Чому утворюються спайки після кесаревого і як їх лікувати

2514

Зміст:

  • Що таке спайки і чим вони небезпечні
  • Чому з’являються спайки
  • Симптоми спайок
  • Наслідки утворення спайок
  • Діагностика та лікування спайок
  • Профілактика спайок
  • Жодна жінка не застрахована від появи запальних захворювань органів малого тазу або гінекологічного втручання. Після таких станів часто з’являються хронічні проблеми і турбують постійні хворобливі відчуття внизу живота. Кесарів розтин не є винятком і часто викликає таке ускладнення, як спайки, які будуть доставляти жінці дискомфорт і вплинуть на роботу внутрішніх органів. Варто розібратися, чим небезпечні спайки після кесаревого і що робити при такому порушенні.

    Що таке спайки і чим вони небезпечні

    Спайками називають сполучну тканину, яка розростається в порожнині очеревини і малого тазу таким чином, що внутрішні органи виявляються склеєні один до одного. Таким чином, утворюється загальна стінка або ділянку з’єднання між кишечником, яєчниками, маткою або матковими трубами.

    Спайки після кесаревого – не рідкість

    Таке розташування органів негативно відбивається на їх функціонування, вплив на роботу один одного. В результаті спайок виникають проблеми з шлунково-кишковим трактом, репродуктивними органами, менструальним циклом.

    Чому з’являються спайки

    Найчастіше патологія виникає в результаті оперативного втручання, наприклад, операції або аборту. Найбільш частою гінекологічної операцією є кесарів розтин, тому поява спайок після кесаревого цілком закономірно. Механізм цього процесу полягає в наступному:

  • При наявності запалення або травми в організмі запускається імунну відповідь і активізується розростання сполучної тканини. Такі ж процеси відбуваються при операції кесаревого розтину, яка супроводжується порушенням цілісності тканин.
  • Для загоєння ран посилено утворюються фібринові волокна, які потім доповнюються колагеном. Розташування нової тканини може бути не тільки на пошкодженому органі, а також на сусідніх ділянках, що і стає причиною появи спайок.
  • Поява сполучної тканини змінює положення внутрішніх органів, погіршує їх рухливість і ускладнює функціонування.
  • Частота виникнення такої патології може досягати 90%.

    сеченияПісля кесаревого розтину посилюється утворення сполучної тканини, яка і утворює спайки

    Симптоми спайок

    Основною ознакою виступає болючість, проте після народження дитини шляхом кесарева багато молоді мами не надають значення такого симптому. Прогресування патології відбувається непомітно і може не доставляти вираженого дискомфорту. Ознаки, які допоможуть запідозрити утворення спайок:

    • сильні болі в області таза;
    • порушення функціонування кишечника – запори, діарея, метеоризм, можлива кишкова непрохідність;
    • зниження артеріального тиску, сонливість, слабкість;
    • можливе підвищення температури при гострих нападах;
    • сильний біль при пальпації;
    • порушення менструального циклу.

    Важливо розуміти, що після пологів навіть шляхом кесаревого розтину організм жінки повинен відновлюватися з кожним днем, а її стан – поліпшуватися. Якщо ви помічаєте, що відчуваєте себе погано, а біль і слабкість продовжують турбувати, зверніться до лікаря для детального обстеження. Уважне ставлення до власного організму та самопочуття допоможе вчасно виявити проблему і максимально ефективно її побороти.

    Наслідки утворення спайок

    Поява сполучної тканини між внутрішніми органами порушує їх функціонування. Найбільш серйозним наслідком є придбане безпліддя. Таке відбувається, коли спайки зачіпають яєчники, матку або маткові труби, що унеможливлює нормальний процес просування яйцеклітини або її імплантацію. У цій ситуації при другій вагітності у жінок може діагностуватися трубне прикріплення або запліднення не настає зовсім.

    симптомыСимптоми спайок – біль, порушення роботи кишечника

    Діагностика та лікування спайок

    Додатковою проблемою при утворенні спайок є їх ускладнена діагностика. Патологічні ділянки сполучної тканини не діагностуються за допомогою лабораторних аналізів, а також важко виявляються на ультразвукової та рентгенівської картинці. Для підтвердження діагнозу буває необхідна лапароскопічна діагностика або комп’ютерна томографія. Важливе значення при постановці діагнозу для кваліфікованого фахівця мають скарги матері і об’єктивні клінічні симптоми.

    Буває, що патологія виявляється випадково, коли жінка приходить на обстеження через труднощі з зачаттям.

    Спайки, що зв’язують репродуктивні органи, дійсно негативно впливають на подальшу вагітність.

    Позбавлятися від подібної патології потрібно обов’язково, так як запущені ситуації можуть бути незворотними і призведуть до серйозних порушень. Необхідно якомога раніше звернутися до лікаря для призначення правильного лікування. На ранніх етапах лікарі пропонують боротися зі спайками за допомогою лікарських препаратів, які сприяють розсмоктуванню сполучної тканини.

    Консервативне лікування включає:

    • застосування методів фізіотерапії, які прискорюють розсмоктування сполучної тканини;
    • використання ультразвуку з лікарськими препаратами, які містять ферменти – лідазу, трипсин;
    • призначення свічок Лонгидазы, які можуть водитися ректально або вагінально, використовуватися в моно – або комбінованої терапії.

    У більш запущених ситуаціях гінекологи можуть порекомендувати хірургічне втручання, однак навіть воно ефективно лише на 60%.

    Профілактика спайок

    Для профілактики утворення зайвої сполучної тканини використовуються препарати з ферментом гиалуронидазой. Один з них – Лонгидаза. Її діюча речовина, на відміну від багатьох аналогів, стійко до дії ферментів людського організму, тому залишається активним після проникнення всередину. Препарат може застосовуватися як в гостру фазу запалення, так і при хронічних уповільнених процесах. При проведенні планових операцій, як у випадку кесаревого розтину, Лонгидазу призначають з третього дня. Такий підхід допомагає не тільки запобігти спайки, але і підвищить опірність організму і прискорить відновлення тканин.

    Як уникнути спайок іншими методами? Однією з корисних рекомендацій вважається підвищення рухової активності.

    Незважаючи на болючість після кесаревого, жінці рекомендується не “залежуватися” у ліжку, а по можливості раніше встати і більше ходити, але не піднімати тяжкості.

    Виняток сидячого та лежачого способу життя покращує обмінні процеси, прискорює загоєння матки і рубців, а також зменшує ймовірність появи спайок. Вважається, що чим раніше жінка встала на ноги після народження дитини шляхом кесарева, тим менше ймовірність зрощення внутрішніх органів. Профілактикою також можуть виступати фізіопроцедури, однак вони повинні призначатися лікарем в індивідуальному порядку для кожної породіллі.

    Поява спайок – непередбачуваний процес, гарантовано захиститися від нього неможливо, проте знати про таке ускладнення після кесарева потрібно знати кожній жінці. Заходи профілактики досить прості – помірна фізична активність під наглядом фахівця, оптимістичний настрій, уважне ставлення до свого самопочуття і дотримання призначень лікаря.

    Дивіться далі: рубець на матці після кесаревого розтину