Нудота при вагітності на ранніх і пізніх термінах

1484

Зміст:

  • Сприятливі фактори для появи нудоти при вагітності
  • Нудота при вагітності в перші 16 тижнів
  • Нудота після 16 тижнів
  • Як позбутися від неприємного симптому
  • Однією з ознак гестозу є нудота при вагітності. Цей неприємний симптом може практично не турбувати майбутню матір, а в деяких випадках значно порушувати її самопочуття або бути ознакою ускладнення. У будь-якому випадку, жінка повинна проконсультуватися з лікарем, що спостерігає її протягом всього періоду виношування дитини.

    Сприятливі фактори для появи нудоти при вагітності

    Під нудотою розуміють тяжке, неприємне відчуття в області шлунка, грудях, роті і глотці. Воно нерідко передує блювоті. Невірно вважати, що часто повторюється нудота протягом перших 4-8 тижнів виношування дитини є нормальним явищем.

    Нудота при вагітності – норма чи патологія?

    Основний і найбільш частою причиною появи неприємного симптому прийнято вважати гестоз, який часто супроводжується повторюваної блювотою. Механізм розвитку сильної нудоти пов’язаний з порушенням зв’язку між нервовою системою і роботою внутрішніх органів. Як результат – надмірне подразнення вегетативних центрів з-за їх постійної стимуляції.

    До вегетативним центрам відноситься і центр регуляції блювоти. Розташовується він в довгастому мозку.

    Саме за його регулярного подразнення у жінок з’являються такі неприємні симптоми, як відчуття тиску за грудниною і в ділянці шлунка, гіркота в порожнині рота, а також блювота.

    Інші причини патології:

    • диспепсія при печії (в результаті тиску на діафрагму і шлунок збільшеної матки);
    • загострення хронічних захворювань ШКТ – гастриту, ГЕРХ або виразкової хвороби;
    • переїдання;
    • харчове отруєння або гостра кишкова інфекція.

    На пізніх термінах існує ймовірність появи важкого гестозу – прееклампсії, яка при відсутності лікування призводить до еклампсії. Можливе загострення захворювань нирок, формування або погіршення перебігу артеріальної гіпертензії. Перераховані стани спочатку також супроводжуються нудотою.

    Нудота при вагітності в перші 16 тижнів

    Блювання у вагітних вимагає постійного лікарського спостереження і контролю ваги. Вона протікає з частою або постійною нудотою, погіршенням апетиту, зміною смакових і нюхових пристрастей.

    Ступеня тяжкості блювання вагітних:

  • Легка – блювота турбує майбутню породіллю не більше 3-5 разів на добу, виникає зазвичай після їжі. Самопочуття пацієнтки не страждає, а скарги самостійно проходять до 10-12 тижнів.
  • Помірна – турбує сильна нудота і багаторазова блювота (до 10-12 разів на день), незалежно від прийому їжі. Крім цього з’являється слабкість, прискорене серцебиття, сухість шкіри, знижується вага через зневоднення.
  • Надмірна або важка. Блювота набуває практично постійний характер (понад 20 разів на день). Жінка перебуває у важкому стані. У неї значно знижується маса тіла, з’являються ознаки зневоднення, порушується діяльності внутрішніх органів і систем.
  • причины

    Причини нудоти на ранніх термінах різноманітні

    У всіх випадках майбутньої матері слід звернутися до лікаря. Якщо легкий токсикоз передбачає вибір спостережної тактики, то при помірній та тяжкій формі вагітна потребує госпіталізації і лікування, щоб зберегти плід і не погіршити свій стан.

    Також на ранніх термінах з’являється печія, яка може посилюватися в положенні лежачи, при нахилах вперед. Це відносно безпечний стан, як для плоду, так і для матері. Нудота при цьому є симптомом диспепсії і відповіддю стравоходу при попаданні в нього шлункового соку.

    В першу половину вагітності неприємні відчуття в надчеревній області можуть бути викликані банальним переїданням. Підвищений апетит обумовлений стимуляцією центру голоду і посиленим слиновиділенням у вагітної.

    Такі стани, як загострення гастриту або кишкова інфекція, завжди супроводжуються іншими типовими симптомами з боку ШЛУНКОВО-кишкового тракту, лихоманкою і вимагають невідкладного звернення в лікарню.

    Нудота після 16 тижнів

    У другій половині вагітності рідкісне нудота може провокувати печія або зловживання їжею. Крім того, вона зустрічається при перевтомі, перегріванні на сонці, стресі. Важливо звертати увагу на загальне самопочуття і поява інших тривожних симптомів.

    Що призводять до нудоти факторами є різкий підйом з горизонтального положення у вертикальне, вдихання неприємних запахів, перебування в задушливому приміщенні і наявність великих перерв між прийомами їжі.

    Третій і другий триместр супроводжуються ризиком виникнення таких гестозів:

  • Гіпертензія – стійкий підйом цифр системного тиску, який протікає разом з головним болем, слабкістю, запамороченням і нудотою. Можливі ускладнення: гіпоксія плода, передчасні пологи або відшарування плаценти.
  • Прееклампсія – тяжкий стан із-за поширеного спазму судин і ураження ЦНС. Її розвитку зазвичай передує нудота, потім з’являються сильні головні болі, блювота, порушення зору, болі в животі, набряки, емоційне збудження або сонливість. Небезпека полягає в розвитку еклампсії, смерті матері і дитини.
  • Еклампсія – судомні напади, які приводять до набряку головного мозку, поліорганної недостатності з боку жінки та гострої гіпоксії з боку плоду.
  • у женщин

    Прееклампсія у жінок – небезпечний стан для майбутньої матері і плода

    Наведені стани не є частими, в більшості випадків виникають в першу вагітність у пацієнток 27-35 років з хронічною патологією. Саме тому важливо вчасно ставати на облік в жіночу консультацію, де за здоров’ям майбутньої матері будуть постійно спостерігати лікарі.

    Як позбутися від неприємного симптому

    При періодично виникає нудоті і легкого ступеня гестозу в перші 4-16 тижнів лікарі дають пацієнтці загальні рекомендації щодо нормалізації режиму дня, сну і харчування.

    Що робити, щоб прибрати нудоту:

    • уникати різкого підйому з ліжка і частих нахилів вперед;
    • під голову і живіт підкладати подушку, щоб верхня частина тулуба прийняла кілька піднесене положення;
    • харчуватися часто, але невеликими порціями (дрібно), уникати жирних, гострих і смажених страв;
    • не приймати вітаміни і ліки на голодний шлунок;
    • випивати в добу достатній обсяг чистої води (як мінімум, 1 літр);
    • регулярно гуляти на свіжому повітрі, уникати фізичного та емоційного перенапруження;
    • відмовитися від шкідливих звичок.

    При появі блювоти важливо заповнювати втрати рідини. Для цього підходить звичайна вода і спеціальні розчини за типом Регідрону. З медикаментозних засобів, коли починається нудота та печія, можна прийняти препарат з групи антацидів, але тільки після консультації з лікарем. Далеко не всі ліки можна під час вагітності.

    Мінеральні води здатні як усунути печію і нудота, так і підсилити ці симптоми. Вони також підбираються лікарем з урахуванням ситуації і наявності у жінки супутніх захворювань травної системи і нирок.

    Протиблювотні засоби центральної дії і прокінетики призначаються лікарями в умовах стаціонару, коли вони постійно можуть спостерігати за станом пацієнтки та плода. Лікування важких гестозів також здійснюється в спеціалізованих відділеннях з допомогою медикаментів для внутрішньовенного введення.

    Вкрай не рекомендується захоплюватися засобами народної медицини. Наприклад, звичайна м’ята містить фітоестрогени, які здатні підвищити тонус матки та знизити артеріальний тиск.

    Таким чином, нудота може бути як ознакою фізіологічної перебудови організму в період виношування дитини, так і симптомом небезпечних станів. Майбутня мати повинна прислухатися до свого самопочуття і дотримуватися рекомендацій лікаря, що її спостерігає.

    Також рекомендуємо почитати: як усунути токсикоз при вагітності