Показання та методи проведення стерилізації жінок

2021

Зміст:

  • Що таке хірургічна стерилізація
  • Як роблять стерилізацію
  • Чи можна завагітніти
  • Показання та протипоказання
  • Плюси і мінуси
  • Наслідки стерилізації
  • Стерилізація жінок – це один із способів захисту від небажаного і непередбаченого зачаття. Маніпуляція є досить серйозним кроком, оскільки в більшості випадків призводить до незворотної втрати фертильності. У багатьох жінок після стерилізації виникають проблеми з інтимним здоров’ям.

    Що таке хірургічна стерилізація

    Хірургічна стерилізація – це процедура, яка може проводитися у жінок і чоловіків. Операція передбачає хірургічне втручання, яке призводить до абсолютного безпліддя.

    Стерилізація жінок виконується хірургічним шляхом

    Жіноча стерилізація користується меншим попитом, ніж чоловіча. В залежності від виду оперативного втручання даються індивідуальні прогнози з приводу можливості мати дітей в майбутньому.

    Як роблять стерилізацію

    Стерилізацію для жінок виконують за допомогою лапароскопії. Під час операції використовується загальний наркоз, тому ніяких неприємних відчуттів пацієнтка не відчуває. Цей критерій відрізняє сучасну стерилізацію від тих втручань, що виконувались в минулому.

    Для стерилізації використовується один з двох методів:

    • тотальне видалення яйцепроводів – необоротна процедура, яка повністю позбавляє жінку можливості народити дитину;
    • стерилізація труб – зворотна операція, при якій на яйцепроводи накладаються затискачі.

    Хірургічне втручання виконується в спеціалізованому медичному закладі. Тривалість операції складає до півгодини. Через 2-5 діб пацієнтка виписується. Жити статевим життям можна через 2 тижні після операції.

    Чи можна завагітніти

    Зачаття при перев’язаних маткових трубах неможливо. Після стерилізації повністю перекривається просвіт яйцепроводів. В результаті сперматозоїди не можуть проникнути до своєї мети, а яйцеклітина не спускається в матку.

    При оборотної стерилізації можливе зняття затискачів з маткових труб. Теоретично, відновлення прохідності яйцепроводів можливо, а це значить, що є шанс на вагітність. Однак на практиці фертильність повертається рідко. При тривалому склеюванні маткових труб відбувається формування спайок. Навіть якщо прохідність буде відновлена, у жінки залишається великий ризик позаматкової вагітності.

    Показання та протипоказання

    Показанням для виконання перев’язки труб є особисте бажання жінки. Однак процедуру роблять тільки тим пацієнтам, вік яких перевищує 35 років. Також обов’язковою умовою є наявність двох і більше здорових дітей.

    плюсыПлюс стерилізації у відсутності ризику небажаної вагітності

    Операцію виконують для пацієнток з психічними захворюваннями та небезпечними станами організму, при яких зачаття може призвести до летального результату. Перед тим як призначити перев’язку, лікар розглядає інші варіанти захисту від небажаної вагітності і оцінює ризики.

    Протипоказано перев’язувати труби:

    • жінкам, які не досягли віку 35 років;
    • тим, хто не має дітей або має одну дитину;
    • пацієнткам, які в майбутньому не виключають можливості народження дітей.

    Лікарі не рекомендують перев’язувати труби без вагомих підстав для цього. Тимчасовими протипоказаннями до проведення процедури є гострі інфекційні захворювання, запальні процеси, вагітність та грудне вигодовування.

    Плюси і мінуси

    Безсумнівним плюсом стерилізації є відсутність можливості випадкового незапланованого зачаття. Жінка може вести інтимне життя без використання контрацептивів і не переживати про настання вагітності. При цьому зберігається робота яєчників, стабільний гормональний фон і менструальна функція. Стерилізація не знижує якості життя пацієнтки і не викликає візуальних дефектів.

    Недоліком маніпуляції є відсутність можливості у майбутньому реалізувати дітородну функцію. Протягом наступних років може відбутися низка подій, які змусять жінку пожаліти про проведену перев’язці. Також після процедури можуть виникнути запальні процеси в малому тазі, спайкова хвороба, комплекси.

    Наслідки стерилізації

    Якщо стерилізація проведена з дотриманням правил асептики, в спеціалізованому медичному закладі, то ризик негативних наслідків мінімальний. Для профілактики інфікування жінці призначається антибактеріальна терапія на 5-14 днів.

    Багаторічна практика спостереження за стерилізованими жінками показує, що багато з них стикаються з пізніми ускладненнями. На рівні підсвідомості пацієнтки розуміють, що більше не можуть мати дітей. В результаті змінюється гормональний фон, порушується менструальна функція і настає передчасний клімакс. Фахівці не можуть дати пояснення цим процесам.

    Лікарі не рекомендують планувати вагітність після стерилізації, оскільки високий ризик ускладнень. Перед тим як зважитися на процедуру, необхідно ретельно зважити всі за і проти. Стерилізацію слід виконувати тільки в крайніх випадках, коли застосування інших засобів контрацепції неможливо.

    Також рекомендуємо почитати: як працює внутрішньоматкова спіраль