Симптоми та методи лікування плоскоклітинну метаплазії шийки матки

3175

Зміст:

  • Механізм розвитку захворювання
  • Симптоми
  • Діагностика
  • Методи лікування
  • Прогноз
  • Висновок
  • Плоскоклітинна метаплазія шийки матки є частим віковим захворюванням. Даний стан у жінок досить небезпечно, оскільки має високий ризик малігнізації – переродження в рак. Захворювання може проявитися раптово під час планової діагностики або супроводжуватися характерними скаргами протягом тривалого часу. Важливо якомога раніше діагностувати патологію і почати лікування.

    Лікування плоскоклітинну метаплазії повинно бути комплексним

    Механізм розвитку захворювання

    В нормальному стані шийка матки у жінки вистелена кількома видами клітин. Піхвова частина контактує з кислим середовищем і представлена плоским епітелієм. Всередині цервікальний канал має лужне середовище і його вистилає циліндричний епітелій. Два види клітин мають чітку межу і в здоровому стані не нашаровуються один на одного.

    При плоскоклітинну метаплазії шийки матки у жінки відбувається зміщення межі клітин. В області циліндричного шару відбувається розростання резервних клітин, що призводить до формування своєрідного наросту. Надалі його поверхню заміщається. На цьому етапі у пацієнтки визначається незріла метаплазія. При обстеженні чітко видно межі клітин. Надалі відбувається дозрівання тканин, а поверхня патологічного ділянки приймає вигляд плоского епітелію. Характерні ознаки патології можуть з’явитися на початковій стадії, а іноді відсутні на завершальній.

    Основною причиною лікарі вважають захворювання, яким можна заразитися при статевому контакті – папіломавірусна інфекція. Одні види вражають шкірні покриви, а інші сприяють зміні тканини шийки матки. В результаті виникають запалення, ерозія, а клітини епітелію видозмінюються.

    Передумовами до формування патології вважаються:

    • травми шийки при інструментальних втручань та пологах;
    • приховані статеві інфекції;
    • порушення гормонального фону;
    • шкідливі звички.

    На підставі статистичних даних можна стверджувати, що патологія є віковий. Найчастіше зміна межі клітин шийки виявляється у пацієнток в період менопаузи – після 48-54 років.

    Симптоми

    Явні ознаки змін в епітелії можуть бути відсутні протягом тривалого часу. Якщо жінка не відвідує регулярно гінеколога з метою проведення профілактичних оглядів, вона може дізнатися про незрілої метаплазії досить пізно. Іноді патологія переходить у рак, і тільки його ознаки змушують жінку звернутися за медичною допомогою.

    Усім без винятку дівчатам необхідно знати про метаплазії, оскільки це таке захворювання, яке може протікати безсимптомно. Також у пацієнток можуть з’являтися скарги на:

    • хворобливі відчуття у піхві при інтимній близькості;
    • періодичне виділення крові після статевого контакту;
    • кровотечі, не пов’язані з циклом;
    • порушення менструації;
    • збільшення обсягу вагінального слизу;
    • неприємний запах з статевих шляхів;
    • тягнуть відчуття в малому тазу.

    При вірус папіломи людини (ВПЛ) жінки також виявляють своєрідні нарости на статевих органах. Якщо захворювання супроводжується гострими статевими інфекціями, у пацієнтки виникають ознаки інтоксикації.

    плоскоклеточная метаплазия шейки матки

    Плоскоклітинна метаплазія шийки матки часто з’являється після 50 років

    Діагностика

    Перед тим, як вибрати методику лікування, необхідно визначити ступінь і причини змін у тканинах шийки.

    При огляді в дзеркалах гінеколог здатний побачити зміни межі клітин. Однак тільки за результатами візуального огляду поставити діагноз не можна. Аналогічна картина може бути при інших захворюваннях. Дисплазія і навіть онкологія шийки теж характеризуються зміною кордону між вагінальної і внутрішньою поверхнею шийки, формуванням наростів.

    Для уточнення діагнозу жінці призначається:

    • цитологічне дослідження – за допомогою стерильної щітки гінеколог бере частину клітин з шийки і відправляє на дослідження під мікроскопом;
    • кольпоскопія – апаратна маніпуляція, під час якої тканини шийки оглядаються під мікроскопом, обробляються спеціальними регентами і при необхідності направляються для детального вивчення.

    Отримані результати в комплексі дають можливість точно визначити, що у жінки метаплазія.

    Методи лікування

    У терапії патологій шийки застосовуються різні методи. Якщо порушення спровоковано ВПЛ, важливо визначити його тип і оцінити ризики виникнення онкології. Це дозволить зробити прогнози щодо обраної терапії. При високому ризику малігнізації рекомендується відразу перейти до радикальних методів, а прийом лікарських засобів відкласти на післяопераційний період.

    Для придушення активності вірусу призначаються противірусні засоби та імуномодулятори. Вони використовуються у вигляді вагінальних свічок, таблеток та ін’єкцій. Якщо в результаті діагностики не були виявлені збудники прихованих інфекцій, потрібна антибактеріальна терапія.

    Хірургічне втручання при незрілій метаплазії застосовується часто. Дана методика є першочерговою, оскільки дозволяє позбутися від патологічних клітин відразу і значно знижує ризик онкології. Операція може виконуватися різними способами. Метод вибирається лікарем після оцінки стану пацієнтки:

    • вишкрібання цервікального каналу – припускає счищение патологічних клітин;
    • ексцизія – методика видалення епітелію цервікального каналу у формі конуса;
    • лазерна обробка – припускає випарювання патологічних клітин;
    • електрокоагуляція – методика припікання клітин, після якої залишається рубець на слизовій шийки.

    Тривалість відновного періоду залежить від методу корекції. У перші дні у жінки можуть бути кров’янисті виділення з піхви. Надалі вони стають сукровичні і поступово приймають природний вигляд. В період відновлення не рекомендується вести статеве життя, піддаватися теплових процедур і купатися в громадських водоймах. Після видалення патологічний ділянку відправляється на детальний аналіз. Результати гістології дозволяють визначити приналежність клітин.

    Прогноз

    При своєчасному виявленні метаплазії прогноз сприятливий. Якщо проблема виявлена на початковому етапі, то комплексне лікування дозволяє повністю позбутися від метаплазії. Надалі необхідно регулярно відвідувати лікаря, оскільки ризик рецидиву досить великий.

    Якщо захворювання виявлено в запущеній стадії або на шийці матки вже утворилися атипові клітини, уникнути хірургічного втручання не вийде. Прогнози в даному випадку менш сприятливі, але адекватне лікування і суворе дотримання лікарських рекомендацій дають хороші результати.

    Висновок

    Репродуктивні органи жіночого організму мають особливу анатомічну будову, при якому багато захворювання можуть протікати безсимптомно. Пацієнтка не може самостійно виявити зміни тканин шийки матки, однак це легко здатний зробити гінеколог під час звичайного огляду. Головною профілактикою метаплазії та її ускладнень є регулярні обстеження у гінеколога. Жінкам у період менопаузи та після настання клімаксу важливо пам’ятати, що у них зростає ризик змін. Відвідувати лікаря в цьому віці рекомендується не рідше одного разу на півроку.

    Дивіться також: рак шийки матки