Особливості харчування годуючої мами

596

Зміст:

  • Переваги грудного вигодовування
  • Чим важливий режим правильного харчування при лактації
  • Яким повинен бути режим харчування
  • Перелік дозволених продуктів
  • Перелік заборонених інгредієнтів
  • Як і в період виношування, так і після народження жінка несе повну відповідальність за здоров’я малюка. Саме тому харчування годуючої мами має бути сформована таким чином, щоб жодна складова дієти не пошкодила ні самій жінці, ні немовляті. Для того щоб орієнтуватися в складанні щоденного меню, потрібно ознайомитися з переліком дозволених до використання та заборонених інгредієнтів.

    Переваги грудного вигодовування

    Всі речовини, що потрапляють в жіночий організм з їжею, так чи інакше в різному обсязі проникають в організм новонародженої дитини з грудним молоком. Дотримуючи певні правила, жінка вбереже дитячий організм від появи алергічних реакцій, розладів травлення та інших негативних ускладнень, пов’язаних з непереносимістю деяких харчових інгредієнтів.

    Правильне харчування годуючої мами, є запорукою гармонійного розвитку дитини

    Правильне природне вигодовування корисно для молодої мами і немовляти. Основні його переваги:

    • зниження ризику формування онкології молочних залоз у годуючої жінки;
    • побудова у немовляти міцного імунітету, здатного протистояти збудникам інфекційних захворювань;
    • швидка нормалізація маси тіла у молодої мами;
    • нормалізація маткового тонусу в післяпологовому періоді;
    • відсутність ризику виникнення алергії у немовляти.

    Крім того, материнське молоко не викликає розладів травлення при умові, що мама правильно харчується. Воно також значно економить кошти сім’ї.

    У післяпологовому періоді молода мама продовжує харчуватися за двох, тому їй рекомендовано скласти раціон, який заповнює потребу двох організмів в білках, жирах, вуглеводах, мінералах і вітамінах.

    Чим важливий режим правильного харчування при лактації

    Правильно складений раціон годуючої жінки є основою здорової та гармонійної лактації. Меню повинно бути різноманітним, але при цьому з нього виключають потенційно небезпечні продукти харчування.

    Корекція щоденного раціону допомагає наситити материнський і дитячий організм поживними речовинами, мінеральними і вітамінними складовими.

    Грудне молоко захищає організм новонародженого від розвитку алергічних реакцій як системного, так і локального типу. Діти, що знаходяться на грудному вигодовуванні, значно рідше стикаються з алергічним діатезом, шкірної алергічної висипки й розладами травлення.

    Яким повинен бути режим харчування

    У період грудного вигодовування важливе значення має не тільки склад щоденного раціону, але і режим прийому їжі. Для того щоб не створювати додаткове навантаження на шлунково-кишковий тракт, харчуватися рекомендовано з частотою 4-5 разів у день середніми порціями, не допускаючи надмірного насичення.

    У двомісячної дитини добова потреба в материнському молоці становить близько 800 мл. Для того щоб зазначений обсяг молока містив необхідну кількість поживних речовин, молодій мамі необхідно збільшити калорійність щоденного раціону на 450-500 ккал.

    Далі калорійність їжі потрібно регулювати відповідно до потреб підростаючого малюка.

    разрешенные продукты

    Лише дозволені продукти можуть гарантувати безпечну лактацію

    Навіть незначний недолік калорій в щоденному раціоні годуючої жінки може негативно відіб’ється на стані здоров’я молодої мами. Її організм буде змушений використовувати поживні резерви. Дуже важливо дотримувати питний режим, щодня вживаючи не менше 2 л чистої води. Нестача рідини в організмі гальмує процес вироблення грудного молока.

    Поки не завершиться грудне вигодовування, для термічної обробки страв категорично заборонено використовувати метод обсмажування, так як утворюються хімічні сполуки здатні викликати алергію. Запечені або приготовані на пару страви краще зберігають корисні речовини і не чинять негативний вплив на організм.

    Перелік дозволених продуктів

    Правильно складений з точки зору користі раціон годуючої жінки включає такі дозволені продукти харчування:

  • М’ясні інгредієнти. В період лактації жінці рекомендовано вживати в їжу відварну телятину, яловичину, м’ясо кролика, біле м’ясо індички і курки. У мінімальній кількості дозволено їсти нежирну свинину, приготовану на пару або у відвареному вигляді.
  • Яєчна продукція. Курячі і перепелині яйця допустимо вживати в обмеженій кількості, не більше 1 одиниці і не частіше 3-х разів на тиждень. Готувати яєчну продукцію рекомендовано шляхом відварювання круто або у вигляді омлету.
  • Рибна продукція. У щоденне меню припустимо включати рибу з білим м’ясом і мінімальним вмістом жиру. Готувати страви дозволено з судака, тріски, коропа, хека, окуня і минтая.
  • Жири. Організм годуючої жінки однаково потребу в жирах тваринного і рослинного походження. Для того щоб заповнити добову потребу жирової складової, щодня молодій мамі необхідно вживати 20-30 г жирів рослинного або тваринного походження.
  • Хлібобулочні вироби. При грудному типі вигодовування щодня рекомендовано вживати в їжу хліб, виготовлений з пшеничного борошна грубого помелу, житній хліб і хліб з додаванням висівок. Також, корисні дієтичні хлібці з гречаного, пшеничного або рисового борошна.
  • Молочна та кисломолочна продукція. Знежирена кисломолочна продукція є цінним джерелом кальцію, без якого у новонародженої дитини не зможе гармонійно розвиватися скелет, а у годуючої жінки сформується остеопороз. Раціон годуючої жінки передбачає щоденне вживання ряжанки, нежирного сиру та сметани.
  • Крупи. Для молодої мами цінним джерелом вуглеводів виступає гречана й пшенична каші, готувати які рекомендовано на воді без додавання молока. Рисова і вівсяна крупи — обмежені інгредієнти, тому включати їх щоденний раціон слід в мінімальній кількості.
  • Фрукти і овочі. В перші 2-3 місяці після пологів годувальниці рекомендовано вживати в їжу тільки зелені яблука. З овочів дозволено вживати кабачки, картоплю, м’якоть гарбуза і моркву у відвареному або запеченому вигляді. Будь-які недоліки раціону моментально позначаються на загальному стані немовляти. Такі овочі як брокколі та цвітна капуста необхідно включати в раціон поступово, спостерігаючи за загальним станом дитини. Якщо у немовляти з’явилося здуття живота, розлади стільця, то зазначені продукти виключають з меню.
  • Кондитерські вироби. Щоб уникнути розвитку алергічних реакцій, годуючій жінці дозволено вживати в обмеженій кількості натуральний мармелад, пастилу і домашній зефір.
  • Пробувати нові продукти треба обережно, спостерігаючи за реакцією дитини. Якщо його не турбують болі в животі, випорожнення залишається нормальним і немає висипань на шкірі – значить новий продукт можна вживати постійно.

    Перелік заборонених інгредієнтів

    З щоденного меню жінці в період лактації рекомендовано повністю виключити такі продукти:

  • Будь-які продукти, які виступають у ролі потенційних алергенів: цитрусові, ягоди малини та суниці, шоколад, карамель, ікра риби, червона риба, гриби, рибні, овочеві та м’ясні консерви, копченості, спеції, приправи, соуси, кетчуп, насіння і горіхи, мед. До цієї ж групи відносяться продукти, що містять в достатку ароматизатори, барвники і консерванти.
  • Продукти, які посилюють бродіння в кишечнику: білокачанна капуста, помідори, огірки, бобові, виноград.
  • Часник і цибулю. Ці продукти погано впливають на запах і смак грудного молока. Жінка, употребляющая їх в їжу, може зіткнутися з повним відмовою дитини від грудей.
  • Незбиране молоко. У деяких новонароджених зустрічається непереносимість молочного цукру або лактози. Під час лактації рекомендовано відмовитися від вживання цільного коров’ячого молока. Можна зрідка додавати в чай.
  • Міцний чай і каву. Ці напої містять велику кількість кофеїну, несприятливо впливає на стан нервової і серцево-судинної системи новонародженого. Якщо молода мама не впевнена в правильності складеного раціону, їй потрібно звернутися за допомогою до фахівця з грудного вигодовування або педіатра. Кваліфікований спеціаліст скоректує недоліки раціону і допоможе скласти оптимальне меню.
  • Також цікаво почитати: як виробляється грудне молоко у жінки