    • Метронідазол, препарати групи лінкозамідів та інші з вузькою терапевтичної активністю. Вони будуть ефективні, якщо запальні захворювання інтимної зони викликані чутливими до них мікроорганізмами. Таке трапляється досить рідко, оскільки у майбутніх мам знижений імунітет і є схильність до порушення мікрофлори. В результаті відбувається знищення одних мікроорганізмів на фоні зростання інших. Ця ситуація не відповідає поставленим цілям, тому такі засоби застосовуються за показаннями – бактеріальний вагініт, кольпіт, кандидоз.
    • Препарати на основі ністатину, неоміцину та інші полікомпонентні препарати з широким спектром дії. Ефективно справляються зі своїм завданням. Діють відносно різних мікроорганізмів. Однак більшість з них негативно позначається на корисною мікрофлори, знищуючи лактобацили. Використання даних медикаментів вимагає додаткового заселення піхви корисною мікрофлорою, що буває не завжди можливо перед пологами.
    • Хлоргексидин і інші препарати неспецифічної дії. Вони вважаються безпечними для жінок на будь-якому терміні вагітності. Допомагають впоратися з багатьма штамами вірусів, колоніями бактерій і грибками. Вважається, що такі кошти найчастіше викликають алергічну реакцію.

    Крім стандартних методів знезараження піхви, лікарі застосовують сучасні способи. Вони протипоказані для вагітних жінок і не рекомендуються при кровотечах:

    • вакуумна обробка – з допомогою створення зворотного тиску очищається слизова, після чого на неї наносяться антисептики;
    • ультразвукова обробка – за допомогою дрібних бульбашок від поверхні піхви відокремлюються відмерлі клітини і видаляються разом з потоком знезаражуючого розчину.

    Метод обробки слизової зовнішніх статевих органів вибирається індивідуально в залежності від акушерського анамнезу, стану мікрофлори перед пологами, гестаційного терміну.

    Протипоказання

    Не можна проводити санацію піхви самостійно. Якщо статеві шляхи інфіковані, то під забороною будуть спринцювання. В цьому випадку перевага віддається вагінальних супозиторіїв і капсулам. Під час спринцювання висока ймовірність занесення інфекції в матку, що тільки погіршить стан жінки і може призвести до внутрішньоутробного зараження дитини. Не слід застосовувати для знезаражування слизової відвари трав без призначення лікаря. Народні засоби не відрізняються ефективністю і при цьому часто викликають алергію.

    Не призначаються антисептики жінкам, які мають підвищену чутливість до активної речовини препаратів.

    Висновок

    Знезараження статевих шляхів перед розродження забезпечує безпеку для дитини. Даний метод підготовки рекомендується більшості жінок на пізніх термінах – одним для профілактики, а іншим – для лікування. Якщо розродження планується проводити шляхом кесаревого розтину, можна відмовитися від санації у відсутність для неї явних свідчень.

    Читайте далі: білий наліт на статевих губах