Стафілокок при вагітності: діагностика та лікування

2687

Зміст:

  • Причини поразки
  • Типи небезпечних бактерій для вагітних жінок
  • Стафілокок сапрофітного типу
  • Епідермальний стафілокок
  • Золотистий стафілокок у вагітних
  • Симптоматичні прояви
  • Види діагностики
  • Лікування
  • Ускладнення і прогноз
  • Стафілокок при вагітності представляє серйозну загрозу для матері та плода при відсутності адекватної терапії або застосування народних методів лікування. Стафілокок відноситься до умовно-патогенної мікрофлори, не гине під впливом спиртових антисептиків, проявляє високу стійкість до антибіотиків. Поява стафілококової інфекції під час вагітності обумовлено переходом від стадії носійства в гостру форму захворювання, переважно місцевого характеру. Незалежно від гестаційного періоду потрібне якісне лікування з контролем динаміки стану вагітної і плода.

    Стафілокок при вагітності – потенційно небезпечний мікроорганізм, який чинить серйозний вплив на здоров’я жінки та дитини

    Причини поразки

    Стафілокок відноситься до умовно-патогенної мікрофлори, існує в організмі кожної людини. Під впливом певних факторів зростання колоній кокова бактерій посилюється, що провокує розвиток запального процесу. Сама по собі вагітність вже є провокуючим фактором.

    Гестаційний період супроводжується зниженням імунітету, загострення наявних захворювань внутрішніх органів і систем, що є сприятливою обставиною для росту колоній патогенних штамів мікроорганізмів. Непрямі причини інфікування обумовлені наступними чинниками:

    • ускладнена історія хвороби;
    • хронічні запальні захворювання: пієлонефрит, цистит, міокардит;
    • інфекції шкірних покривів;
    • аутоімунні захворювання.

    Протягом всього гестаційного періоду ризик стафілококової інфекції зростає в рази, якщо жінка не дотримується особистої гігієни, нехтує захист під час сексуального контакту, уникає планових візитів до гінеколога і здачі аналізів, часто хворіє на вірусні і простудними захворюваннями.

    Типи небезпечних бактерій для вагітних жінок

    Незважаючи на велику різновид стафілококової інфекції та безліч патогенних штамів, для вагітних жінок особливу небезпеку представляють кілька основних видів: сапрофітний, шкірний (або епідермальний) і золотистий.

    Стафілокок сапрофітного типу

    Причины

    Причини стафілококової інфекції при вагітності обумовлені зниженням імунітету і впливом несприятливих факторів

    Сапрофітний стафілокок не відноситься до особливих загрозливих станів для вагітних жінок. Локалізація активності патогенних середовищ пов’язана з органами сечовидільної системи та урогенітальних шляхів, нирками. Сапрофітний стафілокок володіє однією перевагою перед іншими кокковыми штамами – рання симптоматика і обмежена локалізація, легко виявляється в бакпосева. Саме завдяки активним симптомів лікарі вчасно купируют неприємні ознаки, попереджають небезпечні ускладнення у жінок.

    При дослідженні клінічного анамнезу у багатьох пацієнток ще до вагітності діагностували хронічний цистит, уретрит, пієлонефрит або нефрит бактеріальної природи, викликані сапрофитным стафілококом. Бактеріальна інфекція виявляється в сечі.

    Епідермальний стафілокок

    Эпидермальный стафилококк

    Епідермальний стафілокок розвивається на шкірних покривах

    Найбільшу небезпеку для вагітної і плода несе епідермальний стафілокок, що живе на поверхні шкірних покривів. Патогенні бактерії існують у кожної людини і можуть проникнути в кров через порізи, травми, задирки на тлі відсутності адекватної асептики.

    Швидке поширення інфекції з системного кровотоку в 50-65% всіх клінічних випадків забезпечує проникнення через плацентарний бар’єр і порушення росту і розвитку плоду.

    Золотистий стафілокок у вагітних

    Золотистий стафілокок відноситься до найбільш небезпечним інфекційним агентам на планеті, особливо в період вагітності. При ураженні організму золотистим стафілококом виникає пневмонія, важка менінгіт, великий перитоніт, остеомієліт, генералізований сепсис та інші гнійні процеси. Золотистий штам відноситься до гноєтворних бактерій, тому септичні ускладнення розвиваються у найближчі кілька діб з моменту інфікування.

    При активізації на шкірних покривах вагітної підвищуються ризики формування фурункулів, карбункулів, ячменей, ускладненої вугрової висипки. При проникненні в навколоплідні води через плаценту золотистий стафілокок згубно впливає на нервову систему дитини, стан шкірних покривів і внутрішніх органів, систем.

    При ураженні золотистим або эпидермальным стафілококом відразу після пологів при збереженні лактації підвищується ймовірність розвитку гнійного маститу, ураження шкіри і внутрішніх органів малюка гноєродной мікрофлорою.

    Симптоматичні прояви

    Клінічні ознаки стафілококової інфекції залежать від локалізації збудника, класифікуються на місцеві та системні симптоми. Серед місцевих проявів виділяють:

    • утворення вогнищевих шкірних запалень (фурункули, карбункули);
    • почервоніння і болючість в області ураження;
    • рясне слизуваті виділення мутно-зеленого відтінку – виникає при локалізації в носі;
    • набряклість;
    • генетично з раневої поверхні;
    • біль у горлі;
    • катаральні ознаки.

    Місцеві прояви важливо своєчасно усунути і усунути запальний осередок щоб уникнути великого інфекційного процесу. Інфекція не проникає в системний кровотік. Загальне або генералізоване інфікування виражається в наступних симптомах:

    • лихоманка;
    • блювота, нудота, загальне нездужання;
    • болючість в проекції внутрішніх органів, де локалізувався інфекційний вогнище.

    Існує два етапи інфекційного процесу: септицемія і септикопіємії. У першому випадку стафілокок циркулює в крові, провокуючи розвиток важкого інфекційного процесу. У другому відбувається активне розмноження колоній патогенних середовищ, утворення нових гнійних вогнищ. При септикопіємії кажуть про утворення метастатичних гнійних вогнищ.

    Великий сепсис відрізняється несприятливим перебігом, представляє реальну загрозу для життя і здоров’я матері і плоду. Важке швидко прогресуючий стан може викликати передчасні пологи, мертвонародження, загибель жінки.

    Види діагностики

    Діагностика стафілококової інфекції полягає в проведенні лабораторних проб за характером симптоматичних проявів. Для виявлення типу бактеріальної інфекції призначаються наступні аналізи:

  • Мазок з цервікального каналу. Під час гестаційного періоду у незначній кількості бактеріальна мікрофлора може з’являтися в полі зору, проте небезпеку представляють наступні фактори: інтенсивний ріст колоній в мазку, більше 800-1000 клітин в полі зору, виявлення бактерії сапрофітного або золотистого типу. При виявленні в мазку незначної кількості патогенних штамів рекомендується повторний аналіз через тиждень. Це необхідно для контролю стану вагітної.
  • Виявлення стафілокока в сечі. Виявлення стафілококових штамів завжди свідчить про розвиток інфекції органів сечостатевої системи, що вкрай небажано на будь-яких термінах гестації. Зазвичай в бакпосева виявляється сапрофітний стафілокок. Зростаюча матка тисне на сечовий міхур і сечоводи, що сприяє застою сечі, зворотному її забросу. Цей фактор нерідко стає ключовим для пієлонефриту, уретриту, нефритів. Основну небезпеку для зростаючого плоду несе розвиток уросепсису. Уповільнену течію для самої жінки небезпеки не представляє, а запальний процес купірується після розродження.
  • Аналіз крові. Біохімічний аналіз крові дозволяє визначити не тільки тип стафілококових штамів, але і характер, обсяг запального процесу. Для дослідження потрібно венозна кров.
  • Зішкріб з горла і назальних шляхів. Такий метод діагностики потрібно при появі типових симптомів респіраторних інфекцій та наступних станів: гнійна ангіна, фарингіт, запалення підщелепних лімфовузлів, почервоніння і рихлість мигдалин. Проведення аналізу не становить праці. Зішкріб виробляють з допомогою стерильної ватної палички. Обов’язково проводять зішкріб з носа, особливо на тлі хронічного риніту, при підозрі на гайморит та інші види синуситів.
  • Носоглотка є вхідними воротами для інфекції будь-якої природи, тому при виявленні стафілокока в зішкрябах не слід панікувати. Знищити його можна адекватним місцевим лікуванням без шкоди для майбутньої дитини.

    Лікування

    Складність лікування стафілококової інфекції полягає в здатності патогенних штамів набувати резистентність до різних антибактеріальних препаратів. Враховуючи делікатність періоду життя жінки, максимально м’яке медикаментозне вплив не завжди доцільно. Терапія повинна бути точною, комплексною і ефективною. Схема лікування стафілококової інфекції така:

    • призначення антибактеріальних препаратів та бактеріофагів з урахуванням гестаційного періоду (зазвичай роду цефалоспоринів, тетрациклінів, макролідів);
    • місцева антисептична обробка при шкірних висипаннях, респіраторних ознаках (якщо інфекція локалізується в горлі);
    • корекція імунного статусу препаратами на рослинній основі, за винятком I триместру вагітності.

    Якщо стафілокок провокує розвиток шкірних гнійних вогнищ, то проводять їх хірургічне видалення під місцевою анестезією. При генералізованому поширенні інфекції зростає ризик менінгіту, запалення кісткової тканини, внутрішніх органів. Якщо лікування передбачає хірургічне втручання, в пріоритет ставлять здоров’я і збереження життя вагітної.

    Ускладнення і прогноз

    Ускладнення стафілококової інфекції завжди серйозні, залежать від характеру інфікування та локалізації інфекційних штамів. Основними ускладненнями для жінки є:

    • гострі запалення нижніх і верхніх дихальних шляхів (при локалізації інфекції в носі, ротоглотці);
    • запалення серцевого м’яза;
    • гнійно-септичні вогнищеві ураження шкірних покривів, слизових;
    • перитоніт, зараження крові.

    Вплив інфекції на організм дитини велике. Патогенна активність кокової мікрофлори у жінок в гестаційний період призводить до пороків розвитку, патологія внутрішніх органів і систем. Відразу після народження у дітей діагностують інфікування пупкової ранки, шлунково-кишкові інфекції, запалення легенів, порушення органів зору, слуху.

    Прогноз стафілококової інфекції у вагітних жінок переважно сприятливий. У 85% усіх клінічних випадків стафілококове інфікування носить місцевий характер, ефективно піддається терапії. Бактеріальні інфекції у жінок в період виношування плоду не терплять самолікування, швидко прогресують і можуть трансформуватися в більш серйозні форми захворювань.

    Також цікаво почитати: стафілокок в мазку у жінок