Як вилікувати мастит у матері-годувальниці в домашніх умовах

1390

Зміст:

  • Причини захворювання
  • Симптоми патології
  • Діагностика та лікування
  • Використання народних засобів в домашніх умовах
  • Рекомендації для хворої жінки
  • Як уникнути маститу
  • Мастит у матері-годувальниці – запалення, що виникає в тканині молочної залози. Частіше проявляється в перші три місяці після народження малюка. Якщо швидко розпізнати ознаки хвороби, завдяки своєчасній терапії небезпечних наслідків можна уникнути.

    Правильне прикладання до грудей допомагає попередити мастит у матері-годувальниці

    Причини захворювання

    Передумови виникнення маститу у годуючої матері наступні:

    • Садна і тріщини на сосках. Через відкриті ранки збудники інфекційних захворювань легко потрапляють в організм і призводять до погіршення стану. Тому лікування таких тріщинок треба починати негайно, до виникнення ускладнень.
    • Загальне ослаблення організму. Його викликають виснаження, перебудови на гормональному рівні, зниження імунітету, гіпотермія, загострення хронічних хвороб.
    • Надлишок молока, мама не зціджує. Як результат виникають застійні явища, які здатні швидко перерости в лактаційний мастит.
    • Порушення правил гігієни грудей. Негативно впливає на її здоров’я несвоєчасна зміна білизни і надто часте обмивання, видаляє захисний шар з шкірного покриву. Це стає причиною його пересихання і пошкоджень. Після прикладання груди необхідно промакивать, щоб на ній не залишалося крапель молока.
    • Наявність новоутворень у грудях, зміни структури тканин – мастопатія, рубці. Спровокувати запальний процес здатні сторонні тіла в молочних залозах – імплантати, пірсинг.
    • Гнійні запалення на шкірі – прищі, фурункули. Якщо їх неправильно лікувати, це може призвести до поширення запалення з тканин молочної залози.

    Часто розвиток патології відбувається протягом 5-30 днів після пологів, а піку захворювання досягає на 7-15-й день. Після цього періоду мастит якщо й виникає, то на тлі застійних явищ при годуванні.

    Застій молока, або лактостаз – це найбільш поширена причина появи маститу у молодих мам в період грудного вигодовування. Важливо завчасно дізнатися, який може бути симптоматика патології, щоб не допустити початку запального процесу в тканинах. При несвоєчасному лікуванні хвороба прогресує і незабаром трансформується в небезпечну гнійну форму.

    Симптоми патології

    Перша фаза недуги називається серозної. Для неї характерна наступна симптоматика:

    • температура підвищується до 38 градусів;
    • виникають труднощі з відтоком молока;
    • болить груди, вона розпухає, іноді червоніє, помітні ущільнення.

    Ігнорування симптомів загрожує швидким переходом серозного маститу у другу фазу, інфільтративну. Неприємні відчуття наростають, відбувається ще більше наповнення грудей, вона стає «кам’яної». Стовпчик термометра сягає 39 градусів. Жінка відчуває слабкість, озноб, у неї кістки ниють і зчленування. Крім цього, дитина може відмовитися від хворої грудей. Виникають труднощі з зціджуванням навіть невеликої кількості молока.

    Якщо не почати відповідне лікування, за 48 годин відбувається перехід інтерстиціального маститу в гнійний. В цьому випадку потрібна госпіталізація і хірургічне втручання.

    Для гнійного маститу властиві наступні прояви:

    • лихоманка з підвищенням температури до 40 градусів;
    • скам’яніння залози, сильної болі;
    • почервоніння шкіри над запаленими областями;
    • збільшена пітливість, спрага;
    • гнійні виділення.

    Може почати хворіти і друга молочна залоза.

    Гнійний мастит у матері-годувальниці – стан, що становить загрозу для життя. При появі перших симптомів слід негайно звернутися за допомогою до лікаря.

    В окремих випадках захворювання приймає хронічну форму. Його симптоматика схожа з тією, що проявляється в інфільтративному періоді. Хвороба хронизируется зазвичай внаслідок незакінченого лікування гострої форми. При такому типі недуги відбувається незначне погіршення стану жінки. Може спостерігатися невелике збільшення в розмірах хворої грудей. Відчувається ущільнення, майже не заподіює біль.

    Зрідка недуга супроводжується збільшенням лімфатичних вузлів і незначним зростанням температури. І хоча симптоматика хронічного маститу може не доставляти особливого дискомфорту, лікувати хворобу необхідно, щоб уникнути загострення.

    Діагностика та лікування

    Якщо з’явилася підозра на мастит, лікар видасть направлення на аналіз крові, за результатами якого можна визначити наявність і характер запалення. Відразу ж забирають молоко на посів: якщо є бактеріальна інфекція, збудник буде виявлений і можна буде підібрати найбільш ефективний антибіотик. Також для діагностики може використовуватися УЗД.

    симптомы

    Перед тим як призначити лікування, лікар проведе огляд і пальпацію хворої грудей

    Курс лікування вибирається з урахуванням тяжкості стану пацієнтки. При ознаках серозної та інфільтраційної стадії рекомендується легкий масаж. Як його робити, пояснить лікар. Можуть бути призначені фізіотерапевтичні процедури – магнітна терапія, ультразвук. Все це допоможе відновити нормальну роботу молочних залоз.

    З медикаментів лікар може призначити:

    • спазмолітики сприяють зняттю спазмів, розслаблення м’язів і розширення проток молочних залоз;
    • фармсредства для зняття болю і зниження спека;
    • антибіотичні препарати – при появі гострого запалення;
    • вітамінні комплекси з обов’язковим включенням речовин груп В і С.

    При важкій формі гнійного маститу жінці потрібна негайна госпіталізація та проведення розтину і дренування абсцесів. Після цього неодмінно прописується курс антибіотиків.

    Використання народних засобів в домашніх умовах

    Рецепти народної медицини ні за яких обставин не можна вважати заміною основного лікування. Вони є лише доповненням з дозволу лікаря.

    Для зняття запалення можна використовувати компреси:

    • з листя капусти або лопуха: свіжий листок мнуть або відбивають для виділення соку, після цього накладають на хворе місце;
    • з меду з пшеничним борошном: змішують компоненти до щільної консистенції і формують коржики, які прикладають до грудей;
    • з сиру: продукт повинен бути нежирним і прохолодним, для зручності його кладуть у марлевий мішечок.

    В якості примочок можна використовувати сушену м’яту. Її заливають окропом і настоюють п’ять хвилин. Далі остуджують, укладають між шарами марлі і прикладають до грудей за типом гірчичники на 20 хвилин.

    симптомы

    Для терапії в домашніх умовах відмінно підходять компреси з капустяного листя

    Для обмивання молочних залоз використовують настоянку ромашки та деревію в пропорції 1:4. Вона загоює тріщини на сосках, знімає запалення, володіє антисептичним ефектом. Щоб приготувати настій, дві великі ложки суміші запарюють в половині літра окропу дві години. Перед застосуванням фільтрують.

    При маститі всередину можна приймати шавлієвий настій: велику ложку трави запарюють у склянці окропу. Через три години фільтрують і п’ють по 100 мл тричі на добу.

    Рекомендації для хворої жінки

    Якщо ознаки маститу все-таки проявилися, потрібно звертатися за медичною допомогою. На ранніх стадіях впоратися з хворобою нескладно. Рішення, чи можна годувати грудьми, приймає лікар. Воно залежить від стану здоров’я жінки. Але зазвичай на ранніх стадіях вигодовування не припиняють.

    Про завершення лактації з упевненістю можна говорити лише після хірургічного втручання. Годування дитини з пошкодженої грудей неможливо, а спроби зціджування призводять до появи сильного болю і не завжди виявляються ефективними. Лактація пригнічується за допомогою медикаментів.

    При маститі не допускається:

    • зігрівати хвору груди, в тому числі приймати гарячу ванну або душ, прикладати грілку;
    • застосовувати камфорне масло для компресів: вони не ефективні, а речовина при попаданні в молоко може нашкодити здоров’ю немовляти;
    • робити спиртові пов’язки: спирт має зігріваючу дію і знижує синтез окситоцину, що стає причиною ускладнення процесу.

    Заборонено самолікування. Мастит – це небезпечна хвороба, при якій можливий навіть летальний результат. Потрібно якомога раніше потрапити на прийом до лікаря, а не чекати, поки недуга набере повну силу.

    При грудному вигодовуванні лікарі радять відмовитися від жирних і молочних страв, які сприяють згущення молока. А ось пити треба стільки, скільки хочеться, краще всього маленькими порціями. Вживати слід прохолодне пиття: споживання гарячої рідини здатне призвести до додаткового, нерідко хворобливого припливу молока.

    Як уникнути маститу

    Запобігти мастит можна ще при перших ознаках застійних явищ, часто прикладаючи дитину до проблемної грудей. Ймовірність того, що він розсмокче закупорити протоки, досить велика.

    Також при грудному вигодовуванні необхідно підбирати різноманітні позиції для годування. Найбільшому відсмоктування молока підлягає частина грудей, розташована навпроти підборіддя малюка. Змінюючи його положення, можна по максимуму спустошити необхідні області і попередити подальший розвиток недуги.

    симптомы

    Масаж грудей варто починати при перших симптомах застою

    Молоко потрібно систематично зціджувати, якщо дитина не висмоктує його повністю, щоб груди не переполнялась і не виникали нові вогнища застою.

    При хворобливих відчуттях в сосках з-за тріщин і садна їх потрібно постійно змащувати загоюючими мазями, щоб запобігти проникненню в залозу інфекції.

    Після того як ви погодували малюка або зцідили молоко, на хворі груди треба накласти холодний компрес або грілку з льодом, заздалегідь обернувши її декількома шарами тканини. Також допускається виконання легкого масажу залози від периферії до центру – ця процедура допомагає полегшити відтік молока.

    Використовуйте зручний, не здавлює бюстгальтер, без кісточок, на широких бретелях. Уникайте переохолодження та стресових ситуацій, більше відпочивайте. Спокій благотворно впливає на лактацію.

    Мастит – небезпечне захворювання, здатне призвести до катастрофічних наслідків. Потрібно постаратися попередити розвиток недуги. А при виявленні характерної симптоматики негайно звертатися до лікаря.

    Також цікаво: жарознижуючі при грудному вигодовуванні