Небезпечно для здоровя: який сковороді не місце на вашій кухні

1172

«Матусю, спасибі! Все було дуже смачно!» – ці слова приємно чути кожної господині. Адже ви старалися, вкладали в приготування їжі любов до домочадцям. А якими домішками наповнила ваше блюдо сковорода з антипригарним покриттям, на якій все готувалося? Задумалися?..

На це питання відповість нутриціолог Наталія Зубарєва, автор книг про здоров’я.

«Антипригарне покриття буває наступних видів: тефлонове, керамічне, мармурове, титанове, алмазне, гранітне. Все так безпечно і гідно знаходження на наших кухнях?» – запитує експерт. І сама ж відповідає:

Тефлон – це політетрафторетилен і перфтороктановая кислота (PFOA). Як тільки тефлон разом зі сковородою в духовці нагрівається до 200 °C, починають виділятися пари плавикової кислоти (роз’їдають бетон) і перфторизобутилен (в 10 разів отруйніший, ніж гази при газових атаках).

Сковорода с тефлоновым покрытием© Depositphotos

PFOA – супертоксичний штука навіть в дуже малих дозах, вона трансплантируется через пуповину плоду і може викликати підвищення рівня холестерину, виразковий коліт, захворювання щитовидної залози, онкологічні захворювання, ускладнення вагітності та вроджені дефекти.

© madeincookware

Мармурове покриття – той же тефлон, але з додаванням мармурової крихти.

Посуда с мраморным покрытием© amazon

Титанове, алмазне, гранітне покриття відносяться до категорії нанокомпозитних і володіють більш досконалими якостями.

Сковорода с титановым покрытием© OnTheGas

Титанове – екологічно чисте і абсолютно нешкідливе, стійке до будь-якого механічного впливу. Ідеально підходить як і для смаження, так і для випікання.

Алмазне – безпечно при нагріванні до 320 градусів.

Сковорода с алмазным покрытием© DudeIWantThat

Гранітне – безпечно поки ціле, але воно не стійке, швидко стоншується і сколюється, далі сковороду тільки у відро для сміття.

Сковорода с гранитным покрытием© Michelangelo Kitchen

Читайте також:10 гаджетів, які зроблять життя мами простіше

Керамічне покриття (нанокомпозитный полімер з наночастинками піску). Не виділяє шкідливі речовини при нагріванні до 150 градусів, але не зносостійкість і боїться механічних пошкоджень. Під покриттям ховаються свинець і кадмій, що безпеки не додає, тому сковорідкою можна користуватися, тільки якщо вона з 100% кераміки».

Посуда с керамическим покрытием© amazon

Доктор Наталія Зубарєва зазначає, що однією з безпечних для здоров’я є чавунна сковорода. Однак з поміткою:

Чавунна ємність насичує їжу невеликою кількістю заліза, тому після приготування необхідно перекласти блюдо в інше блюдо.

Чугунная сковорода© Depositphotos

Далі експерт зазначає якості і іншої популярної у багатьох господинь посуду.

Посуд з нержавіючої сталі безпечна, але зовнішнє покриття повинне бути обов’язково зі сталі з маркуванням 18/0, тобто безникелевая ферртная.

Сковорода из нержавеющей стали© Depositphotos

Мідний посуд небезпечна, так як без захисного покриття при використанні з кислими продуктами виділяє багато міді, що може стати причиною отруєння металами. Крім того, у складі найчастіше присутній нікель, а це канцероген.

Медная посуда© Depositphotos

А на який сковороді готуєте ви?

Читайте також:

  • 15 рецептів сніданків, які легко приготувати за 15 хвилин
  • Знаменитий шеф-кухар Джеймі Олівер поділився секретом, як привчити дітей до корисної їжі
  • 10 продуктів для здорового харчування, які варто додати в раціон