Як лікують ангіну при вагітності

1103

Зміст:

  • Що таке ангіна?
  • Чому не можна лікуватися самостійно
  • Як лікують ангіну?
  • Трохи про профілактику та міфах
  • Ангіна при вагітності небезпечна ускладненнями, які можуть виникнути у матері або плода. Щоб уникнути їх, необхідно з перших годин хвороби звертатися до лікаря і ретельно виконувати його рекомендації. Єдине, що можна робити до відвідування лікаря, – полоскати горло щогодини відваром нейтральних трав начебто ромашки або розчином соди з сіллю. Адекватні лікарські призначення значно знижують ймовірні наслідки для дитини.

    На ранніх термінах ангіна особливо небезпечна

    Що таке ангіна?

    Ангіна – це гостре інфекційне (читай – заразне) захворювання піднебінних мигдаликів, яка найчастіше викликається стрептококом і стафілококом. Піднебінні мигдалини утворюють захисне лімфоїдне кільце, яке стоїть на сторожі організму. Будь-яка інфекція, що намагається проникнути в організм через ніс або рот, наштовхується на опір імунної системи. Поле битви в даному випадку – горло, яке сильно запалюється.

    Ангіна при вагітності, так само як будь-який інший період, буває гострою і хронічною. Гостра форма розвивається слідом за респіраторною інфекцією або переохолодженням, що знижує захисні сили. Хронічна протікає стерто, загострення мають такі ж симптоми, як гостра форма.

    Симптоми такі:

    • гострий початок з різким підвищенням температури тіла до 39 градусів і вище;
    • сильна інтоксикація – озноб, головний біль, слабкість, ломота в тілі, пітливість, відсутність апетиту;
    • біль у горлі, викликана збільшенням і набряком мигдалин, коли неможливо проковтнути тверду їжу;
    • збільшення і болючість лімфатичних вузлів під вухами і нижньою щелепою.

    Ангіна особливо небезпечна на ранніх термінах, оскільки організм не тільки починає боротися зі збудниками інфекції, але й залучає власні внутрішні органи – серце, нирки, суглоби – за механізмом аутоімунної захисту. Виробляється занадто багато антитіл, які можуть пошкодити плід як в першому триместрі, так і в інші періоди.

    Інфекція має можливість проникнути в будь-який внутрішній орган по мережі лімфатичних судин, яка розгалужена сильніше, ніж кровоносна.

    Чому не можна лікуватися самостійно

    Симптоми, схожі на ангіну при вагітності, можуть бути проявом зовсім інших хвороб: дифтерії, інфекційного мононуклеозу, лейкозу, ВІЛ та інших. Самостійне лікування вірусів не тільки не має сенсу, але і приносить явну шкоду: організму доводиться не тільки боротися з збудником запалення, але і нейтралізувати ліки, якими марно навантажують організм майбутньої матері.

    Перший триместр – найбільш уразливий для плода період вагітності, коли відбувається закладка його внутрішніх органів. Найменший збій в цей час призводить до дефектів розвитку, які неможливо усунути в подальшому.

    Другий триместр – час, коли основні органи плоду сформовані і він більш захищений. Однак стає більш вразливою жінка, у неї можливе формування хвороб серця та нирок з серйозним порушенням функції цих органів, яке залишиться на все життя.

    У третьому триместрі захворювання небезпечно як для плоду, так і для жінки, можливі такі ускладнення:

    • передчасні пологи;
    • завмирання розвитку плода;
    • відшарування плаценти;
    • пізній токсикоз.

    Правильне лікування, призначене лікарем, майже завжди дозволяє уникнути несприятливих наслідків, особливо на ранньому терміні.

    первый триместр

    Лікування доповнять постільний режим і тепле пиття

    Як лікують ангіну?

    На ранніх термінах особлива увага приділяється тому, щоб створити оптимальні умови для розвитку плоду і не допустити ураження інфекцією. Поки тримається температура, потрібно дотримувати постільний режим, так зменшується ймовірність ураження серця. Потрібно пити багато теплої рідини, щоб організм швидше очистився від фрагментів бактерій, патологічних продуктів обміну і токсинів. Підійде чай, мінеральна вода, домашній компот. Важливо, щоб питво було саме теплим, приблизно кімнатної температури.

    Їсти треба тоді, коли хочеться. Якщо апетиту зовсім немає, харчуватися через силу не варто: організм витрачає сили на боротьбу з інфекцією і на перетравлення їжі ресурсів не залишається. День-два на напівголодній дієті не можуть зашкодити плоду, в організмі є запаси на цей випадок.

    Перший триместр — дуже важливий період, щоб боротися з власним організмом. Страви підійде проста і м’яка: бульйони, протерте м’ясо, сир, картопляне пюре, яйця всмятку. Їсти потрібно те, що легко проковтнути. Ковтати їжу через біль не тільки неприємно, але й шкідливо: можна механічно пошкодити запалені тканини.

    Полоскати горло бажано кожну годину, регулярне полоскання видаляє збудників хвороби з поверхні мигдалин. Протистояти проникненню збудника у внутрішні органи і скоротити термін хвороби полоскання не може, але добре покращує загальний стан. Дуже корисно полоскати горло після кожного прийому їжі.

    В якості засобу для полоскання підійде такий розчин:

    • 200 мл, або один стакан теплої води;
    • 1 неповна чайна ложка солі;
    • 1 неповна чайна ложка соди;
    • кілька крапель йоду (2-4, не більше), якщо немає хвороб щитовидної залози.

    Відвари трав можна використовувати, якщо вирішує лікар. Багато лікарські рослини – череда, полин, чебрець, шавлія – при вагітності протипоказані через своїх властивостей. Перш ніж заварювати будь-яка рослина, потрібно порадитися з лікарем.

    Жарознижуючі засоби теж рекомендує лікар. Самим безпечним для матері і плода вважається парацетамол, щодо якого проводилися повноцінні клінічні дослідження. Парацетамол випускається під різними торговими назвами фармкомпаніями багатьох країн. Використання антибактеріальних препаратів, особливо у другому триместрі, обов’язково, без них можливі ускладнення. Застосовуються перевірені антибіотики, бажано ті, які вагітна вже використовувала раніше. Це дозволить уникнути алергічної реакції. Який саме використовувати антибіотик, вирішує лікар.

    Після призначення антибактеріальних препаратів самопочуття поліпшується вже через 1-2 дні. Найбільш поширена і небезпечна помилка цього періоду – самовільне припинення прийому ліків. Зниження температури і стихання болів не означає, що хвороба закінчилася. Інфекційний агент і антитіла до нього продовжують циркулювати в організмі, роблячи свою руйнівну роботу.

    Переважна кількість запалень нирок і ревматичних хвороб – наслідок недолікованих ангін.

    Одночасно з антибактеріальними засобами призначають протигістамінні препарати для зниження ймовірності розвитку аутоімунних процесів.

    Трохи про профілактику та міфах

    Щодо лікування існує багато міфів. Зокрема, дуже поширене переконання, що будь-яка інфекція лікується антибіотиком «три рази на день». Насправді це далеко не так. Бактерії настільки пристосувалися до антибіотиків, що багато видів просто перестали реагувати на ліки. Призначати лікування повинен лікар, а не аптекар.

    • Не можна всерйоз сприймати рекламу лікарських засобів: відповідальність за самолікування ними не несе ніхто.
    • Найкраща профілактика – повноцінне харчування, свіже повітря і достатній відпочинок.

    Повноцінне харчування – таке, в якому присутній повний набір поживних речовин у достатній кількості. Харчування важливо не тільки для розвитку плода, але і для імунітету: якщо не вистачає тваринного білка, імунна відповідь не може бути ефективним. Прогулянки на повітрі і сонце зміцнюють захисні сили, насичують киснем. Під час сну відновлюється нервова система, що корисно жінці та майбутній дитині.

    Ангіна у вагітних може закінчитися одужанням і не залишити жодних наслідків, якщо лікування розпочато лікарем з перших годин.

    ангина при беременности

    Не варто експериментувати з самостійним лікуванням

    Лікування призначає тільки лікар, враховуючи індивідуальні особливості організму і термін вагітності.

    Ангіна – хвороба заразна, тому захворіти просто так, без джерела інфекції, неможливо. Потрібно або контактувати з хворим, або в організмі повинен активізуватися вогнище хронічної інфекції. Хронічна інфекція може знаходитися, наприклад, в каріозних зубах, збільшених і пухких мигдалинах. Жінка дітородного віку повинна боротися з вогнищами інфекції постійно, особливо якщо планує вагітність. Бажано уникати контакту з хворими людьми, постійно мити руки, користуватися окремим посудом і білизною.

    Читайте також: хронічний тонзиліт при вагітності