Клініка, діагностика та лікування хронічного холециститу

1227

Зміст:

  • Механізм формування холециститу
  • Симптоми холециститу
  • Діагностика холециститу
  • Лікування холециститу
  • Представниці слабкої статі після сорока років особливо схильні патологій жовчного міхура та жовчовивідних шляхів запального характеру. У холецистит жінок діагностується в кілька разів частіше порівняно з чоловіками. У медичній літературі виділяють гострий і уповільнений варіант перебігу холециститу. Обидва варіанти запалення виникають через порушення руху жовчі з жовчних проток в кишечник. Гострий холецистит виникає внаслідок повної закупорки конкрементом шийки жовчного міхура або жовчних протоків, а хронічний – при утрудненні відтоку жовчі.

    Механізм формування холециститу

    Холецистит поєднує в собі дві проблеми: запалення жовчного міхура і порушення ритмічної рухової роботи жовчовивідних шляхів. Якщо запалення розвивається при жовчнокам’яній хворобі, то це калькульозний холецистит, а якщо внаслідок порушення моторики жовчовивідних шляхів – безкам’яного холецистит.

    Калькульозний холецистит у жінок зумовлений утворенням каменів у жовчному міхурі

    Зростання холестерину і зниження концентрації фосфоліпідів в жовчі – перші ознаки початку каменеутворення. У чоловіків після 40 років холестерин рідко піднімається вище 6,7 ммоль/л, а у жінок після 50 років холестерин починає збільшуватися до 7,7 ммоль/л. Метаболічні розлади та низький рівень естрогенів в клімактеричному періоді призводять до того, що холецистит у жінок діагностують частіше.

    Формування жовчних каменів пов’язано не тільки з ростом холестерину. Споживання яєць, борошняних, солодких, молочних і м’ясних продуктів підвищує pH крові. Лужна реакція крові і високий рівень кальцію є невід’ємними причинами каменеутворення. При вживанні рослинних продуктів кров, навпаки, здобуває кислу реакцію.

    Змішані жовчні камені складаються з холестерину, білірубіну і солей кальцію в різних співвідношеннях. У центрі конкременту знаходиться жорстке ядро з білірубіну або солей кальцію, оточене м’якою холестеринової оболонкою.

    Зміни моторики жовчовивідних проток (дискінезії) відбуваються через роз’єднання злагодженої скорочувальної діяльності міхура, проток і сфінктера Одді, розташованого в області Фатерова сосочка дванадцятипалої кишки.

    Причини розвитку дискінезій:

    • відсутність збалансованого симпатичного і парасимпатичного впливу на жовчний міхур;
    • неправильний режим харчування: переїдання, їжа перед сном і нераціональне харчування з переважанням жирних, гострих, борошняних та м’ясних продуктів;
    • порушення ритму виділення кишкових нейропептидів: холецистокініну, що скорочує жовчний міхур, і вазоинтестинального поліпептиду, що перешкоджає стисканню міхура;
    • недостатність гормонів, викликана патологіями органів ендокринної системи: наднирників, яєчників і щитовидної залози.

    Якою б не була причина дискінезії, вона, як і жовчнокам’яна хвороба, призведе до застою жовчі. Цілісність слизової оболонки жовчного міхура буде порушуватися внаслідок або високого внутрішньопорожнинного тиску, або механічного впливу конкрементів. Ішемія жовчного міхура з часом призведе до асептичного запалення. Мікроорганізми, які проникають висхідним шляхом з дванадцятипалої кишки в ушкоджений міхур, дають початок септическому запалення.

    холецистит у женщин

    Стрептококи, стафілококи та кишкова паличка – найбільш часті збудники холециститу у дорослих. Рідше викликають запалення аскариди і лямблії

    Симптоми холециститу

    Запалення жовчного міхура і жовчний застій визначають клініку холециститу. У дорослих пацієнтів біль відчувається в підребер’ї праворуч. З правого підребер’я больові відчуття можуть переходити на праву лопатку, ключицю, праве плече, іноді – на ліве підребер’я. Пацієнтів з гострим холециститом турбують постійні сильні болі в правому підребер’ї, іноді супроводжуються порушенням травлення. Пацієнти з хронічним запаленням жовчного міхура зазвичай відчувають більш легкі симптоми: тяжкість або слабкі болі в правому боці після погрішностей в дієті. Але уповільнений запальний процес небезпечний розвитком склеротичних і атрофічних процесів в жовчних протоках при низхідному хронічному запаленні. В результаті склерозу стінки жовчних проток зростаються і жовч перестає надходити в дванадцятипалу кишку.

    Жовчна коліка – характерний прояв кам’яного холециститу. Причиною кольки є защемлення каменя у вузьких анатомічних просторах – шийці міхура або в міхурово протоці.

    Інтоксикація – перший ознака запалення, що проявляється лихоманкою, нездужанням і головними болями.

    Диспепсія проявляється відрижкою, відчуттям гіркоти у роті, здуттям живота, порушенням стільця і нудотою. Жовч стимулює кишкову перистальтику і допомагає засвоювати жири, що надходять з їжею. При формуванні застою жовч не може виконувати свої функції, що супроводжується симптомами диспепсії.

    Механічна жовтяниця – синдром, який характеризується високим вмістом білірубіну в крові. Жовтяниця розвивається тоді, коли є відносна або абсолютна непрохідність жовчних шляхів. Зазвичай це трапляється при закупорці жовчних проток конкрементом.

    Діагностика холециститу

    Фізикальне обстеження засноване на пальпації в області правого підребер’я. Саме тут жовчний міхур проектується на черевну стінку. При дослідженні цієї області дорослі пацієнти з запальними змінами в жовчному міхурі відчувають біль.

    Дослідження жовчі необхідно для з’ясування причини захворювань печінки і жовчного міхура. Непрозора слизова жовч з пластівцями свідчить про дуоденіт. Виявлення великої кількості еозинофілів при дослідженні матеріалу під мікроскопом – перший ознака глистової інвазії. Висока концентрація холестерину в жовчі підтверджує схильність до каменеутворення.

    Дуоденальне зондування – процедура, що виконується для забору жовчі за допомогою тонкого гумового зонду.

    Рентгенологічне дослідження з барієвою суспензією у дорослих пацієнтів з холециститом дозволяє побачити нерівні обриси міхура і неповне заповнення контрастом міхурової протоки. Відзначається симптом повільної евакуації контрастної речовини.

    Ультразвукове дослідження візуалізує конкременти при калькульозному запаленні і стінку жовчного міхура, яка деформується і потовщується до 4 мм при хронічному запаленні.

    Лікування холециститу

    Харчування – найважливіша складова лікування захворювань органів, що беруть участь у травленні. В перелік дозволених продуктів включені супи на овочевому відварі з додаванням круп, запечене або приготоване на пару нежирне м’ясо і риба, овочі, солодкі ягоди, фрукти і сухофрукти, гречана і вівсяна каша, макарони, варення і мед. Особливо корисне лляне і соняшникову олію, що містить поліненасичені жирні кислоти. Заборонені копчені та солоні страви, маринади, свіжа випічка, супи з додаванням пасерованих овочів, а також на міцному м’ясному бульйоні, смажені або зварені круто яйця, гриби, часник, кава, майонез і спиртне.

    В основі багатьох препаратів, спрямованих на боротьбу з холециститом, містяться діючі речовини з лікарських трав, тому не варто забувати про народні засоби.

    При холециститі у поєднанні з гіпертонічною дискінезією в домашніх умовах застосовують спазмолітичні препарати, а також препарати, що підсилюють утворення жовчі і її просування по протоках. Прийом лікувальних настоїв для лікування жовчного міхура завжди повинен здійснюватися перед їжею. Рецепти з використанням народних засобів:

    • 100 мл настою квіток безсмертника один раз на день;
    • 50 мл настою кукурудзяних рилець три рази в день;
    • 75 мл настою трави звіробою три рази в день.

    Лікування холециститу з гіпотонічної дискінезією жовчного міхура засноване на прийомі ліків, що підвищують тонус та поліпшують скоротливу діяльність жовчного міхура. Рецепти:

    • 20 крапель настоянки лимонника три рази в день;
    • 5 крапель настоянки чілібухі три рази в день;
    • одна столова ложка обліпихової олії три рази в день.
    • 20-25%-ний розчин сульфату магнію приймати по одній столовій ложці натще протягом 10 днів;
    • одну чайну ложку карловарської солі розчинити в склянці води, отриманий розчин приймати за півгодини до їди.

    холецистит у женщин

    У лікувальних установах пацієнтам з симптомами холециститу призначають стіл №5 по Певзнеру

    При появі ускладнень холециститу можна продовжувати терапію народними засобами. Якщо сформувалися великі конкременти або пацієнтів турбують часті напади жовчної кольки при калькульозному холециститі, то проводиться операція з видалення жовчного міхура. Тактику ведення пацієнтів з холециститом визначають лікарі терапевт-гастроентеролог і хірург.

    Читайте далі: печінкова коліка у жінок