Правець у дітей: симптоми захворювання і необхідна терапія

1005

Зміст:

  • Зараження дитини
  • Перші симптоми
  • Клінічні прояви
  • Діагностичні заходи
  • Підходи до терапії
  • Симптоми у новонароджених
  • У Росії щороку виявляється кілька десятків випадків правця. Це інфекційне захворювання, що характеризується важким ураженням організму і смертю людини в 60-75% випадків. Знання основних симптомів правця у дітей дозволяє батькам своєчасно звернутися за медичною допомогою. Прогноз сприятливий тільки при ранньому початку лікування.

    Зараження дитини

    Правець у дітей: симптоми і лікування

    Збудник хвороби — правцева паличка. Може тривалий час знаходиться в землі, пилу, а також у воді. Потрапляє туди вона з організму тварин разом з їх фекаліями.

    Говорячи про шляхи зараження правцем, лікарі виділяють контактний шлях. Містяться в землі інфікують бактерії дитини при глибоких ранах, великих пошкодженнях шкірного покриву і укусах тварин. У цих випадках збудник виявляється в глибині ранового дефекту і починає активно розмножуватися.

    Інкубаційний період хвороби — 1-5 тижнів. У середньому симптоми захворювання виникають на 14-21 день. Бактерії, розмножуючись в рані, виділяють велику кількість тенатотоксина. Проникаючи в кров, він діє на нервові волокна і структури центральної нервової системи. Це обумовлює виникнення всіх симптомів хвороби.

    Перші симптоми

    Тривалий інкубаційний період часто призводить до того, що батьки забувають про травму дитини. При цьому вони не звертаються за медичною допомогою. У педіатрії відомо, як швидко починається правець. У середньому, клінічні прояви починають з’являтися у дитини на 14-21 день, однак інкубаційна фаза хвороби може тривати до 5 тижнів.

    Ранні прояви патології зазвичай наступні:

    • судоми м’язових груп, розташованих вище інфекційного вогнища, через поширення правцевого токсину;
    • біль тягнучого і дергающего характеру в області поранення. При цьому шкірний дефект може бути повністю зажившим;
    • психомоторне збудження, плаксивість, підвищена пітливість і безсоння.

    В відсутність терапії захворювання швидко прогресує до розгорнутої форми правця.

    Клінічні прояви

    Активна стадія інфекції супроводжується тріадою клінічних проявів:

    • порушення ковтання, пов’язане з виникненням болю;
    • спазм лицьової мускулатури, що заважає дитині відкрити рот;
    • сардонічна посмішка, що виявляється розтягнутими губами з опущеними куточками. Брови при цьому підняті вгору.

    Крім зазначених проявів, до симптомів правця у дітей відносять напруга м’язів в області потилиці, підвищення температури тіла до 39 градусів і більше, тонічні судоми в різних м’язових групах, безсоння, тахікардію, порушення акту дефекації і сечовипускання.

    При подальшому розвитку патології у дитини з’являються генералізовані судоми та опістотонус. Останній проявляється спазмом скелетної мускулатури, при якому тіло дитини вигинається дугою. Поверхонь стосується тільки потилицю і п’яти, поперек повністю відірвана від підлоги чи ліжка.

    До основних ускладнень хвороби відносять: параліч дихальних м’язів, асфіксію під час генералізованих судом, аспіраційну пневмонію, розриви скелетної мускулатури і переломи кісток. Без інтенсивної терапії настає загибель дитини.

    Діагностичні заходи

    Ефективне лікування правця можливо тільки при ранньому зверненні за медичною допомогою. При виникненні будь-яких симптомів, схожих на цю інфекцію, батькам необхідно відразу відвідати лікаря. Якщо у дитини відсутнє щеплення, то ймовірність зараження правцем збільшується багаторазово.

    Для постановки діагнозу лікар проводить зовнішній огляд і виявляє характерні симптоми хвороби. Підтвердження інфекції проводиться за допомогою лабораторних методів:

    • бактеріальний посів з інфекційного вогнища в рані;
    • біологічна проба — сироватка хворого дитини вводиться лабораторним мишам. При наявності правця вони гинуть.

    Зазначені методи вимагають тривалої підготовки матеріалу і часу на проведення дослідження. У зв’язку з цим при підозрах на правець пацієнтові відразу вводять протиправцеву сироватку. Діагноз підтверджується надалі.

    При підозрі на правець батькам слід викликати бригаду швидкої медичної допомоги. Фахівці обстежують дитину і при необхідності госпіталізують його в лікувальну установу.

    Підходи до терапії

    Первые симптомы столбняка являются показаниями для экстренного лечения

    Перші симптоми правця — показання для введення сироватки антистолбнячной

    Основний метод лікування — введення протиправцевої сироватки. Вона може бути отримана від людей або коней, щеплених проти інфекції. Містяться в сироватці антитіла блокують правцевий токсин в крові хворої дитини. Дозування для кожного пацієнта розраховується індивідуально.

    Крім введення протиправцевої сироватки, проводиться симптоматичне лікування. Воно включає в себе використання транквілізаторів, нейролептиків та седативних засобів. При розвитку дихальної недостатності проводиться штучна вентиляція легенів, а також парентеральне харчування через шлунковий зонд.

    Симптоми у новонароджених

    Якщо захворювання розвинулося у дітей до року, то збудник правця міг потрапити в організм через пупкову ранку. Часто такий стан виявляється у дітей народжених поза лікувальним закладом, а також в епідеміологічно несприятливих регіонах світу.

    У новонародженого інфекція проявляється через 1-2 тижні після попадання в організм. Основні симптоми хвороби:

    • тривалий плач;
    • лихоманка;
    • відмова від грудного вигодовування;
    • спазм лицьової мускулатури і порушення відкривання рота.

    При прогресуванні патології розвиваються генералізовані судоми спастичного характеру. Дитина набуває «позу жаби». У відсутності лікування смерть настає через дихальної недостатності.

    Правець вражає нервову систему і у більшості пацієнтів призводить до летального результату. Основний метод боротьби з інфекцією — специфічна профілактика за допомогою вакцинації. Вона входить в національний календар щеплень і виконується для всіх дітей безкоштовно. Ймовірність інфікування після вакцинації близька до нуля.

    Читайте далі: все про щеплення АКДП