Порада дня: не мовчіть, коли гнівайтесь!

405

Різні мами – різні підходи до виховання. Коли одні після того, як діти щось накоять, ведуть з ними бесіду, інші влаштовують «мовчанку». Вони немов ігнорують дітей, не вступаючи в діалог. Виглядає це приблизно так: «Ти погано поводишся, засмучуєш мене. Я не хочу тебе бачити і не буду з тобою розмовляти».

Читайте також:Порада дня: як чинити, якщо дитина говорить «Я тебе не люблю»

А цього робити не можна! Психолог Геннадій Малейчук пояснює:

Знаєте, що найстрашніше в сімейному вихованні? Ні, не оцінки, не крики, не загрози і навіть не фізичне покарання… найстрашніше у вихованні дитини – це ігнорування. Ігнорування, що виходить від самих близьких і значущих людей – батьків. Весь досвід людей з проблемами в прихильності красномовно говорить про це. «Краще б наорали, навіть відлупцювали ременем – тільки б не ця підкреслена холодна відстороненість!», «Хоч знав би, що отримаю за справу і все, справу закрито», а так відчуваєш себе порожнім місцем!», «Найважче було виносити байдужість батьків, демонстроване ними у виховних цілях».

Психолог Геннадій Малейчук пояснює різницю між покаранням та ігноруванням. Адже мами, які практикують метод «мовчанки», впевнені в тому, що вони цим виховують дитину.

Покарання та ігнорування – це не одне і теж. Караючи дитину, ми звертаємо на нього увагу, включаємося в дитини емоційно. Коли ігноруємо – не помічаємо, або робимо вигляд, що не помічаємо, – пояснює фахівець. – В ігноруванні приховане послання «Мене немає для тебе, а тебе немає для мене! Я тебе не знаю! Хто ти такий взагалі?». У разі ігнорування дитина стикається з леденить порожнечею Ніщо!

Читайте також:Про покарання: як виховують королівських дітей

Психолог, психоаналітик Олександра Пожарова пояснює:

…ігнорований дитина позбавляється батьківської підтримки. Батько відображає почуття дитини, дитина виглядає це відображення, як у дзеркало, і раптом у дзеркалі з’являється тільки порожнеча. Немає відображення – мене немає. Так, наступного разу він багато разів подумає, чи робити або не робити, щоб знову не нарватися на цю стіну холодного мовчання.

Чим загрожує батьківське ігнорування? Дитина, якого не помічали і не чули після кожної його провини, виростає, за словами психолога Геннадія Малейчука, у людини, що живе з хронічною виною, яка позбавляє його можливості робити вибір.

Читайте також:Порада дня: не нав’язуйте дитині відчуття сорому

Розмовляйте з дітьми! Обговорюйте з ними виникають ситуації, не залишайте наодинці з проблемами. І якщо у вашій родині була традиція виховувати малюка своїм мовчанням – позбавтеся від неї!

Всі фото: Depositphotos