У дитини пропадає голос: причини і методи лікування

1770

Зміст:

  • З-за чого пропадає голос у дитини
  • Які бувають ускладнення, якщо дитина хрипить
  • Як лікувати дитину, у якого пропав голос
  • Як лікувати ГРЗ, при якому зникає голос
  • Як бути, якщо горло болить через ангіни
  • Що робити при стенозі гортані
  • Сторонні тіла
  • Як лікують набряк Квінке
  • Зневоднення
  • Зрив голоси
  • Як швидше відновити голос після сильного навантаження
  • Осиплість голосу у дітей є досить серйозним симптомом, який вимагає уваги батьків та лікарів. Якщо у дитини пропадає голос, слід прийти на прийом до лікаря для виявлення причин. Не можна ігнорувати симптоматику, так як вона може приховувати за собою серйозну хворобу.

    З-за чого пропадає голос у дитини

    Найчастіше голос зникає з-за бактерійних або вірусних інфекцій. Також осиплість відзначається після сильного навантаження на голосові зв’язки.

    Зазвичай у дитини пропадає голос з-за хворого горла

    Інші причини осиплості:

    • вірусні респіраторні патології: фарингіт, трахеїт, ларингіт, коклюш;
    • бактеріальні: ангіна, ретрофарингеальный абсцес, круп;
    • неврологічні, психогенні патології;
    • алергічні реакції, в тому числі набряк Квінке;
    • опік слизової глотки: парові інгаляції, гарячі напої, хімічні речовини;
    • сторонні тіла;
    • тривалий плач у місячної дитини;
    • пубертат – в період статевого дозрівання голос змінюється;
    • зневоднення.

    Голос зникає внаслідок тривалого плачу і крику. Особливо актуально це для малюків до шестимісячного віку. При сильному крику зв’язки напружуються. У рідкісних випадках можливо стенозування гортані у немовляти, що приводить до задухи. Тому не слід дозволяти дитині довго плакати.

    Втрату голосу провокують респіраторні захворювання. При фарингіті слизова горла запалюється. Набряклість може перейти на голосові зв’язки.

    Трахеїт часто сприяє втраті голосу. Слизова оболонка трахеї внаслідок вірусної інфекції набрякає. Разом з трахеєю пошкоджуються і голосові зв’язки. Хвороба проявляється кашлем, осиплостью голосу.

    Які бувають ускладнення, якщо дитина хрипить

    У дітей до дворічного віку бувають випадки попадання чужорідного тіла в дихальні шляхи. Спочатку пропадає голос, з’являється кашель, дитина синіє. Цей стан потребує екстреної допомоги, так як дуже швидко розвивається ядуха.

    При перекритті дихальних шляхів слід викликати швидку допомогу. Поки лікар їде, потрібно спробувати допомогти дитині.

    Важким станом є стеноз гортані – стенозуючий ларингіт. Це захворювання викликають віруси. Стеноз частіше реєструється до трьох-п’ятирічного віку, коли просвіт дихальних шляхів дуже вузький. На початку захворювання розвивається осиплість голосу, кашель, а потім наростає задишка, слабкість. Ці симптоми з’являються з-за наростаючого набряку гортані. Просвіт дихальних шляхів звужується, а з часом може повністю перекритися.

    Грізним ускладненням є набряк Квінке. Він виникає внаслідок попадання в організм алергенів. При проникненні сторонніх антитіл розвивається запальна реакція. З часом алергени розносяться по всьому організму через кровоносне русло, що ускладнює стан пацієнта.

    Набряк Квінке може розвиватися в області гортані, що призводить до осиплості голосу, порушення дихальної функції, утруднення мови. Відбувається це за 2-5 хвилин.

    Іншою причиною розвитку осиплості голосу є ангіна. Вона характеризується високою температурою, болями в горлі. У дитини при огляді відзначається відсутність або осиплість голосу, збільшення мигдаликів. У розпал хвороби мигдалики вкриті білим нальотом, який знімається шпателем. Температура підвищується до 39°C, зберігається протягом кількох днів. У пацієнта дуже сильно болить горло. Він майже не може їсти, ковтати слину, пити.

    Зневоднення призводить до втрати голосу або осиплості. Воно у дітей наростає дуже швидко, шкіра стає сухою, очі запалі. Дефіцит слини провокує сухість слизових оболонок ротової порожнини і голосових зв’язок. У малюка змінюється тембр і чистота голосу, дитина хрипить.

    Як лікувати дитину, у якого пропав голос

    Першим ділом дитину потрібно показати педіатра, який визначить причину і призначить лікування. У важких випадках він направить дитину в стаціонар.

    Якщо осиплість виникла внаслідок бактеріальної інфекції, використовують антибактеріальну терапію. При наявності вірусної інфекції призначають противірусну та симптоматичну терапію.

    При чужорідне тіло може знадобитися допомога хірурга, при набряку Квінке – анестезіолога.

    Як лікувати ГРЗ, при якому зникає голос

    Якщо у дитини гостре респіраторне захворювання, яке призвело до відсутності голосу, йому призначають противірусну та симптоматичну терапію.

    До симптоматичної терапії відносять:

    • препарати від температури – нестероїдні протизапальні засоби;
    • медикаменти від кашлю;
    • антисептичні розчини та спреї.

    В якості противірусних використовують інтерферони та індуктори інтерферонів. Ці препарати допомагають стимулювати імунітет, боротися з вірусними агентами.

    Як бути, якщо горло болить через ангіни

    Ангіна лікується вдома. Дитині призначають антибактеріальну та симптоматичну терапію. Для лікування хвороби можна використовувати антибіотики пеніцилінового ряду, макроліди, цефалоспорини, фторхінолони. Вибір препарату здійснюється тільки лікарем.

    Самостійно не можна застосовувати антибіотики. Це може призвести до ускладнення, звикання флори. Антибактеріальні препарати потрібно пити суворо за призначенням лікаря, повним курсом.

    Що робити при стенозі гортані

    Стеноз, як правило, має вірусну чи бактеріальну природу. В якості терапії використовують противірусні або антибактеріальні препарати. Також проводять симптоматичну терапію: жарознижуючі, антигістамінні препарати, бронходилататори.

    хрипит

    Якщо дитина хрипить з-за стенозу гортані, йому роблять інгаляції

    Що потрібно зробити батькам до приїзду швидкої:

    • заспокоїти пацієнта;
    • відкрити вікно, щоб збільшити концентрацію кисню в приміщенні;
    • зробити теплу ванну для ніг, а також масаж ступень;
    • дати антигістамінні засоби, якщо природа стенозу алергічна;
    • зробити інгаляції з бронхорозширювальними засобами.

    Якщо заходи неефективні, слід викликати швидку допомогу. Для купірування нападу задухи у стаціонарі застосовують інгаляційну терапію з еуфіліном і іншими препаратами, що розширюють дихальні шляхи, киснем. У важких випадках призначають заспокійливі засоби, глюкокортикостероидные гормони. Може знадобитися термінова трахеостомія, інтубація трахеї.

    Сторонні тіла

    Якщо у дитини виявлено ознаки стороннього тіла, слід викликати швидку допомогу. Поки лікарі їдуть, дитину кладуть на зігнуту в коліні ліву ногу животом так, щоб голова була опущена вниз. Правою рукою сильно ляскають по спині. Якщо пацієнт маленький, можна взяти його за ноги і потрясти.

    Щоб допомогти дитині або підлітку, слід обхопити його ззаду руками. Руки покласти на область діафрагми під грудною кліткою по серединній лінії. Одну долоню скласти в кулак, а іншу покласти поверх. Щоб витягти сторонній предмет, потрібно ритмічно надавлювати на область діафрагми кулаком.

    Як лікують набряк Квінке

    Осиплість голосу, викликану алергічними проявами, лікують антигістамінними препаратами.

    Набряк Квінке не можна лікувати в домашніх умовах. При наявності цього захворювання пацієнта направляють у стаціонар. Там йому проводять реанімацію. Ще в машині або вдома вводять ін’єкційно адреналін для зняття задухи. Також використовують уколи глюкокортикостероїдних гормонів, ставлять кисневу маску.

    У стаціонарі проводять дезінтоксикаційну терапію, гемосорбцію, відновлюють об’єм крові.

    Зневоднення

    При наявності зневоднення малюкові потрібно дати сольові розчини, нормалізувати питний режим. Якщо втрата рідини була викликана отруєнням, необхідно використовувати сорбенти.

    У тяжких випадках хворого направляють у стаціонар для відновлення електролітного балансу та поповнення обсягу циркулюючої крові.

    Зрив голоси

    Якщо дитина тривалий час плаче, потрібно просто його заспокоїти. Згодом голос відновиться самостійно. Дитині слід давати тепле молоко, робити трав’яні ванни.

    Якщо була причина, через яку дитина плакала – коліки, прорізування зубів, запори, – необхідно полегшити його стан використанням ліків. Призначати їх повинен лікар.

    Як швидше відновити голос після сильного навантаження

    Якщо голос був зірваний або довго не з’являється після лікування, пацієнту можна давати тепле молоко, воду з медом. Активно використовують полоскання горла лікарськими травами: ромашкою, шавлією, звіробоєм. Ці розчини підійдуть також для інгаляцій.

    Трави та мед дітям зі схильністю до алергії слід давати з обережністю, так як вони можуть спровокувати висип, набряк тканин, почервоніння шкіри та інші симптоми.

    Активно застосовують інгаляційні процедури. Для цього використовують фізіологічний розчин, лікарські трави. При відсутності сильних запальних реакцій і гіпертермії можна поставити теплий компрес на область шиї. Слід зволожити повітря в приміщенні, де пацієнт спить. Для цього можна купити зволожувач, поставити банку з водою на батарею або поруч з нею. Корисно вдихати пар у ванній.

    Пацієнту слід мовчати, щоб голосові зв’язки відновилися, не ушкоджувалися ще більше. Якщо малюк переніс респіраторне захворювання, то краще виключити смажені і жирні продукти, більше давати теплих бульйонів, немочегонных морсів, теплого чаю.

    Прогноз по втраті голосу залежить від причин, що її викликали. При наявності інфекційних та алергічних захворювань дитині може знадобитися лікування, іноді тривалий. В цілому при адекватної та своєчасної терапії голос може швидко відновитися.

    Також цікаво почитати: лікування нежиті у дітей