Симптоми і лікування алергії на суміш у грудничка

1599

Зміст:

  • Характерні ознаки
  • Через деякий час з’являються ознаки?
  • Причини розвитку алергії на молочну суміш
  • Що робити?
  • Чим замінити дитяче харчування?
  • Основні критерії вибору
  • Як правильно перевести на нову суміш
  • Алергія на суміш у немовляти з’являється в результаті гіперчутливості на білок коров’ячого молока – казеїн. Патологічний процес доставляє дискомфорт малюкові і загрожує серйозними ускладненнями для здоров’я. Тому мама повинна своєчасно реагувати на появу тривожних симптомів патології, щоб виключити подальше погіршення ситуації.

    Алергія на суміш у грудничка

    Характерні ознаки

    Як проявляється імунна реакція? У малюка вона може характеризуватися різними ознаками. Але найчастіше з’являються висипання на різних ділянках тіла, які розширюються і зливаються. Щічки дитини набувають червоний відтінок з характерним блиском. Потім верхній шар шкіри покриваються корочками, що супроводжується настирливим сверблячкою. Ці симптоми з’являються першими і викликають занепокоєння у малюка.

    Патологічний процес може супроводжуватися й іншими проявами. Тому варто знати, як розвивається недуга, щоб вчасно зреагувати.

    Характерні ознаки:

    • тривожний сон;
    • безпричинна дратівливість;
    • плаксивість;
    • зригування після годування більше двох разів;
    • порушення стільця;
    • постійна закладеність носа;
    • кашель, що не піддається лікуванню;
    • порушення дихання;
    • пригнічений загальне самопочуття
    • зниження апетиту;
    • рясна блювота;
    • коліки.

    Поява цих симптомів є приводом для звернення до педіатра. Самостійно пробувати будь-яке лікування не можна. Це може не тільки замаскувати алерген, але і викликати погіршення самопочуття дитини.

    Через деякий час з’являються ознаки?

    З’ясувавши, як виглядає патологія, потрібно також знати, коли з’являються перші ознаки імунної реакції. Цей показник індивідуальний і тому у кожної дитини розвиток реакції може відбуватися по-різному. Найбільш небезпечним є стрімкий розвиток, коли симптоми з’являються протягом кількох годин після годування дитини. У цьому випадку зволікати не можна, потрібно якомога швидше викликати лікаря, що дозволить уникнути ускладнень.

    Алергія на молочну суміш може бути накопичувальної, тобто неприємні ознаки з’являються протягом двох-семи днів після введення нового харчування. Це відбувається на тлі накопичення в організмі алергену, що провокує розвиток патологічного процесу. Таку форму захворювання розпізнати і лікувати набагато складніше.

    Аллергия на смесь у грудничка - симптомы, как проявляется

    Симптоми алергії на суміш у грудничка

    Причини розвитку алергії на молочну суміш

    Спровокувати таку реакцію організму можуть як дешеві, так і дорогі продукти харчування. У групу ризику потрапляють найчастіше недоношені крихти, а також діти з підвищеною масою тіла та хронічними захворюваннями.

    Основні причини:

    • Спадкова схильність. Якщо один з батьків страждає цією недугою, то ймовірність його розвитку у дитини становить 40-42%, якщо патологія проявляється у обох – показник ризику становить 60-65%.
    • Прийом ліків в період виношування плоду. Якщо вагітна жінка приймала антибіотики, це може стати провокуючим фактором розвитку патології.
    • Шкідливі звички. Нікотин, алкоголь протипоказані для майбутньої матері. Ігнорування цього факту загрожує серйозними ускладненнями для здоров’я малюка.
    • Супутні захворювання. Вірусне ураження, гіпоксія плоду, загроза викидня – всі ці фактори сприяють розвитку харчової алергії у малюка.
    • Вживання алергенних продуктів при вагітності. Підвищений вміст в раціоні майбутньої мами продуктів, що провокують імунну реакцію, може стати причиною розвитку цієї патології у дитини. До цієї категорії відносяться шоколад, фрукти і овочі яскравого відтінку, мед, горіхи, какао.
    • Порушення травлення дитини. Внутрішні органи формуються по мірі зростання. На тлі цього травна система може давати збій, що і провокує патологічну реакцію на дитяче харчування.

    Пусковим механізмом може стати ранній перехід на штучне харчування, регулярне перегодовування малюка, часті переходи на нові види суміші. При поєднанні цих чинників молекули білка сприймаються організмом як чужорідні. А так як проникність кишечника і ферментна активність у цьому віці низька, відбувається швидке проникнення нерасщепленного білка в кров.

    У результаті імунна система активізує вироблення антитіл, які, з’єднуючись з алергеном, утворюють іммунокомплекси. Вони проникають крізь захисну оболонку клітин і залишаються в них, що і провокує розвиток патологічного процесу.

    Що робити?

    При появі тривожних ознак необхідно звернутися до лікаря: тільки досвідчений фахівець зможе виключити ймовірність розвитку кору, краснухи або вітрянки. Доктор не тільки проведе візуальний огляд малюка, але і призначить спеціальне тестування, яке допоможе виявити алерген. Це дозволить визначити, чи дійсно причиною є дитяча суміш.

    При незначних проявах патологічного процесу лікар може рекомендувати знизити обсяг споживання і концентрацію суміші. Але ця міра допоможе тільки незначно знизити симптоматику. При важкій формі патології проводиться лікування алергії з застосуванням антигістамінних препаратів, допустимих в цей період. Ліки призначаються педіатром з урахуванням індивідуальних особливостей малюка.

    Щоб запобігти повторній появі алергії на суміш у немовляти, потрібно буде замінити її на інший продукт, не містить білок коров’ячого молока.

    Також важливо в цей період обмежити використання миючих засобів для купання дитини і прання дитячої білизни. А для догляду за шкірою використовувати спеціальні засоби з гіпоалергенної серії.

    Шкірні висипання та свербіж, який їх супроводжує, викликає у дитини бажання почухати ушкоджену ділянку. Тому, щоб запобігти расчеси, слід регулярно використовувати антигістамінні препарати місцевої дії, призначені лікарем для лікування алергії. А щоб виключити бактеріальну інфекцію, на ручки малюка необхідно надягати спеціальні рукавиці «антицарапки» або використовувати кофтинки з зашитими рукавами. Ці заходи допоможуть зменшити дискомфортні відчуття.

    Аллергия на смесь у грудничка - что делать

    Що робити при алергії на суміш у грудничка

    Чим замінити дитяче харчування?

    Існує кілька варіантів заміни суміші. Кожен з них володіє певними властивостями, тому при виборі варто враховувати їх. Кращим рішенням є попередня консультація з алергологом, який зможе порадити, який продукт краще в даному конкретному випадку.

    Допустимі варіанти заміни:

    • Суміші на основі козячого молока. В ньому відсутній білок, що викликає імунну реакцію. Харчова цінність і корисні властивості продукту повністю зберігаються. Але із-за специфічного смаку малі не завжди охоче переходять на суміші з козячим молоком.
    • Кисломолочний продукт. У складі присутні пробіотики, сприятливо впливають на мікрофлору кишечника. При виробництві використовуються лактобактерії, що дозволяють нормалізувати травлення дитини. Застосування продукту допомагає усунути неприємні симптоми і підвищити апетит малюка.
    • Соєві суміші. Даний аналог не здатний викликати алергію, але за вмістом поживних і корисних речовин значно поступається іншим видам. Дитяче харчування на основі сої варто розглядати як тимчасовий варіант на період усунення алергічної реакції. Слід вибирати суміш, додатково збагачену кальцієм.
    • Гіпоалергенні суміші. Особливістю цього виду є наявність білка, розщепленого на ферменти. Це покращує його засвоюваність травної системи дитини. Але в процесі перетворення частину корисних речовин втрачається. Смак продукту також змінюється не в кращу сторону на тлі відсутності лактози. Цей вид вважається лікувальним, а профілактичним, що дозволяє підготувати травну систему дитини до нормальному переварюванню тваринного білка.

    Що робити, якщо інша суміш не усунула проблему? При ускладненій формі алергії рекомендується використовувати елементні суміші, що містять амінокислоти. Їх недолік в тому, що вони не здатні активізувати вироблення антитіл для боротьби з алергеном. Цей варіант варто розглядати тільки в крайньому випадку, коли інші продукти не змогли усунути проблему.

    Основні критерії вибору

    При виборі адаптованого дитячого харчування не варто віддавати перевагу дешевим аналогам. Також варто враховувати вік малюка, оскільки в міру зростання потреба в поживних речовинах значно змінюється.

    До складу суміші обов’язково повинні входити такі компоненти:

    • йод;
    • нуклеотиди;
    • таурин;
    • поліненасичені кислоти.

    Їх наявність гарантує повноцінний розвиток і ріст дитини.

    Навіть найбільш якісне і дороге дитяче харчування не виключає ймовірності розвитку алергії. Тому підбирати суміш потрібно з дотриманням рекомендацій лікаря, що знизить ймовірність розвитку ускладнень.

    Як правильно перевести на нову суміш

    Переводити дитину на новий продукт потрібно поступово, протягом 10-14 днів. Спочатку варто годувати звичної сумішшю, а догодовувати вже нової. Через 2-3 дні потрібно одне годування повністю замінити. І так поступово перейти на новий продукт. У цей період дитині не можна робити щеплення і вводити інші компоненти прикорму. При переході на новий вид харчування мама повинна уважно відслідковувати реакцію дитини і при появі неприємних симптомів повідомляти педіатра. Підібрати малюкові правильне харчування на основі реклами або порад подруг не вийде, тому що кожна дитина індивідуальна.

    Знаючи, як проявляється алергія, можна розпізнати патологію на початковій стадії. Але самостійно що-небудь робити не варто, це може значно змастити клінічну картину і ускладнить подальше лікування.

    Читайте також: алергія на лактозу у грудничка