Причини і лікування енкопрезу у дітей

1619

Зміст:

  • Нетримання сечі у дітей – норма чи патологія?
  • Причини енкопрезу у дітей
  • До якого лікаря звернутися
  • Препарати для лікування енкопрезу у дітей
  • Дієта і режим дня дитини, що страждає від енкопрезу
  • Енкопрез є рідкісним захворюванням, що зустрічається не більше ніж у 1-1,5% дітей у віці від 3 до 10 років. Причин патологічного стану може бути безліч. В залежності від конкретної причини і призначається лікування. Звертати увагу потрібно не тільки на фізіологічну сторону проблеми, але і на психологічну. Після діагностики енкопрезу у дітей лікування повинно бути розпочато негайно.

    Існує безліч причин розвитку енкопрезу

    Нетримання сечі у дітей – норма чи патологія?

    Діти молодшого віку повноцінно контролювати спорожнення не можуть. Мимовільна дефекація у дитини протягом першого року життя вважається нормою. Рефлекторний контроль сфінктера у малюка поки не сформований, тому трусики і памперси час від часу будуть бруднитися. По мірі дорослішання система травлення і вольовий контроль анального сфінктера удосконалюються, а ненавмисні випорожнення трапляються все рідше.

    У віці півтора-двох років діти вже здатні протягом деякого часу стримувати дефекацію. В цей період більшість батьків починає поступово привчати дитину до горщика.

    Протягом декількох місяців спорожнення кишечника ще може статися мимоволі. Це може статися, якщо малюк сильно захопився якимось заняттям і не звернув увагу на позиви до дефекації. Такі випадки теж можуть ставитися до норми, але тільки якщо вони поодинокі. Якщо ж подібні ситуації повторюються, потрібно звернутися до лікаря, оскільки мова може йти про патологічне явище. У дітей, які у віці 3-4 років і старше не можуть контролювати дефекацію, діагностують енкопрез.

    Причини енкопрезу у дітей

    Причини енкопрезу бувають різними. Від фактора, який провокує мимовільні дефекації у дитини, залежить подальше лікування патології. Патологія може проявитися з таких причин:

    • Відхилення в розвитку. У малюка неправильно сформований кишечник, чи є порушення, що впливають на контроль процесу випорожнення.
    • Відсутність можливості відвідувати туалет в потрібний момент.
    • Неправильне харчування. Нестача в раціоні продуктів, що містять клітковину, відсутність достатньої кількості води.
    • Постійні запори. Якщо пряма кишка дитини заповнюється надмірною кількістю калових мас, він може не відчувати потреби у дефекації. Організм виштовхує кал назовні, щоб уникнути розриву кишки.
    • У дитини немає звички ходити в туалет. Якщо малюка не привчити ходити на горщик, він буде випорожнюватися несвідомо. У цьому випадку нетримання не буде вважатися відхиленням, це просто відсутність правильної звички у дитини.
    • Психосоматика. Страх покарання, страх залишитися без батьків та ін. Емоційні проблеми, стреси, сильний психоз. Нестійка дитяча психіка піддається впливу зовнішніх подразників – несприятлива обстановка в родині, вороже оточення в дитячому колективі. Неправильна робота нервової системи, сильний емоційний сплеск теж можуть спричинити за собою енкопрез.

    До інших причин нетримання калу дитини можна віднести запальний процес гострого типу будь-якого відділу кишечника, розтягнення кишкових стінок, випадання прямої кишки, а також травми, операції і ускладнення після пологів.

    в домашних условиях

    Рішення проблеми нетримання калу у дитини може здійснюватися в домашніх умовах

    До якого лікаря звернутися

    Якщо в 4-річному віці у дитини відзначається нетримання калових мас, потрібно відвідати з ним фахівця. Приймаючи рішення, до якого лікаря звертатися, у першу чергу слід зробити вибір на користь педіатра. Якщо дитячий лікар не зможе вирішити цю проблему, він направить дитину з батьками до гастроентеролога, хірурга, психолога.

    Щоб не провокувати додаткове емоційне розлад малюка, краще викликати лікаря додому, а не йти з дитиною в медустанову. Ідеально, якщо на допомогу прийде сімейний лікар, якого дитина вже давно знає і не соромиться. Також можна викликати досвідченого приватного лікаря.

    Препарати для лікування енкопрезу у дітей

    Лікування енкопрезу повинно бути комплексним, що включає в себе медикаментозну терапію та психотерапевтичну. Лікар підбирає ліки для дитини в залежності від причин, які спровокували нетримання. Боротьба з недугою може вестися за допомогою фармакологічних складів наступних категорій:

    • пробіотики, які допомагають привести в норму роботу травної системи;
    • проносні засоби – використовуються в крайніх випадках, коли потрібно терміново спорожнити кишечник дитини, але інші способи не допомагають;
    • ноотропи (нейрометаболические медикаменти).

    Крім медичних препаратів, рекомендується задіяти очисну клізму, краще з відваром ромашки, яку можна робити в домашніх умовах. Потрібно 500 мл рідини ввести в кишечник, після чого дитина повинен постаратися протягом деякого часу утримувати воду всередині за допомогою сфінктера.

    Дієта і режим дня дитини, що страждає від енкопрезу

    Щоб нормалізувати процес дефекації у дитини, необхідно привести в норму його харчування. Рекомендується збагатити раціон овочами, кисломолочними продуктами, їжею, яка постачає в організм клітковину. Грубі харчові волокна є в цельнозерновом хлібі, злаках, чорносливі, висівках.

    При энкопрезе у дитини слід виключити з раціону випічку, фастфуд, солодощі та ковбасні вироби, тому що такі продукти викликають бродіння в кишечнику, а потім запор. Це загрожує посиленням симптомів нетримання.

    Також можна поїти малюка заспокійливими і проносними настоями, чаями. Ефективно працюють:

    • відвар валеріани, пустирника:
    • суміш соку буряка і моркви;
    • відвар чорносливу;
    • відвар крушини тощо

    Психологи радять дбати про емоційний стан дитини, який зіткнувся з проблемою нетримання калових мас. Важливо привчати його ходити на горщик, створити для нього комфортну обстановку в туалетній кімнаті.

    Також категорично не можна лаяти дитину за забруднені штани, тим більше заборонено карати. У сім’ї повинна бути спокійна і стабільна атмосфера. Дитині потрібно демонструвати свою любов, ніжність, показувати, що батьки їм дорожать і приймають таким, який він є.

    Якщо забезпечити дітей повноцінним сном, правильним гармонійним раціоном, стабільної емоційною обстановкою, в більшості випадків проблему вдасться вирішити швидко. Організувати все це повинні саме батьки.

    Читайте також: укуси комарів у дітей