Лікування та причини присмаку ацетону в роті у жінок

2214

Зміст:

  • Жирні кислоти як джерело енергії
  • Кетонові тіла
  • Причини появи присмаку ацетону в роті
  • Наглядові пацієнти можуть зауважити появу незвичайного запаху в носі або присмаку в роті, які часто виявляються симптомом якого-небудь захворювання. Відчуття гіркоти у роті зазвичай свідчить про патологію печінки, а металевий присмак – про анемії або патології ротової порожнини. Чому виникає присмак ацетону в роті? Причинами у жінок можуть бути самі різні стани: від безвуглеводних дієт до цукрового діабету.

    Жирні кислоти як джерело енергії

    Глюкоза – основний енергетичний субстрат для всього людського організму. Якщо глюкози не вистачає, то енергетичні запаси заповнюють жирні кислоти.

    Жирні кислоти, що утворюються в процесі розпаду жирів. Щоб одержати необхідну енергію, жирні кислоти піддаються бета-окислення у печінці, скелетних м’язах, міокарді та в жировій тканині. Кінцевим продуктом бета-окислення молекули стають Ацетилкоэнзима А, проміжного продукту розщеплення більшості молекул. Далі Ацетил-КоА переходить у цикл трикарбонових кислот, де розщеплюється з утворенням води, вуглекислого газу і 12 молекул АТФ.

    Ацетил-КоА включається в цикл трикарбонових кислот, тільки при збалансованому розщепленні жирів і вуглеводів.

    При вуглеводному дефіциті надлишок Ацетил-КоА накопичується в печінці і вступає в ланцюжок реакцій, кінцевим продуктом яких є ацетоацетат. Таким чином, надлишок Ацетил-КоА запускає утворення кетонових тел. Велика частина ацетоацетата відновлюється з допомогою НАДН у бета-гідроксибутират. Інша частина ацетоацетата перетворюється в ацетон.

    При надмірному синтезі кетонових тіл в носі може відчуватися запах ацетону.

    Кетонові тіла

    Ацетоацетат, бета-гидроксбутират і ацетон – це сполуки, які відносяться до групи кетонових тел. Ацетоацетат і бета-гідроксибутират використовуються головним мозком, нервовою системою і м’язами в якості джерел енергії. Ацетон утилізується з сечею, потом і повітрям, що видихається, допомагаючи організму позбавитися від надлишку кетонових тел.

    В нормі вміст кетонових тіл в організмі не перевищує 10-30 мг/л. Кетонемія – стан, що характеризується підвищеним вмістом кетонових тіл у крові. Кетоз – фізіологічний стан, при якому кетонові тіла утворюється в більшій кількості, ніж в нормі, але всі вони встигають піддаватися подальшому розпаду.

    Накопичення кетонових тіл виникає при їх надмірному утворенні та недостатньої утилізації. Надлишок кетонових тіл призводить до розвитку кетоацидозу – патологічного стану зі зсувом рн крові в кислу сторону.

    Причини появи присмаку ацетону в роті

    В умовах енергетичного голоду, при нестачі глюкози і глікогену починається посилене розщеплення жирів і окислення жирних кислот. Отже, збільшується концентрація кетонових тіл, які і є причиною появи присмаку ацетону в роті. Причини у жінок пов’язані:

    • з недостатнім отриманням глюкози;
    • з надмірним споживанням глюкози;
    • з посиленим виведенням глюкози.

    Клітини організму не отримують глюкозу в достатній кількості в період голодування або дотримання дієти з низьким вмістом вуглеводів.

    Дефіцит глюкози відзначається при патологіях шлунково-кишкового тракту, пов’язаних з порушенням засвоєння вуглеводів – лактазной недостатності, дисбактеріозі, гастриті і ентериті.

    Глюкокортикоїди підвищують рівень глюкози в крові і гальмують транспорт глюкози в клітину, тому прийом кортикостероїдних препаратів також може спровокувати енергетичний голод.

    Цукровий діабет – найпоширеніше захворювання, що супроводжується присмаком ацетону в роті. Пацієнти з цукровим діабетом можуть вживати глюкозу в достатній кількості, але вона не зможе засвоїтися з-за дефіциту гормону інсуліну, регулюючого надходження глюкози в клітини організму. З-за високого вмісту глюкози в крові і низької концентрації в клітинах, цукровий діабет образно називають «голод серед достатку».

    Кетоацідотіческая кома – гостре ускладнення цукрового діабету, при якому концентрація кетонових тіл у крові стає більше 5 ммоль/л, рівень глюкози в крові досягає 13ммоль/л і вище, розвиваються кетонурия та метаболічний ацидоз.

    Надмірне споживання глюкози спостерігається при інтенсивних фізичних навантаженнях, коли запаси глюкози не встигають заповнювати.

    Підвищене споживання глюкози периферичними тканинами відбувається під впливом гормонів щитовидної залози при тиреотоксикозі. Тиреоїдні гормони надають інсуліноподібну дію на клітини периферичних тканин – сприяють проникненню глюкози в м’язи.

    Посилене виведення глюкози спостерігається при нирковій глікозурії. Секреція глюкози при нирковій глікозурії посилена з-за дефекту в канальцевом апараті нирки.

    Всі стани, пов’язані з появою присмаку ацетону в роті, так чи інакше пов’язані з порушенням вуглеводного обміну. Вивчивши повну картину захворювання, лікар допоможе розібратися, в чому криється причина неприємного симптому.

    Читайте також: причини присмаку гіркоти в роті у жінок