Причини і лікування кашлю до блювоти у дитини

1568

Зміст:

  • Що собою являє кашель і в чому його причини
  • При яких хворобах розвиваються напади кашлю
  • Основна причина – коклюш
  • Що робити батькам
  • Як лікувати важкий кашель
  • Ряд захворювань дихальної системи супроводжується специфічною симптоматикою. Кашель до блювоти у дитини є одним із характерних проявів тяжких хвороб респіраторної системи. Ви дізнаєтеся, при яких патологіях спостерігається важкий кашель, в чому його небезпека, як діяти в ситуації, що склалася.

    Що собою являє кашель і в чому його причини

    Кашель не є захворюванням – це патологічний симптом, характерний для захворювань легень і дихальних шляхів. Виникає він при подразненні або запаленні органів респіраторної системи і являє собою фізіологічний захисний відповідь організму. Причиною його формування є подразнення кашльових рецепторів. Вони передають нервовий імпульс в головний мозок, перероблена інформація перетворюється в нервовий імпульс, що йде до органів дихання. В результаті утворюється кашльовий поштовх.

    Кашель до блювоти у дитини – патологічно змінений захисний відповідь організму

    Сильний кашель розвивається, коли в головний мозок надходить значна кількість нервових імпульсів одночасно або з мінімальним часовим проміжком. У такому разі в кашлевому центрі мозку формується стійке збудження, відбувається зациклення нервового імпульсу. З-за наявності зв’язків між нервовими клітинами збудження може переходити від однієї на іншу, що не бере участь у передачі сигналу зі специфічних рецепторів. Саме по цьому механізму спостерігається кашель до блювоти у дитини – збудження по проводять шляхах передається з клітин центру кашлю на що знаходиться в сусідній мозковій зоні блювотний центр.

    Рідше у дитини кашель до блювоти розвивається через подразнення кореня язика мокротою або носовим слизом. Коли в’язка рідина стікає по покривом стінок носоглотки або гландам, дратується багатий на специфічні нервові закінчення, корінь мови. З нього імпульси передаються на блювотний центр мозку. Спроба откашлять слиз провокує блювотні напади.

    Саме такий механізм кашлю до блювоти у дитини: збудження по проводять шляхах передається з клітин центру кашлю на що знаходиться в сусідній мозковій зоні блювотний центр.

    При яких хворобах розвиваються напади кашлю

    Можливі 2 варіанти кашлю – сухий і вологий, тобто без і з виділенням мокротиння. Обидва здатні призводити до блювоти, обидва спостерігаються при найбільш поширених захворюваннях респіраторної системи. Вони можуть викликатися вірусами або бактеріями, рідше – носять алергічний характер.

    Суха форма кашлю спостерігається при таких захворюваннях:

    • трахеїти;
    • ларингіти;
    • бронхіальна астма;
    • бронхіти.

    До сухого кашлю нерідко призводить проникнення в органи дихання пилу, газу або диму, підвищена температура навколишнього середовища, що викликає пересихання слизової оболонки і постійне відчуття першіння в горлі.

    У віці до 3-4 років нерідко суха форма кашлю розвивається у разі попадання в органи дихання сторонніх предметів. У такій ситуації кашель з’являється різко, не проходить з часом, носить болісний характер. Найчастіше вдихаються дрібні іграшкові деталі, шкаралупа від горіхів, насіння, хлібні крихти.

    Попадання в дихальний тракт сторонніх тіл – загрозливе життя стан. Воно вимагає термінової медичної допомоги.

    Попадання в дихальний тракт сторонніх тіл – загрозливе життя стан. Воно вимагає термінової медичної допомоги.

    Причини розвитку вологого кашлю:

    • гострі або хронічні аденоїдити або синусити у фазі загострення;
    • пневмонія;
    • виражений гайморит.

    У новонароджених і немовлят кашель аж до блювоти може провокуватися скупченням соплів. Оскільки в цьому віці дитина не здатний самостійно сякатися або заковтувати носовий слиз, вона вільно стікає по стінках носоглотки, чим викликає подразнення рецепторів на ній і на корені язика. В результаті реалізується другий механізм розвитку блювоти.

    Основна причина – коклюш

    Хоч стан може виникнути при бронхіті, пневмонії, астми та інших захворювань дихальної системи, найчастіше кашель, що супроводжується блюванням, є специфічним проявом коклюшу. Це мікробне інфекційне захворювання, що спостерігається в дитячому віці. Найчастіше їм хворіють діти 3-6 річному віці. Для хвороби характерні нападоподібний спастичний, нав’язливий сухий кашель, що триває кілька хвилин.

    температура

    Кашель при коклюші не супроводжується високою температурою тіла

    Важкі кашлевые напади розвиваються із-за впливу на організм специфічного токсину, що виділяється паличкою коклюшу. Речовина протягом тривалого часу впливає на рецептори кашлю, чим провокує тривалу циркуляцію кашлевих імпульсів і збудження блювотного центру мозку.

    Напад кашлю здатний виникнути в будь-який час, але часто з’являється вночі, в передранкові години. Для коклюшного кашлю характерні:

    • тривалість;
    • виснажливий характер – після нападу дитина виглядає ослабленим;
    • почервоніння обличчя;
    • здуття шийних вен;
    • сльозотеча;
    • випинання мови з рота для полегшення дихання;
    • нерідко надривається вуздечка мови.

    Напад у 85-95 % випадків закінчується блювотою – характерний прояв коклюшу.

    Кашлюк зазвичай хворіють до 1-1,5 міс. Під час хвороби не відзначається підвищення температури, слабкості, сонливості, ломоти в тілі або інших ознак інфекційного захворювання. На збудника хвороби діє вузький спектр антибіотиків, багато протикашльові засоби не впливають на симптоматику. Найбільш ефективно в лікуванні використання противококлюшного анатоксину, а з метою профілактики – вакцинація.

    Що робити батькам

    Головна умова для батьків – не впадати в паніку. У сформованій ситуації необхідно діяти швидко. Насамперед потрібно з’ясувати причину розвитку стану і, по можливості, впливати саме на неї. Якщо зробити це неможливо, необхідно максимально полегшити наявні симптоми.

    что делать

    По можливості необхідно впливати на причину розвитку кашлю

    При підозрі на потрапляння в дихальні шляхи сторонніх тіл треба якомога швидше надати першу долікарську допомогу. Вона полягає в перевертанні немовляти вниз головою і постукуванні по спині – є значний шанс самостійного виходу стороннього тіла з організму.

    У старшому віці рекомендовано провести прийом Геймліха. Виконують його так:

  • стають позаду дитини, обхоплюють його руками ззаду;
  • стискають в кулак одну долоню;
  • стороною, де розташований 1-й палець руки, прикладають кулак на область живота між пупком і дугами ребер;
  • долонею другої руки накривають кулак;
  • виконують швидкий поштовх руками догори – відбувається вдавлення живота;
  • рух виконується за рахунок різкого згинання кінцівок в ліктьових суглобах, з-за чого грудна клітка не стискається;
  • повторюють прийом до звільнення дихальних шляхів – появи самостійного дихання, нормалізації кольору обличчя.
  • При інших хворобах полегшити стан дитини можна, створивши оптимальні умови його перебування. Для цього потрібно провітрювати приміщення кожні 2-3 год, щоб температура в ньому була в межах 19-21С, зволожувати кімнату спеціальним приладом або розклавши по ній мокрі рушники. Рекомендується двічі на день проводити вологе прибирання приміщень.

    Слідкуйте, щоб дитина не перемерзал, інакше хвороба затягнеться на тривалий термін.

    При кашлі, спровокований фарингіт, трахеїт або ларингітом, для полегшення відкашлювання дитини потрібно перевести в напівсидяче положення. Якщо почалася блювота, необхідно стежити щоб блювотні маси не потрапили в дихальні шляхи. Оптимальним варіантом буде поворот голови на лівий бік з высовыванием мови. Після блювання необхідно допомогти дитині привести себе в порядок, заспокоїти його.

    Як лікувати важкий кашель

    Самостійно можна проводити інгаляції зі слабким содовим розчином або негазованої мінеральної водою. Рекомендовано якомога частіше поїти дитину теплими чаєм або водою без газу. У разі відмови від пиття змушувати вживати рідину насильно заборонено. Вдаватися до самостійного прийому лікарських засобів не рекомендується. Також вкрай не бажано використовувати народні засоби.

    что делать

    Для полегшення стану дитини рекомендовано часте тепле пиття. Що робити далі, потрібно уточнювати у лікаря

    Призначати медикаментозне лікування повинен тільки лікар. Тому настійно рекомендується при підозрі на захворювання або при його наявності в найкоротші терміни звертатися за кваліфікованою медичною допомогою. В іншому випадку є значний ризик погіршення стану, розвитку побічних ефектів від прийому медичних препаратів. Самолікування може нести небезпеку для здоров’я дитини.

    Кашель аж до блювоти у дітей може з’являтися при різних захворюваннях органів дихання, але найчастіше він спостерігається при коклюші. Основним завданням батьків у випадку розвитку стану є надання першої долікарської допомоги та швидке звернення за допомогою до лікаря. Категорично не рекомендується займатися самолікуванням або вдаватися до засобів народної медицини.

    Читайте далі про алергічний кашель у дитини