Синусова тахікардія при вагітності: прояви, як народжувати, лікування

1720

Зміст:

  • Опис
  • Причини
  • Симптоми та діагностика
  • Лікування
  • Вплив на пологи
  • Синусова тахікардія при вагітності — це поширене явище, яке може бути пов’язане із змінами в роботі організму або загостренням хронічних захворювань. Жінці важливо контролювати свій стан і не допустити шкоди для здоров’я – свого і дитини.Синусова тахікардія при вагітності може мати різну ступінь вираженості.

    Опис

    Роботу серця регулює синусовий вузол, він посилає електричні імпульси, які викликають скорочення серцевого м’яза. Ці рівномірні скорочення називаються синусовим ритмом. Якщо з якихось причин він прискорюється більше ніж на 95 ударів у хвилину, але зберігається рівномірність скорочень, це називається синусової тахікардії. Аритмія такого роду вважається нормою при стресах і фізичних навантаженнях. Для синусової тахікардії характерний поступовий початок прискорення пульсу.

    Пароксизмальна або ектопічна тахікардія — це явище, при якому джерело імпульсів знаходиться поза синусового вузла. Вона буває двох видів:

    • Надшлуночкові або вузлова. При цьому вигляді тахікардії генератор, що виробляє електричні імпульси, переміщається в передсердя.
    • Шлуночкова. Генератор переміщається в шлуночки.

    Ектопічна та синусова аритмія схожі за проявами, але мають різні причини.

    Небезпека тахікардії полягає в тому, що при такому темпі скорочень шлуночків не встигають заповнюватися кров’ю, і приплив багатою киснем крові до органів слабшає.

    Причини

    Більшість вагітних час від часу відзначають у себе прискорення серцевого ритму. Це відбувається з кількох причин:

    • високе навантаження на серце і кровоносну систему;
    • гормональні перебудови;
    • токсикоз;
    • висока емоційна чутливість;
    • захворювання серцево-судинної системи в анамнезі;
    • тиск зростаючого плоду на внутрішні органи матері.

    В інших випадках аритмія виникає через інфекцій або загострення хронічних захворювань.

    Симптоми та діагностика

    Синусова тахікардія зазвичай протікає без яскравих проявів. Найчастіші симптоми — це запаморочення, швидка стомлюваність, але їх не можна назвати специфічними.

    сердцаДля діагностики вагітної обов’язково проводиться електрокардіограма серця і при необхідності – інші дослідження.

    Виявлення прискореного пульсу зазвичай відбувається в ході планового ЕКГ. Якщо необхідно, призначається добовий моніторинг. Якщо жінка підозрює у себе тахікардію, вона може заміряти пульс самостійно, скориставшись секундоміром. Якщо результати викликають у неї занепокоєння, потрібно повідомити про них лікаря.

    Лікування

    Якщо виявляють синусову тахікардію при вагітності, її контроль і лікування бере на себе лікар. Спочатку йому необхідно встановити причину прискорення пульсу, потім, в залежності від неї, призначається лікування.

    Якщо тахікардія помірна, підвищення пульсу незначно, ситуацію коректують з допомогою зміни способу життя. Для цього знадобиться:

    • Більше відпочивати, відмовитися від активних занять спортом.
    • Відмовитися від продуктів, що сприяють прискоренню ЧСС, – чаю, шоколаду та гострих страв.
    • Стежити, щоб нормальне збільшення ваги не перейшло у ожиріння.
    • Створити спокійну атмосферу, відмовитися від перегляду гостросюжетних фільмів.

    Часто цього достатньо і медикаментозного лікування не потрібно. Так само при лікуванні тахікардії важливо, щоб вагітна знала, що це таке і розуміла сам принцип лікування. Тоді вона зможе сама відстежувати, після чого в неї підвищується пульс і виключити ці фактори.

    Якщо підвищення пульсу становить загрозу, лікар підбирає препарати. Часто в першу чергу це прості седативні засоби на основі трав. Якщо цього недостатньо, лікар призначає спеціалізовані препарати.

    Ні в якому разі не можна займатися самолікуванням. Після активних спроб побороти тахікардію може з’явитися брадикардія — небезпечний стан, при якому пульс падає нижче норми.

    Якщо збій у ритмі відбувається з причин, пов’язаними з вагітністю, то тахікардія проходить протягом місяця після пологів без додаткового медичного втручання.

    Вплив на пологи

    Особливе питання — як народжувати з синусової тахікардії. Все залежить від двох факторів:

    • ступінь вираженості тахікардії;
    • причини прискорення пульсу.

    Лікар оцінить ці фактори і запропонує різні варіанти.

    Помірну тахікардію, яка розвинулася на тлі вагітності, не вважають показником для кесаревого розтину. Вона зустрічається у багатьох вагітних, і тільки в одному з десяти випадків потрібне лікарське втручання під час пологів.

    Якщо прискорення пульсу пов’язано з серцево-судинними захворюваннями, але в цілому стан породіллі гарне, їй пропонується варіант народити в спеціальному пологовому будинку, під наглядом кардіологів.

    При пароксизмальній тахікардії і супутніх несприятливих факторах пацієнтці пропонують планову операцію. У більшості жінок результат цього хірургічного втручання сприятливий.

    Відгуки акушерів-гінекологів про більшості випадків прискореного пульсу у майбутніх мам обнадійливі: тахікардія зазвичай не шкодить дитині, а матері створює тільки деякі неприємні відчуття під час вагітності. Ситуація піддається контролю і прогнози позитивні. Ускладнення звичайно виникають тільки у жінок з обтяженим анамнезом.

    Читайте також: аритмія на ранніх і пізніх термінах вагітності