Що робити, якщо сильно болить внизу живота при місячних

1814

Зміст:

  • Основні причини
  • Що робити, якщо біль не проходить
  • Діагностичні заходи
  • Медикаментозне та хірургічне лікування
  • Профілактичні заходи
  • Болі внизу живота при менструації мають різну етіологію. Іноді дискомфортні відчуття не пов’язані з патологіями. Але сильна біль може сигналізувати про серйозне захворювання, що вимагає кваліфікованої медичної допомоги.

    Основні причини

    Больові відчуття внизу живота при менструації не обов’язково викликані захворюванням. Їх вважають фізіологічною нормою. Така болючість носить тимчасовий характер, але може сильно знизити якість життя в критичні дні. Важливо диференціювати больовий синдром як прояв природного процесу і хвороби.

    Болі внизу живота при менструації можуть бути симптомом патології.

    Якщо больові відчуття сильні і супроводжуються додаткової неприємної симптоматикою, можливо, є патологія репродуктивних органів:

  • Запалення придатків. Викликає тупий біль при хронічному аднекситі, ріжучу – при загостренні. Поза менструацій, запалення придатків проявляється постійною напругою нижній частині живота, жовтуватими виділеннями з піхви.
  • Міома або кіста. Освіти в репродуктивних органах нерідко провокують біль під час місячних. Особливо сильні болі можуть виникати при поликистозе яєчників. На вираженість больового синдрому впливають розташування і розмір новоутворення. Від останнього фактора залежить і іррадіація – біль буде віддавати в правий або лівий бік.
  • Утворення спайок. Больові відчуття знаходять хвилями і віддають в анальний отвір і в поперек. При цьому захворюванні спостерігаються порушення менструального циклу, слабкість і втомлюваність.
  • Ендометріоз. При хронічному перебігу хворобливі відчуття тягнуть, помірної інтенсивності. При загостренні живіт коле або ріже. Поза менструації захворювання може проявлятися порушенням циклу, появою кров’янистих мазків після статевого акту або фізичного навантаження. А під час місячних у виділеннях помітні темно-червоні або коричневі згустки.
  • Хворобливі відчуття при менструації не обов’язково пов’язані з патологією репродуктивних органів. Сильний дискомфорт викликає цистит. Неприємні відчуття супроводжуються частими позивами до сечовипускання і різями в сечоводі.

    Надмірна активність щитовидної залози призводить до виникнення болів саме під час менструації. Для гіпотиреозу характерна інтенсивність і тривалість виділень.

    Також болі внизу живота, в тому числі і при менструації, виникають у зв’язку:

    • з проблемами шлунково-кишкового тракту;
    • загострення апендициту;
    • з полипозными розростаннями.

    Для більшості захворювань ШКТ характерні болі, що тягнуть в супроводі подташніванія, спазмів, порушення стільця. При запаленні апендикса болить правий бік, внизу живіт напружений, йде іррадіація в поперек, область лобка. Симптоматиці супроводжує розлад шлунка і зростання температури. Якщо близький перитоніт, терпіти біль стає неможливо, жінка здатна втратити свідомість. Потрібне термінове хірургічне втручання.

    Що робити, якщо біль не проходить

    Якщо біль невиражена, можна прийняти спазмолітик. Але при сильному больовому синдромі потрібна медична допомога. До того як пацієнт зможе потрапити до лікаря або приїде «швидка», можна зробити деякі заходи, які злегка полегшать самопочуття. Наприклад, для зменшення болю прикладіть на низ живота пляшку з льодом, обгорнуту кілька разів тонкою тканиною.

    причины

    Зігріваючі процедури можуть погіршити стану, якщо причини болю в запаленні. Краще наповнити грілку з льодом.

    Перетерпіти біль допомагає поза ембріона. В моменти нападів варто прийняти її і полежати, вимкнувши світло і телевізор, тобто по максимуму прибравши всі подразники. Зігріваючі процедури в цьому випадку протипоказані. Адже якщо хворобливість викликана запаленням, тепло посприяє його розвитку і погіршення стану.

    Навіть якщо запального процесу немає, з-за зігріваючих процедур може посилитися кровотеча.

    Больові відчуття неясної етіології вимагають візиту до лікаря. До з’ясування причин краще не займатися самолікуванням, щоб не стало гірше. Сильної фізичної активності також слід уникати. Нестерпний біль у поєднанні із зростанням температури, слабкістю і сплутаністю свідомості – привід для негайного виклику «Швидкої допомоги».

    Діагностичні заходи

    Щоб точно визначити, чому саме виникли неприємні відчуття, потрібно лабораторна та апаратна діагностика. Необхідно буде здати на аналіз кров і сечу, перевірити рівень гормонів і з’ясувати, чи немає інфекцій, що передаються статевим шляхом.

    уменьшение боли

    Препарати для зменшення болю повинен призначати лікар після проведення діагностики.

    УЗД дозволяє виявити зміну форми і розмірів тіла матки, гіперплазія ендометрію, кістозне ураження або міому.

    Додатково гінеколог може призначити:

    • гістероскопію;
    • кольпоскопію і біопсію;
    • гістеросальпінгографію з введенням контрастної речовини;

    У складних випадках призначається комп’ютерна та магнітно-резонансна томографія, а також лапароскопія. Іноді лапароскопія дозволяє провести щадне хірургічне лікування.

    Якщо проблема криється не в сфері гінекології, лікар дасть направлення до іншого вузького спеціаліста – ендокринолога, уролога, гастроентеролога.

    Медикаментозне та хірургічне лікування

    Лікувальний маршрут лікар складає в залежності від діагнозу. Він може прописати спазмолітичні препарати, якщо нестерпні відчуття – у вигляді ін’єкцій. У такому разі зменшення болю відбувається майже відразу. Але цього недостатньо. Лікувати потрібно первинне захворювання, що викликало неприємні відчуття.

    При ендометріозі або полікістозі гінеколог призначить гормональні засоби. Якщо виявлений запальний процес, медикаменти підбираються в залежності від інфекційного агента, що викликав його. Це можуть бути антибіотики, противірусні та протигрибкові засоби. Також лікар може прописати нестероїдні протизапальні фармпрепарати та спринцювання.

    физическая активность

    Фізіотерапія прискорює лікування гінекологічних захворювань.

    При більшості захворювань призначаються фізіотерапевтичні процедури:

  • При запаленні придатків застосовують електрофорез з ліками, магнітотерапію, фонофорез, гідротерапію, грязе – та світлолікування.
  • При полікістозі показаний гальванофорез з лікарськими препаратами, грязелікування і парафінолікування, магнітна терапія.
  • При ендометріозі корисно вплив імпульсних струмів, лазерна та магнітотерапія, бальнеолікування.
  • З народних рецептів при гінекологічних хворобах хороші результати дають настої на основі борової матки.

    Розростання ендометрія і виникнення новоутворень може зажадати апаратних маніпуляцій, наприклад, руйнування патологічних вогнищ лазерними променями, радіо – і мікрохвилями, рідким азотом, а також припікання електрострумом.

    При циститі призначають антибіотики. Також потрібно дієта, що виключає страви, здатні викликати подразнення стінок сечового міхура. Це гостра і жирна їжа, фастфуд, кофеїн і спиртні напої. При проблемах з кишечником також необхідний дієтичний раціон. І в першу чергу слід відмовитися від продуктів, що викликають газоутворення: бобових, капусти, дріжджових виробів, редьки, цільного молока. Втім, їх взагалі не варто їсти при місячних навіть здоровим жінкам.

    Скупчуються в животі гази тиснуть на репродуктивні органи, які в цей період і так ослаблені.

    Необхідність негайного хірургічного втручання виникає при загостренні апендициту, виявленні утворень великого розміру, які продовжують збільшуватися, сильному розростанні ендометрію. Якщо патологічні зміни серйозні, можливо, буде потрібно видалити хворий орган – яєчник або матку.

    Профілактичні заходи

    Щоб знизити ризик хворобливих менструацій:

  • Уникайте стресових ситуацій.
  • Відмовтеся від сигарет, оскільки нікотин викликає спазми судин.
  • Не піднімайте тяжкості, особливо перед місячними або під час них.
  • Складіть правильний раціон, багатий вітамінами і корисними мінералами.
  • Не допускайте переохолодження, щоб не спровокувати або не посилити запальний процес.
  • Корисна щадна фізична активність. При ослабленні репродуктивної системи рекомендовані йога та інші східні практики, які тренують м’язи тазового дна і одночасно розслаблюють нервову систему.

    Регулярно проходьте профілактичні гінекологічні огляди. Це дозволить виявити захворювання статевих органів на ранній стадії, швидко його вилікувати і позбутися від хворобливих відчуттів, викликаних патологією.

    Читайте далі: чому після місячних болить низ живота