Причини і лікування ущільнень на статевих губах

2071

Зміст:

  • Природні причини
  • Інфекційні захворювання
  • Пухлини
  • Методи діагностики
  • Способи лікування
  • Заходи профілактики
  • Ущільнення на статевих губах — це ділянка, більш твердий на дотик, ніж оточуюча тканина. Він може мати різні розміри та зовнішні ознаки. Ущільнення буває викликана природними причинами або бути наслідком захворюванням. Якщо є сумніви в походженні такого горбка, слід звернутися до лікаря.

    Природні причини

    Появі ущільнення на статевих губах часто сприяють недотримання особистої гігієни, носіння синтетичної білизни. Поєднання цих умов викликає утворення парникового ефекту на шкірі. У результаті бактерії починають активно розмножуватися, з-за чого і виникає припухлість. Також ущільнення може бути викликано роздратуванням шкіри через занадто тісної білизни, одягу.

    Ущільнення на статевих губах не завжди є ознакою захворювання, часто виникає через недотримання особистої гігієни

    Ущільнення у вигляді прищиків утворюються при закупорки сальних або потових залоз. Провокується це гормональними коливаннями — перед менструацією, під час вагітності. Такі прищики не сверблять, рідко викликають біль і при нормалізації гормонального фону зникають самостійно.

    Червоні припухлості, що супроводжуються больовими відчуттями, що виникають із-за вростання волосся в шкіру. Спостерігається такий стан при частій епіляції за допомогою бритвеного верстата. Зрізається тільки сам волосся, а його корінь залишається. Новий волосся починає рости неправильно.

    Інфекційні захворювання

    Ущільнення на статевих губах буває ознакою вірусної або бактеріальної інфекції. Часте захворювання — бартолініт. Це запалення залози, що виділяє вагінальну мастило. Провокується умовно-патогенною флорою, що живе на шкірі. Утворюється велике підшкірні ущільнення, при обмацуванні виникає сильний біль. Шкіра на цій ділянці червоніє, на дотик гаряча. У центрі утворюється біла точка — нагноєння.

    Хворобливе ущільнення виникає при генітальному герпесі. Це захворювання викликає вірус герпесу, що вражає шкіру та слизові оболонки. Характерне утворення дрібних бульбашок з рідиною всередині. На статевих губах вони швидко лопаються з-за постійного тертя. Замість них утворюються дрібні виразки, що супроводжуються свербінням і подразненням.

    Великі безболісні ущільнення на великих статевих губах виникають при першій стадії сифілісу. Вони називаються твердими шанкрами. Припухлість дуже щільна на дотик, має червонуватий колір. Вона не супроводжується болем і не свербить. Через кілька місяців на місці шанкра утворюється виразка.

    Через відсутність болю, свербежу та дискомфорту жінка не надає значення ущільненню. Тому сифіліс часто розвивається до запущених стадій.

    Щільні округлі освіти на статевих губах — лімфовузли. Вони збільшуються у відповідь на проникнення в організм інфекції. Лімфаденіт виникає при простудних захворюваннях, запаленнях сечостатевих органів, туберкульозі, інфекційному мононуклеозі. Зовні ущільнення не відрізняються від здорової шкіри.

    Дрібні шкірні розростання з нерівною поверхнею — інфекція, що викликається вірусом папіломи людини. Вона активізується при зниженні імунітету. Папіломи безболісні, не сверблять і не доставляють значного дискомфорту. Їх небезпека в тому, що вірус папіломи сприяє розвитку раку шийки матки.

    Пухлини

    Статеві губи складаються з м’язової і жирової тканини, зверху покриті шкірою. З цих тканин можуть виростати різні пухлини. Міомою називають пухлина з м’язової тканини. В товщі статевих губ вони утворюються рідко. При обмацуванні майже непомітні.

    Частіше утворюються пухлини з жирової тканини — ліпома. Вони з’являються зазвичай на малих статевих губах. При обмацуванні безболісні, шкіра над ними не змінена. Ліпоми і міоми доброякісні, вони не приносять шкоди здоров’ю жінки.

    Рідше зустрічаються злоякісні пухлини статевих губ — саркома або карцинома. Спочатку вони представлені безболісними ущільненнями. Потім шкіра над ними покривається виразками, набуває червоний або синюшний колір. Жінку турбує постійний біль. З виразок випливає гнійна рідина.

    на большойУщільнення на великих статевих губах вимагають особливо ретельної діагностики

    Методи діагностики

    Якщо жінка виявляє ущільнення в області промежини і не пов’язує його з природними причинами, їй слід звернутися до гінеколога. Будь підозріле новоутворення рекомендується обстежити, щоб виключити рак.

    Обстеження включає:

    • загальноклінічні аналізи;
    • мазок на полові інфекції;
    • гінекологічне УЗД.

    При необхідності лікар призначає біопсію припухлості.

    Способи лікування

    Лікують ущільнення статевих губ з урахуванням причини їх виникнення. Якщо припухлість не пов’язана з патологічним процесом, досить обробляти її розчином антисептика протягом 3-5 днів. Надалі рекомендується дотримуватися профілактичні заходи, щоб пухлина утворилася знову.

    Лікування ущільнень інфекційного походження призначають після визначення виду збудника. Застосовують антибактеріальні та противірусні засоби у таблетках або ін’єкціях. Також припухлість потрібно обробляти розчинами антисептиків, мазями з антибактеріальною і противірусною дією. При тяжкому перебігу запалення до терапії додають кортикостероїди. При вираженому нагноєнні рекомендується розкривати припухлість хірургічно, випускати гній і промивати рану.

    Доброякісні пухлини видаляють хірургічним шляхом. Тактика щодо злоякісних новоутворень залежить від стадії їх розвитку, наявності метастазів. Зазвичай застосовується комбінована терапія — хірургічне видалення з наступним опроміненням і застосуванням хіміопрепаратів.

    Заходи профілактики

    Профілактичні заходи спрямовані на запобігання утворення ущільнень в області промежини. Вони включають дотримання особистої гігієни, носіння білизни з натуральних тканин, захищений секс. Важливо підтримувати міцний імунітет і регулярно проходити огляд гінеколога.

    Ущільнення в області статевих губ можуть свідчити про розвиток інфекційного захворювання або пухлини. Навіть якщо воно не болить і не викликає дискомфорту, потрібно обстежитися у гінеколога.

    Читайте далі: вузлова мастопатія молочної залози