Норма білірубіну у новонароджених, наслідки підвищеного показника

1898

Зміст:

  • Білірубін: функції та освіта
  • Норма білірубіну у немовляти
  • Симптоми фізіологічної жовтяниці
  • Симптоми патологічної жовтяниці
  • Можливі причини захворювання
  • Діагностика
  • Лікування жовтяниці у новонароджених
  • Наслідки несвоєчасного звернення до лікаря
  • Нерідко жінки після народження дитини стикаються з проблемою високого вмісту білірубіну у новонародженого. Патологія вважається поширеною серед немовлят і вимагає своєчасної допомоги в разі значного перевищення допустимих показників. Високий вміст речовини при неправильній або несвоєчасної терапії може спровокувати різні захворювання, одним з яких є жовтяниця.

    Білірубін: функції та освіта

    Білірубін – пігментну речовина, що є продуктом розпаду еритроцитів. Перевищений рівень цієї речовини призводить до токсичного ураження та негативного впливу на центральну нервову систему немовляти.

    Підвищений білірубін у новонароджених призводить до появи фізіологічної жовтяниці

    У процесі формування організму еритроцити надалі руйнуються, вивільняючи при цьому гемоглобін. Імунна система, сприяючи руйнуванню пігментного речовини, призводить до процесу вивільнення гемов, що мають у своєму складі залізо і трансформуються в подальшому в білірубін.

    Жовчний пігмент буває двох видів:

    • прямий – покидає організм разом з сечею і калом;
    • непряма форма – входить у симбіоз з альбуміном для подальшого транспортування в печінку, де піддається ферментації і трансформується в перший тип.

    Непрямий вигляд пігменту після процесу перетворення покидає організм без особливих труднощів.

    Спільне назва обох форм – загальний білірубін. Процентне співвідношення кожного з видів має відрізняти відповідно до стандартів.

    Норма білірубіну у немовляти

    У дітей після народження відбувається стрімке зростання концентрації еритроцитів, при розпаді яких утворюється пігмент. Процес пов’язаний зі зростанням концентрації плодового білірубіну, який має істотну відмінність від пігменту звичайної людини. Після народження немовля в подальшому не потребує плодовому пігменті, який піддається розпаду, сприяючи зростанню білірубіну.

    Норма вмісту пігментного речовини у доношених дітей становить 256 мкмоль/л, у народжених раніше строку – 171 мкмоль/л. Показники визначаються на 4-й день після народження дитини.

    У процесі формування організму білірубін у новонароджених приходить до стандартних показників і до кінця першого місяця життя практично не відрізняється від кількості пігментного речовини у дорослої людини. При цьому концентрація прямої форми пігменту не повинна перевищувати 75% від спільних показників.

    Показники стандартів для новонароджених по днях:

    • 36 годин після народження – не більше 150 мкмоль/л;
    • 48 годин – не більше 180 мкмоль/л;
    • 3-5-ту добу – не більше 256 мкмоль/л, в іншому випадку відбувається розвиток фізіологічної жовтяниці;
    • 6-7-е добу – норма до 145 мкмоль/л;
    • 8-9-ту добу – не більше 110 мкмоль/л;
    • 10-11-ту добу – до 80 мкмоль/л;
    • 12-13-е добу – межі становлять до 45 мкмоль/л.

    Стандартне значення пігментного речовини формується у дитини до четвертої тижні після народження.

    Для визначення концентрації жовчного пігменту проводяться спеціальні діагностичні заходи. Біохімічний аналіз дозволяє точно визначити концентрацію пігментного речовини і є абсолютно безпечним для дитини. Високий вміст білірубіну у немовлят є приводом для подальших досліджень, що дозволяють визначити розвиток патологічної жовтяниці.

    Симптоми фізіологічної жовтяниці

    Жовтяниця у дитини пов’язана з нестачею білка, який відповідає за транспортування пігментного речовини в печінку. Стан супроводжується відповідною симптоматикою.

    Ознаки:

    • процес спостерігається в перші півтора дні після народження;
    • зміст жовчного пігменту становить не більше 256 мкмоль/л;
    • пожовтіння шкірних покривів відбувається виключно на шиї, обличчі і грудях;
    • рухливість і активність дитини не порушені;
    • через 7-10 діб відбувається зниження кількості пігменту.

    Концентрація пігментного речовини стабілізується до 2-3-му тижні життя. У немовлят, народжених раніше строку, показники стабілізуються до 3-4-му тижні життя.

    Новонародженим, які мають підвищений ризик розвитку фізіологічної жовтяниці, необхідно постійне спостереження спеціаліста. В іншому випадку стан може перерости в патологічну форму захворювання і привести до важких ускладнень.

    Симптоми патологічної жовтяниці

    Патологічний вид захворювання розвивається на тлі різних провокуючих факторів. Фізіологічна форма при несвоєчасно наданої допомоги стрімко перетікає в патологічну. При такому стані відзначається підвищений ріст пігменту – понад 85 мкмоль/л в добу.

    Ознаки:

    • пожовтіння шкірних покривів нижче пупка;
    • фарбування в жовтий колір долонь і стоп;
    • пригнічений чи збуджений стан;
    • фарбування калу в білий колір;
    • забарвлення сечі в темний колір.

    Подібний стан носить затяжний характер. Причини встановлюються лікарем за допомогою спеціальних лабораторних і апаратних досліджень.

    Можливі причини захворювання

    Факторами розвитку патології можуть служити різні внутрішні порушення та захворювання у дитини: збої в роботі жовчних проток, розвиток гемолітичної хвороби, порушення в ендокринній системі.

    Фактори і причини, що провокують розвиток хвороби:

    • затримка розвитку плода;
    • вживання токсичних лікарських засобів в період вагітності;
    • втрата маси тіла дитини;
    • цукровий діабет у матері;
    • резус-конфлікт;
    • відсутність періоду грудного годування;
    • різні форми крововиливів.

    Нерідко причиною захворювання може служити материнське молоко. Вхідні до складу компоненти і гормони блокують перехід жовчного пігменту у пряму форму. Для підтвердження діагнозу новонародженого необхідно перевести на штучне вигодовування. Підвищений пігмент у такому разі стрімко знижується протягом декількох діб і приходить до стандартних показників.

    Зрідка перевищений рівень пігменту носить вроджений характер і розвивається на тлі генетичних відхилень, що провокують руйнування оболонок еритроцитів.

    Діагностика

    Аналіз на визначення кількості пігменту проводиться практично відразу після народження. Після 24 годин здійснюється повторне дослідження. Дітей, народжених раніше строку, аналіз на білірубін проводиться через добу після народження. Спостереження і контроль здійснюється кожні 24 години.

    У новонароджених, які перебувають у групі ризику, але не мають первинних ознак захворювання, проводиться забір крові з вени, розташованої в області голови. Немовлятам з відсутністю ознак патології проводиться спеціальний безкровний тест або билитест – апаратне дослідження, що дозволяє визначити концентрацію жовтого пігменту на шкірі дитини. Результати відображаються в протягом декількох секунд. Недолік методу полягає у відсутності даних про прямому і непрямому кількісний вміст жовчного пігменту.

    Дослідні спостереження проводяться протягом усього періоду часу до тих пір, поки рівень пігменту у немовляти не прийде до стандартних показників.

    Повторна діагностика здійснюється по досягненні дитиною місячного віку при відвідуванні поліклініки за місцем проживання. Забір крові проводиться з відня, розташованої на руці або голові (залежить від медичного закладу).

    Лікування жовтяниці у новонароджених

    Патологія вимагає невідкладної терапії, методи і схеми якої повинен розробляти фахівець. Стандартним способом усунення захворювання є застосування фототерапії. Що це значить: вплив здійснюється высокоимпульсными спалахами світла, які пригнічують вироблення пігменту і перешкоджають фарбування шкіри в жовтий колір. Апарат має вигляд невеликої вертикально розташованої камери.

    лечение

    Для лікування жовтяниці новонароджених проводять фототерапію

    При процедурі немовляти укладають у спеціальну світлову камеру на певний проміжок часу. Тривалість терапії залежить від ступеня тяжкості і характеру перебігу захворювання. Середній курс повинен становити не менше 96 годин.

    Світловий вплив дозволяє перетворювати жовчний пігмент у люмирубин. В процесі терапії у дитини може спостерігатися розлад шлунку, сонливість, втрата апетиту і невеликі місцеві алергічні реакції у вигляді лущення і почервоніння шкіри.

    При патологічній формі жовтяниці призначається фенобарбітал і жовчогінні засоби. Додатково – аскорбінова кислота і глюкоза. При важких формах жовтяниці у дитини можуть застосовуватися інфузійні розчини, а також може бути призначено переливання крові.

    Забороняється самостійно застосовувати лікарські засоби без попередньої діагностики та консультації лікаря!

    Наслідки несвоєчасного звернення до лікаря

    При перших симптомах захворювання необхідно звернутися за медичною допомогою. Несвоєчасне лікування може спровокувати небезпечні стани, що сприяють появі серйозних захворювань і відхилень у розвитку дитини. Фізіологічний вид жовтяниці до 4-му тижні проходить самостійно і не представляє небезпеки для життя і здоров’я немовляти.

    Наслідки:

    • часткова або повна втрата слуху, зниження зорових функцій;
    • недорозвиненість;
    • порушення в опорно-руховому апараті, параліч.

    У якості профілактичних заходів рекомендується почати своєчасне годування грудьми і звертати увагу на можливі ознаки розвитку патології.

    Таким чином, існують дві форми перебігу захворювання, викликаного зростанням білірубіну в крові у немовляти. Фізіологічна форма не несе загрози для стану дитини, в той час як патологічна може призвести до різних ускладнень. Щоб уникнути розвитку хвороби рекомендується вчасно проходити обстеження у фахівця і уважно стежити за станом дитини. При будь-яких ознаках, що вказують на розвиток патології, необхідно негайно звернутися до лікаря.

    Читайте також: підвищені еозинофіли в крові у дитини