Що робити, якщо у мами болить груди

1256

Зміст:

  • Фізіологія лактації
  • Коли біль – варіант норми
  • Причини тріщин сосків та способи лікування
  • Лактостаз як причина болю
  • Якщо розвинувся мастит
  • Профілактика болю в грудях
  • Молочна залоза завершує свій розвиток тільки в період лактації. Це гормонально-залежний орган, який протягом вагітності збільшується в розмірах за рахунок зростання альвеол і проток. Багато вагітні з перших днів починають відчувати нагрубання залоз, пов’язане з дією прогестерону, але пізніше ці прояви зникають. Після народження дитини у годуючої мами може боліти груди, але це не завжди пов’язано з патологією.

    У годуючої мами болить груди при неправильному прикладанні дитини

    Фізіологія лактації

    Найбільш активний розвиток молочної залози і її зростання припадає на перші два-три місяці вагітності. Воно відбувається під впливом естрогенів і прогестерону. Молоко виробляється в спеціальних апікальних клітинах в молочних ацинусах. Його синтез запускається вже з 4-го місяця вагітності, але відторгнення стримується прогестероном і недоліком окситоцину.

    Після народження дитини у жінки починає виділятися молозиво – рідина, в якій міститься велика кількість білка, поживних речовин і антитіл до основних інфекцій. Через три доби починає посилюватися вироблення перехідного молока. У цей період у годуючої мами болить груди і значно збільшується в розмірах.

    Для становлення лактації потрібно дві-три тижні. Молоко стає зрілим за складом, в ньому достатня кількість білка, води, ліпідів і вуглеводів для харчування немовляти. Вироблення молока регулюється за принципом зворотного зв’язку. Чим частіше жінка прикладає дитину грудей, тим більше виробляється молока.

    Нічне годування не можна замінювати годуванням сумішшю. Під час сну активно виробляються гормони, що регулюють лактацію, тому відмова від нічного годування призводить до нестачі молока вдень.

    Новонароджених годують на вимогу, у перші дні до 10-12 разів на добу. До першого місяця дитина встановить стабільний режим харчування, його частота знизиться до 8-9 разів. Але до цього моменту необхідно стежити за станом грудей, щоб не пропустити патологічні симптоми.

    профилактика

    Самообстеження грудей – найкраща профілактика проблем

    Коли біль – варіант норми

    Фізіологія лактації така, що на другу-третю добу відбувається різке збільшення обсягу молока. Жінка відчуває це стан як приплив, розпирання, яке супроводжується тупим болем. Молочна залоза стає напруженою, щільною, а соски – чутливими. Відзначається місцеве підвищення температури, груди здається тепліше решти тіла.

    У цей період для зменшення болю рекомендується:

    • обмежити на 1-2 дні споживання рідини до 1,5 л на добу;
    • теплий душ на груди;
    • зціджування молока.

    Деякі для зменшення хворобливості після годування дитини прикладають охолоджуючий компрес. Пізніше після становлення лактації больові відчуття турбують рідко.

    причины

    Причиною болю можуть бути тріщини сосків або лактостаз

    Причини тріщин сосків та способи лікування

    Неправильне прикладання дитини до грудей викликає тріщини сосків. Цього патологічного стану сприяють наступні фактори:

    • захоплення дитиною під час годування тільки соска без ареоли;
    • сплощений сосок;
    • часте миття з милом;
    • неправильне відібрання дитини від грудей.

    Спочатку годуюча мама помічає сильний біль після годування, яка не проходить до наступного прикладання до грудей. На сосках з’являються помітні кровоточиві тріщини. Це може призвести до відмови дитини брати груди.

    Лікування даного стану проводиться місцевими засобами. Щоб зменшити неприємні відчуття, вберегти сосок від додаткової травми, застосовують спеціальні силіконові накладки.

    Груди перед годуванням змащують краплею власного молока. Це допомагає пом’якшити шкіру. Коли дитина поїсть, необхідно правильно витягти залозу. Деякі немовлята засинають і самі розтискають рот, але при необхідності потрібно акуратно ввести вказівний палець між щелепами дитини.

    Щоб не поранити слизову оболонку рота немовляти, мамі потрібно відмовитися від довгих нігтів. Це також дозволить краще стежити за гігієною рук.

    Заживлення сосків прискорює крем бепантен. До його складу входять вітаміни групи В, він безпечний для дитини і не вимагає змивання. Крем наносять на соски після кожного годування. Народна медицина рекомендує такі засоби:

    • масло обліпихи;
    • масло герані;
    • сік алое;
    • мед з алое.

    Ці кошти не мають доведеної ефективності і потенційно можуть становити небезпеку. Мед є алергенним продуктом і заборонений для дітей першого року життя. Рослинні олії здатні надати запах, який може не сподобатися дитині, а сік алое пересушить шкіру. Лікарі не рекомендують експериментувати з народними методами під час лактації.

    Лактостаз як причина болю

    У період становлення нормальної лактації у жінки може розвинутися лактостаз – порушення відтоку молока з проток залози. Фактори ризику цього стану:

    • пережиму молочної залози тісним бюстгальтером, одягом або руками під час годування;
    • зневоднення;
    • рідкісне прикладання дитини, великі перерви, відмова від нічного годування;
    • переохолодження молочної залози;
    • надмірне вироблення молока;
    • вузькі молочні протоки;
    • тріщини сосків;
    • травми грудей;
    • стрес або перевтома матері.

    Ознаки патології стрімко наростають. Процес частіше розвивається однобічно, але в деяких випадках, якщо довго не справляли потребу залози, застій може бути двостороннім.

    Застій молока відбувається через утворення молочної пробки в протоці, тому частіше в процес втягується невелику ділянку залози, її частка. Жінка відчуває локальну болючість, відчуття розпирання. З’являється ділянку почервоніння, шкіра на дотик стає гарячою. Пальцями можна промацати ущільнення. Гарячка, грипоподібні прояви не характерні, але може з’являтися слабкість і стомлюваність.

    Порушення відтоку молока необхідно вилікувати протягом 1-2 діб. Інакше може приєднатися інфекція, можливо розвиток лактаційного маститу.

    Лікування спрямоване на відновлення відтоку молока. Для зменшення спазму проток за 30 хвилин до прикладання дитини потрібно прийняти таблетку дротаверину. В деяких випадках лікар може призначити окситоцин в таблетках. Допомагає теплий сухий компрес на ділянку залози, де виник застій молока, і зціджування вручну цієї ділянки з дбайливим масажем.

    Необхідно регулярно прикладати дитину до здорової і хворої грудей і стежити, щоб він захоплював ареолу з соском. Після годування проводять зціджування. Поліпшити відтік молока можна в теплому душі. Струмінь води спрямовують на залозу круговими рухами. Після прогрівання акуратно сцеживаются. Для зменшення болю використовують охолоджуючий компрес. Деякі молоді мами користуються народним способом – прикладанням капустяного листа.

    Заборонені спиртові компреси для зменшення застою. Етанол розширює протоки, але пригнічує вироблення молока і шкодить немовляті.

    Якщо розвинувся мастит

    Лактаційний мастит – це інфекційне запалення молочної залози, яке частіше розвивається у первородящих жінок на тлі порушення відтоку молока. У розвитку патологічного процесу бере участь власна мікрофлора, найчастіше причина – стрептококова або стафілококова інфекція. Вони проникають з забруднених рук через тріщини сосків, а застій молока служить гарним живильним середовищем для розмноження бактерій.

    симптомы

    Симптоми маститу з’являються на тлі лактостазу

    Симптоми патології з’являються гостро, до них відносяться:

    • нагрубання залози з одного боку;
    • локальне почервоніння шкіри;
    • розпираючий біль;
    • підвищення температури тіла.

    Груди може значно збільшуватися, з’являються ознаки інтоксикації, головний біль, зниження апетиту, слабкість. Біль посилюється під час прикладання дитини, в запущених випадках у молоці може з’являтися домішка гною.

    Гостре запалення вимагає екстреної медичної допомоги. На перших етапах до формування абсцесу можливо безопераційне лікування високими дозами антибіотиків. Для зменшення болю виконують новокаїнову блокаду. Важливо повністю спорожняти хвору груди. Це дозволить позбавитися від застою молока і зберегти лактацію.

    Операція необхідна при формуванні гнійного вогнища. Її проводять, якщо протягом двох діб лікування антибіотиками не дало позитивного результату.

    Для усунення абсцесу його розкривають, промивають розчинами антисептиків, залишають дренажні трубки для полегшення відтоку серозної рідини. Лікування антибіотиками продовжують після операції.

    У деяких клініках у перші добу-дві після формування запалення для терапії використовують рентгенологічні методи. Вони дозволяють зберегти лактацію, знизити кількість антибіотиків і дають гарні результати.

    Профілактика болю в грудях

    Запобігти появі болю в грудях можна, якщо дотримуватися правил годівлі. Профілактика полягає в носінні правильно підібраного одягу, яке призначене для годуючих жінок. З перших днів після пологів необхідно якомога частіше прикладати дитини, уникати перерви більше двох годин навіть вночі.

    Для запобігання тріщин на сосках потрібно слідкувати, щоб немовля захоплювало ареолу. Лікарі рекомендують після закінчення годування провітрювати молочні залози і для профілактики змащувати їх кремом бепантен.

    физиология

    Важливо дотримувати питний режим для профілактики лактостазу

    Питний режим годуючої жінки відрізняється від звичайного. Після пологів потрібно не менше двох літрів рідини для заповнення крововтрати. На третю добу її обсяг огранивают до 1,5 л, щоб попередити лактостаз. Але після цього повертаються до двох літрів на добу, а в жарку пору року обсяг води збільшують.

    Біль у молочній залозі під час годування може бути варіантом норми, але якщо не вживати заходів по профілактиці, це збільшує ризик переходу в патологію. Найбільш небезпечним періодом є перший місяць. Після становлення лактації вона перестає викликати неприємні відчуття.

    Читайте далі: болить ліва груди в жінки