Як відходять води у вагітних і на що схожі відчуття

2300

Зміст:

  • Для чого потрібні води
  • Коли може відбутися вилиття амніотичної рідини
  • Як виглядають нормальні води
  • Небезпечні симптоми
  • Скільки дитина може перебувати без вод
  • Амниотичні води – це рідка середовище, яка обмежена плодовими оболонками. Води виробляються спеціальними епітеліальними клітинами, частково їх доповнює профільтрована плазма крові матері, альвеолярна рідину і сеча плода. У рідкої середовищі дитина перебуває до появи на світ. Пологи не обов’язково починаються з того моменту, як відходять води у вагітних. Розрив оболонок може відбутися як під час переймів, так і задовго до них.

    Для чого потрібні води

    Амніотична рідина протягом вагітності виконує захисну функцію. Вона згладжує поштовхи, які виникають під час руху, захищає від інфекцій. У пологах дитина притискається голівкою до кісток тазу і обмежує міхур об’ємом до 1 л. В період розкриття шийки матки ця рідина буде виконувати роль гідравлічного клина і м’яко тиснути на тканини. У нормі води відходять при розкритті шийки на 4 див.

    У вагітних води відходять як перед пологами, так і під час них

    Якщо амниотичні оболонки розриваються перед пологами, дитина виявляється не захищений від інфекцій піхви матері. У новонародженого збільшується ризик родової травми, а у матері – розривів шийки.

    Коли може відбутися вилиття амніотичної рідини

    Як відходять води у вагітних з часу, не можна передбачити. Цей момент індивідуальний, непередбачуваний і не залежить від кількості пологів. В акушерстві два варіанти відхилення від норми:

    • допологове вилиття – амниотичні оболонки лопнули до появи перейм;
    • передчасне вилиття – розрив стався до розкриття шийки на 4 див.

    З відходження вод часто починаються передчасні пологи, але якщо вагітність доношена, допологове вилиття несе меншу небезпеку. Основні причини раннього розриву плодових оболонок наступні:

    • інфекції в піхві у матері або зараження плода;
    • неправильне передлежання плоду;
    • анатомічно вузький таз;
    • пороки розвитку матки;
    • куріння матері або зловживання алкоголем;
    • багатоплідна вагітність;
    • інструментальні дослідження;
    • тупі травми або падіння на живіт.

    перед родами

    Передчасне вилиття вод відбувається перед пологами

    Зрозуміти, що скоро відійдуть води, можна по етапах дозрівання шийки матки при доношеній вагітності. На терміні після 37 тижнів за кілька днів перед пологами виходить пробка – згусток в’язкого слизу обсягом до двох столових ложок, можливо, з вмістом прожилок крові. При недоношеній вагітності не відходить слизова пробка.

    Акушерський песарій, який встановлюють при істміко-цервікальної недостатності, збільшує ймовірність розвитку неспецифічного вагініту та передчасного відходження вод.

    Як виглядають нормальні води

    Плідна оболонка не має рецепторів, тому в момент її розриву хворобливі відчуття не виникають. Найчастіше амніон лопається над внутрішнім зевом шийки матки, при нормальній кількості вод або багатоводді вони виливаються суцільним потоком. У жінок з вираженим маловодием кількість виділень може не перевищувати 50 мл.

    При невеликому надриві рідина витікає тонким струменем або вільно стікає з статевих шляхів. Деякі жінки плутають відійшли води з мимовільним сечовипусканням. В оману вводити посилення виділень при сміху або кашлі. Щоб відрізнити від сечі, потрібно спробувати стримати струмінь, напружуючи м’язи промежини. Якщо результат не змінився – це амніотична рідина.

    Ознаки нормальних амніотичних вод наступні:

    • прозорість – в нормі води не містять яких-небудь домішок;
    • відсутність запаху – сморід характерно для інфекційних процесів;
    • безбарвність – відтінки рожевого, коричневого кольору говорять на користь патології.

    Іноді плодові оболонки розходяться по типу бокового високого надриву, дефект утворюється вище внутрішнього зева, і плід притискає його голівкою. Води не виходять суцільним потоком, а періодично підтікають. Посилюються виділення при підвищення черевного тиску – під час напруження в туалеті, кашлю.

    Високий бічний надрив збільшує ймовірність відходження вод у сні. Якщо жінка лежить на боці, голівка плода перестане пережимати дефект, води поступово витечуть за ніч.

    Можна самостійно спробувати визначити за простим ознаками вилиття амніотичної рідини. Для цього вагітна приймає душ і насухо витирає статеві органи. Їй потрібно лягти на бік, підклавши під таз або затиснувши між ніг суху пелюшку. Через 15 хвилин її перевіряють. Вологі плями говорять про підтікання рідини.

    У жінок з маловодием за відчуттями не завжди можна визначити розрив оболонок. Для діагностики можна використовувати спеціальний тест. Його купують в аптеці заздалегідь. В комплект входить:

    • стерильний тампон;
    • розчинник;
    • тест-смужка.

    При підозрі на підтікання вод тампон поміщають у піхву на 1 хвилину. Після цього його витягують і ще на 60 секунд опускають в склянку з розчинником. Слідом у нього занурюють тест-смужку, яку тримають у розчині 5-10 хвилин. Чекати більше 15 хвилин не можна, результати можуть виявитися помилковими.

    Розроблені спеціальні прокладки, які реагують на зміну кислотності піхвових виділень. В нормі у вагітних рН зміщене в кислу сторону. Але при виділенні вод виділення розлучаються і стають нейтральними. Ця ознака може бути хибнопозитивним при інфекційних вагінітах, тому точність дослідження низька.

    ощущения

    Неприємних відчуттів при вилиття вод немає

    Небезпечні симптоми

    Амниотичні води у первородящих не відрізняються за складом від вод при наступних вагітностях. Але при ускладненнях, внутрішньоутробної інфекції або гіпоксії плода рідина змінює свої характеристики. Рожевий відтінок або яскраво-червоний колір говорить про домішки крові. Кровотеча у вагітних найчастіше є наслідком відшарування плаценти. У деяких жінок воно виникає при низькій плацентації або крайовому прикріпленні плаценти. Кровотеча під час вагітності – показання для екстреної медичної допомоги.

    Внутрішньоутробна інфекція впливає на те, як виглядають води, вони стають зеленуватими або сірими, каламутними. В рідині можуть з’являтися пластівці, осад, який помітний на білизну. При відходженні зеленої амніотичної рідини потрібно терміново звернутися в пологовий будинок. Це ознака гіпоксії плода.

    Гостра гіпоксія плода, яка виникла під час вагітності або на початку пологів, може стати показанням для дострокового розродження.

    Небезпечне ускладнення – появи чорної рідини. Такий колір вона набуває з-за великої кількості меконія – первородного калу. В нормі він відходить у новонародженого протягом декількох днів після народження. Але при гострої важкої гіпоксії кал виходить ще до пологів. Дитина заковтує рідина разом з меконієм, що призводить до пневмонії, яка погано піддається лікуванню.

    Жінкам з многоводием потрібно дотримуватися обережності. При розриві оболонок разом з потоком рідини можуть випасти петлі пуповини або дрібні частини тіла плода. В цьому випадку потрібно екстрене кесарів розтин.

    Скільки дитина може перебувати без вод

    Амніотична оболонка є середовищем перебування дитини, в якій підтримується оптимальна температура, рН. Після відходження вод плід залишається незахищеним від проникнення мікроорганізмів з піхви. При доношеній вагітності у більшості випадків через кілька годин починаються перейми. Якщо цього не відбувається – використовується стимуляція пологів.

    Ризик внутрішньоутробного інфікування зростає при безводному проміжку більше 12 годин. Тому всім, у кого не почалися перейми за цей термін, призначається профілактика антибіотиками широкого спектру дії.

    При терміні вагітності до 36 тижнів у плоду легені ще не готові до самостійного дихання після народження у дитини може розвинутися респіраторний дистрес-синдром або хвороба гіалінових мембран. Тому для прискорення дозрівання легень вагітним призначають глюкокортикоїди і вводять сурфактант.

    Існують методики пролонгування вагітності на один місяць, якщо води відійшли в терміні 27-30 тижнів. Вагітна госпіталізується і перекладається на строгий постільний режим. Призначається зберігає терапія і антибіотики на весь строк, що залишився.

    За відчуттями вагітної не завжди можна визначити важке становище дитини. Чекати самостійного початку пологів не будуть у випадку, якщо за КТГ є ознаки гострої гіпоксії плода, відбулася відшарування плаценти. Підвищення температури тіла у майбутньої мами – ознака приєднання інфекції і можливого хоріоамніоніта. Це також показання для кесаревого розтину.

    Вагітна повинна уважно стежити за своїм станом, характером виділень із статевих шляхів. Поява прозорої рідини, фарбування її в рожевий або червоний колір – симптоми, що вимагають звернення до лікаря.

    Читайте також: підтікання навколоплідних вод