Причини і лікування циститу при вагітності

1381

Зміст:

  • Причини циститу
  • Симптоми
  • Діагностика
  • Лікування
  • Профілактика
  • Запалення сечового міхура, або цистит ─ переважно жіноча хвороба, оскільки коротка і широка уретра легко пропускає збудників інфекцій. Особливо часто буває цистит при вагітності. Розвитку хвороби сприяє гормональна перебудова. Лікування призначає лікар або нефролог, використовуються антибактеріальні засоби та рослинні препарати.

    Цистит при вагітності зустрічається часто

     

    На самому початку, з 7-8 тижня і до кінця третього триместру, багатьох жінок турбує часте сечовипускання. Деякі помилково приймають за цистит нормальну фізіологічну реакцію організму на впровадження ембріона. Як тільки ембріон прикріпився до маткової стінки, кровотік в матці значно активізується. Збудливість органу збільшується, а іннервація з сечовим міхуром загальна. Тому мінімальна кількість сечі, яка в інших умовах не відчувається, викликає різкий позив до сечовипускання.

    Якщо запалення немає, то ніяких інших проявів, крім частого сечовипускання, теж немає.

     

     

    Дискомфорт закінчується до початку 2-го триместру, коли матка розташовується вище лона і тиск на сечовий міхур припиняється.

     

    Жінка, вже має дітей, за власним самопочуттям легко дізнається про настання наступної вагітності. Для всіх інших існують експрес-тести. З другого тижня після затримки чергової менструації доступна діагностика по УЗД і аналіз крові на хоріонічний гонадотропін. Поєднання цих методів дослідження безпомилково визначають наявність або відсутність вагітності.

    Причини циститу

     

    Статистика стверджує, що від циститу страждає половина вагітних.

    Основними причинами стають:

    • зміни піхвової мікрофлори з активізацією умовно-патогенних мікроорганізмів ─ кишкової палички, хламідій, мікоплазм;
    • загострення хронічних або стертих форм запалення;
    • підвищення рівня гормону прогестерону, який розслабляє всі гладкі м’язи організму, в тому числі сфінктери сечовивідних шляхів;
    • природне зниження імунного захисту, що охороняє ембріон від відторгнення, але сприяє «розповзання» інфекції;
    • зменшення об’єму сечового міхура через здавлювання його зростаючою маткою;
    • застій сечі в 3-му триместрі, коли матка досягає максимального розміру;
    • використання синтетичного нижньої білизни, особливо тісної.

    У тілі жінки є безліч мікробів, які називаються умовно патогенними. Це перш за все група кишкової палички, необхідна для нормального засвоєння їжі. Це уреаплазми і мікоплазми, трихомонади та хламідії, стрепто – і стафілококи.

    Поки жінка здорова і не вагітна, ці мікроорганізми ніяк себе не проявляють. Настала вагітність, а саме підвищення рівня прогестерону та інших естрогенів, змінюють умови життя мікроорганізмів. Через зниження кислотності піхви «оживають» дріжджові грибки, всі інші мікроби отримують оптимальні умови розвитку. Мікроорганізми, які в звичайних умовах не викликають хвороби, підвищують патогенність. Активне розмноження патогенної і умовно-патогенної мікрофлори ─ основна причина розвитку циститу.

    причины

    Одна з причин циститу – ослаблення імунітету

    Симптоми

     

    Прояви циститу такі:

    • часті позиви до сечовипускання, причому не кожен позив закінчується виділенням сечі;
    • деякі позиви виявляються помилковими, жінка може відвідувати туалет кілька разів на годину;
    • відчуття неповного випорожнення;
    • сечовипускання супроводжується сильним печінням або різями, викликає дискомфорт;
    • сеча стає каламутною, набуває різкий неприємний запах;
    • в сечі може з’явитися домішка крові або гною;
    • внизу живота постійно відчувається тиск і біль, дискомфорт не проходить навіть у ліжку;
    • підвищується температура тіла;
    • нетримання сечі, яке може приєднатися при запущеному запаленні.

    Часто поява симптомів збігається з вживанням гострої або копченої їжі, тривалим сидінням, запорами. Ці фактори провокують початок хвороби. У жінок, які страждають на цукровий діабет, цистит розвивається особливо легко.

    Якщо жінка переносила раніше будь-яке захворювання сечовидільної системи, теж слід очікувати запалення. Сприяють активізації патогенних мікроорганізмів погана гігієна і використання білизни з синтетичних тканин.

    Саме по собі прискорене сечовипускання може і не бути ознакою хвороби, але приєднання болю, болю або печіння, зміна запаху і кольору сечі ─ це вже небезпека. Запалення сечового міхура на початку може спровокувати мимовільний викидень, а в 3-му триместрі ─ передчасні пологи, якщо інфекція пошириться.

    Діагностика

     

    Типова клінічна картина гострого циститу не викликає труднощів при встановленні діагнозу, однак завжди потрібно лабораторне та інструментальне підтвердження. Проблеми при діагностиці виникають тільки при хронічному процесі, коли симптоматика стерта.

    Обов’язково використовують такі методи дослідження:

    • аналіз сечі загальний ─ виявляється бактеріурія або патогенні бактерії, білок і лейкоцити, інколи-еритроцити (домішка крові);
    • аналіз крові загальний ─ проводиться пошук запального зсуву;
    • бактеріальний посів сечі ─ дозволяє точно встановити збудника запалення і визначити чутливість до антибіотиків;
    • ультразвукове обстеження сечового міхура ─ виявляються ознаки запалення у вигляді потовщення стінок, вкраплень різної ехогенності.

    Цих простих досліджень достатньо для того, щоб підтвердити діагноз і підібрати адекватну терапію. За необхідності виконуються аналізи сечі за Зимницьким та Нечипоренком, досліджують концентраційну здатність нирок. При хронічному процесі, коли клінічна картина змазана, може призначатися аналіз на полімеразну ланцюгову реакцію (ПЛР) або вивчення генетичного матеріалу бактерій. Це дослідження безпомилково ідентифікує збудника, навіть якщо інші методи його не виявляють.

    Іноді призначається цистоскопія або огляд порожнини сечового міхура за допомогою ендоскопічної техніки. При вагітності цистоскопію виконують рідко, тільки за суворими показаннями через небезпеку поширення інфекції.

    Лікування

     

    Призначаються медикаментозні засоби, що безпечні для плоду на ранніх термінах:

    • антибіотики з групи напівсинтетичних пеніцилінів, цефалоспоринів і нітрофуранів;
    • антибіотики — похідні фосфоновой кислоти;
    • засоби рослинного походження, дезінфікуючі мочевыделительный тракт;
    • відвари сечогінних трав;
    • рослинні засоби спазмолітичний та знеболюючої дії.

    Всі медикаменти, які призначаються в ін’єкціях чи таблетках, приймають коротким курсом тривалістю 3-7 днів. Залежно від тяжкості стану вагітна лікується в стаціонарі або вдома за умови регулярного відвідування лікаря.

    Важливий показник ефективного проведеної терапії─ припинення бактеріурії або виділення збудників інфекції з сечею.

     

    симптомы

    Симптоми циститу при вагітності – біль і печіння при сечовипусканні

     

    При будь-якій формі циститу рекомендовано природне розродження. Завжди зберігається небезпека того, що збудник інфекції не знищений до кінця, тому кесарів розтин виконується в крайніх випадках, виключно за акушерським показаннями.

    Якщо стан вагітної не дозволяє приймати ліки з-за супутньої акушерської патології, виконується інсталяція (вливання) антибактеріальних і дезінфікуючих розчинів безпосередньо в сечовий міхур. Місцеве лікування комбінують з прийомом нешкідливих рослинних засобів.

    Профілактика

     

    Краща профілактика ─ це звернення в жіночу консультацію при перших ознаках вагітності. Чим раніше жінка стає на облік, тим більше часу для того, щоб якісно пролікувати всі наявні у вагітної хвороби.

    Якщо жінка планує вагітність, бажано подбати про власне здоров’я заздалегідь. Наявні інфекції, особливо урогенітальні, потрібно виявити і пролікувати.

    Для підтримки сечовидільної системи варто пити достатню кількість рідини, відмовитися від гострого і солоного, припинити палити і вживати алкоголь, регулярно спорожняти сечовий міхур і не переохолоджуватися. Важливо також вчасно спорожняти кишечник і вести активний спосіб життя, приділяючи увагу повноцінному харчуванню.

    Також рекомендуємо почитати: добовий діурез при вагітності норма