Як проявляється алергія на лактозу у немовляти?

2122

Зміст:

  • Чому виникає алергія на лактозу у грудничка
  • Як проявляється лактазна недостатність
  • Як визначити точний діагноз
  • Принципи лікування
  • Штучне харчування
  • Молоко є основним продуктом харчування дитини грудного віку. Воно насичує поживними елементами, необхідними для нормального розвитку організму, що росте. Однак у деяких випадках у дитини виникає специфічна патологічна реакція на грудне молоко або штучні суміші. Якщо знати, якими симптомами супроводжується алергія на лактозу у немовляти, можна своєчасно виявити непереносимість та прийняти відповідні заходи по усуненню проблеми.

    Чому виникає алергія на лактозу у грудничка

    У медицині непереносимість молока у маленьких дітей носить назву лактазна недостатність. При такій патології будь-які продукти, що містять лактозу, не засвоюються організмом. Пояснюється таке відхилення від норми дуже просто. Для перетравлення елемента, що представляє собою натуральний цукор природного походження, виділяється фермент під назвою лактаза. Якщо його недостатньо або немає взагалі, у немовляти розвивається алергічна реакція.

    При алергії на лактозу у немовляти годуючій мамі не можна їсти ніякі молочні продукти

    Причини захворювання можуть бути вродженими або набутими. Найчастіше зустрічаються такі провокуючі фактори:

    • Недостатній розвиток органів ШКТ через народження дитини раніше покладеного терміну.
    • Генетична схильність. Алергія на лактозу може передаватися у спадок від батьків до дітей.
    • Недорозвинена мікрофлора в кишечнику дитини.
    • Наслідки перенесених захворювань, що зачіпають роботу кишечника. Галактоземія нерідко розвивається після сильного запалення, ГРВІ або грипу.
    • Захворювання кишечника, пов’язані з пошкодженням слизової або порушенням функціонування органу, наслідки оперативного втручання.

    Точну причину розвитку алергічної реакції на молоко у грудничка може встановити тільки кваліфікований медик. Попередньо маленькому пацієнтові доведеться пройти обстеження, здати ряд аналізів.

    Як проявляється лактазна недостатність

    Турботливі батьки повинні уважно стежити за самопочуттям дитини. Нетипові прояви і реакції організму на той чи інший продукт повинні викликати занепокоєння. Алергія на лактозу характеризується наступними симптомами у немовлят:

    • Негативна реакція малюка на продукт у процесі годування. Дитина стає дуже нервовим і вередливим, відмовляється брати в рот соску або груди, ніжки щільно притискає до животика.
    • Сильне збільшення рухової активності. Малюк рефлекторно притискає руки до живота, показуючи таким чином, що в цьому місці відчувається дискомфорт.
    • Здуття живота і сильне газоутворення.
    • Незначні висипання червоного кольору на шкірному покриві.
    • Порушення стільця. У немовляти після годування починається пронос з пінистими вкрапленнями.
    • Біль у кишечнику, що виявляється нервозністю, примхливістю.
    • Швидка втрата ваги при ігноруванні проблеми протягом декількох тижнів.
    • Сильні зригування після кожного годування.

    Зазвичай при такому захворюванні у малюка зберігається хороший апетит. Проте вже через кілька хвилин після початку трапези він стає примхливим, відмовляється від молока. Це пов’язано з тим, що відразу після надходження лактози в шлунок починаються болі в кишечнику.

    Як визначити точний діагноз

    При виявленні тривожної симптоматики у немовляти після годування потрібно обов’язково звернутися до лікаря. Фахівець проведе попередній огляд маленького пацієнта, виконає первинну діагностику.

    непереносимость лактозы

    Щоб підтвердити діагноз «непереносимість лактози», роблять аналіз крові на вміст глюкози і вуглеводів

    Для визначення точної причини непереносимості і підбору найбільш ефективного способу вирішення проблеми знадобиться додаткове комплексне дослідження. Воно може включати наступні методи:

    • Лабораторний аналіз крові на вміст глюкози і вуглеводів. Забір крові здійснюється відразу після годування немовляти.
    • Біохімічне дослідження слизової кишечника. Для такої діагностики лікар бере мазок з прямої кишки. Даний метод вважається простим, але максимально інформативним.
    • Водневий тест для виявлення непереносимість молочних продуктів.
    • Тест, під час якого дитині вводиться невелика доза лактози і вивчається реакція організму.
    • Аналіз калу на вміст вуглеводів, жирних кислот і кислотності.

    Якщо в результаті такої комплексної діагностики було виявлення відхилення показників від норми, медик підтверджує наявність у малюка алергію на лактозу.

    Принципи лікування

    Якщо новонародженому поставили діагноз «лактозна непереносимість», не поспішайте зневірятися. У цьому випадку головне завдання мами – нормалізація процесу годування. Важливо, щоб дитина швидко отримував доступ до жирного грудного молока. Для цього можна скористатися пристосуванням для зціджування.

    Жінка також повинна приділити особливу увагу своєму раціону харчування. З щоденного меню медики рекомендують повністю виключити всі молочні продукти, адже саме на них у дитини розвивається алергічна реакція. Крім того, бажано звести до мінімуму вживання в їжу шоколаду, солодощів та інших продуктів, що містять велику кількість швидких вуглеводів.

    Якщо годуюча мама дотримується дієти, через деякий час стан малюка нормалізується.

    Коли проста зміна раціону не дає бажаного результату, медик призначає немовляті прийом лікарських препаратів, що містять фермент лактазу. Це ліки потрібно додавати в зціджене молоко і давати перед кожним годуванням. Лікар індивідуально підбирає дозування і визначає тривалість прийому. Важливо чітко дотримуватися порад фахівця, щоб не нашкодити малюкові.

    Штучне харчування

    Не всі жінки мають можливість годувати дитину грудьми. Якщо у малюка діагностували непереносимість лактози, потрібно підбирати суміші з особливою відповідальністю. При частих запорах використовуйте дитяче харчування з пробіотиками, пребіотиками та олігосахаридами. Також рекомендується давати немовляті безлактозное молоко. Цей тип живлення використовується рідко, тільки якщо всі вищеописані правила не приносять бажаного результату.

    Для ефективного лікування лактозною непереносимості потрібно максимально точно встановити причину порушення і зробити все можливе для її усунення. Терапія підбирається індивідуально і може тривати кілька місяців.

    Коли робота ШКТ дитини нормалізується, можна повернутися до звичайного харчування.

    Єдиним винятком є діти з генетичною расположенностью алергію на лактозу. У цьому випадку про їжу, що містить цю речовину, доведеться забути на все життя. Навіть коли дитина стане дорослою, йому доведеться відмовлятися від молока, сиру, кефіру та іншої молочної продукції. У сучасній медицині ще не придумали методів, що дозволяють позбавити людину від генетичних відхилень, що провокують алергічну реакцію.

    Симптоми непереносимості лактози у грудничка можна виявити самостійно. Однак лікуванням патологічної реакції повинен займатися кваліфікований медик. Процес діагностики – швидкий і безболісний. Після встановлення точної причини розвитку недуги лікар підбере ефективне лікування, яке дозволить дитині повноцінно харчуватися.

    Читайте далі: алергія на суміш у грудничка