Порада дня: вчіть дитину правильно озвучувати свої потреби

644

Уявіть собі ситуацію: родина сідає обідати, мама порається, подає тарілки з супом. І тут дитина вже з образою в голосі заявляє: «Чому ти не дала мені хліб?» Мама дає дитині те, що він просить.

Читайте також:Порада від Марії Погребняк: як відрізнити дитячі маніпуляції від чесного плачу

На думку дитячого психолога і педагога Інни Половінкіної, дитина сказав ту саму третю фразу, яка могла б стати причиною сварки в родині. Моделюємо ситуацію і уявляємо, якою повинна була бути правильна перша фраза – «Дайте мені, будь ласка, хліб». А ось і друга: «Вибачте, я говорила, що мені потрібен хліб. Можливо, мамо, ти не розчув». Експерт впевнена – дітей треба вчити правильно озвучувати свої потреби та емоції. Це допоможе їм правильно спілкуватися в соціумі, як з близькими людьми, так і незнайомими.

© Instagram @darya_nagornyak

Психолог Інна Половинкіна наводить інший приклад, коли діалог розпочався відразу з третьої фрази – і, як наслідок, міг продовжитися конфліктом (якщо учасники роздратовані):

Вчора я їхала в битком набитій маршрутці. Всі стояли незручно. Поруч зі мною – невисока жінка і хлопець, лікоть якого, упирався їй у плече. Жінка чмихав і сопіло, але мовчала. Хлопець був занурений у свої думки і не помічав нічого навколо. У результаті жінка вибухнула – “Може, ви взагалі на мене ляжете!?”. І мені так і хотілося їй сказати – ви почали з третьої фрази.

На думку експерта, дуже важливо не чекати, доки інша людина здогадається, що нам незручно. Поки діти маленькі, батьки про них піклуються, вгадують бажання і потреби. Але малюки виростають, а їхній погляд на речі залишається колишнім. Тому дуже багато дорослі люди продовжують очікувати, як хтось здогадається, що їм незручно стояти (холодно сидіти, віддавили ногу в метро тощо). Психолог Інна Половинкіна вважає, що це «досить інфантильна позиція – перекладати турботу про себе на когось іншого».

© Instagram @pylypiv_oxana

Читайте також:Порада дня: дозвольте дитині зустрічатися з негативними наслідками його дій

Багато передплатники експерта зазначили, що вони й самі часом починають діалог з третьої фрази, і це дійсно ускладнює життя. Набагато простіше озвучувати свої думки з того чи іншого приводу, щоб потім це не перетворювалося в роздратування.

В якості експерименту подивіться на себе з боку: а як ви починаєте діалог, з якою фрази? А ваша дитина? Якщо у вашій родині частіше звучить третя фраза, спробуйте порушити цю традицію, вчіться та навчайте говорити з першою.