ВІЛ та вагітність: як народити здорову дитину

511

Зміст:

  • Чим небезпечний ВІЛ
  • Способи зараження дитини від матері
  • Ймовірність зараження дитини від матері
  • Як можна заразитися
  • ВІЛ та вагітність
  • Способи профілактики передачі вірусу дитині
  • ВІЛ-позитивні жінки ні зовні, ні психологічно не відрізняються від здорових представниць прекрасної статі. Їх бажання завагітніти і стати мамами абсолютно нормально і природно. Більшість жінок з небезпечним вірусом імунодефіциту хочуть мати дітей і звертаються до фахівців. Завдання лікаря в цьому випадку – максимально знизити ймовірність передачі інфекції від матері до дитини.

    Вагітність при ВІЛ-інфекції можлива

    Чим небезпечний ВІЛ

    Як і інші віруси, ВІЛ живе всередині клітини людини. Однак при ВІЛ-інфекції господарем стає клітина імунної системи, що негативно впливає на здатність організму захищатися від інших захворювань, запалень і пухлин. Пригнічення імунної системи призводить до активізації мікрофлори, яка присутня в організмі кожної людини, однак у нормі не повинна викликати захворювання. Смерть пацієнта настає від хвороб, з якими організм здорової людини здатний боротися – грип, герпес, кандидоз та інші.

    При наявності ВІЛ-інфекції у мами вироблені антитіла можуть передатися плоду через плаценту ще на етапі внутрішньоутробного розвитку. Оцінка зараження малюка проводиться після його народження і обов’язково оцінюється в динаміці.

    Способи зараження дитини від матері

    Обов’язковими умовами для зараження є:

    • попадання вірусу в кров незараженого дитини;
    • достатня концентрація вірусу, яка дозволить йому закріпитися в організмі малюка.

    При ВІЛ-інфекції у матері достатня концентрація вірусу для зараження знаходиться в крові, вагінальному секреті і молоці. Таким чином зараження дитини можливе кількома способами:

    • під час самої вагітності, коли вірус потрапляє до плоду з током крові через плаценту;
    • в процесі пологів – підчепити інфекцію дитина може з піхвового секрету або з відкритих ран, що кровоточать;
    • під час грудного вигодовування, коли вірус потрапляє в організм дитини через мікротріщини в роті.

    Важливо розуміти, що зараження можливе тільки через кров, через побутовий контакт зі здоровою дитиною при ВІЛ-інфекції у батьків безпечний.

    лечение

    Спеціальне лікування пригнічує розвиток вірусу

    Ймовірність зараження дитини від матері

    Вірус може передатися дитині не тільки під час вагітності, але і в процесі пологів. Ймовірність зараження на сьогоднішній день залишається досить високою. У розвинених країнах ризик інфікування без проведеного лікування досягає 25%, а в країнах з більш низьким рівнем медицини може становити 35% і більше.

    Інфікована жінка не повинна відмовлятися від бажання стати мамою. Вагітність можлива, але підготовка до неї та пологах повинна відбуватися спільно з лікарем. Він буде давати вказівки, як народити здорову дитину, і призначить методи профілактики, які дозволять знизити ймовірність інфікування до 2%.

    Як можна заразитися

    Відсутність гарантованого лікування дійсно робить вірус імунодефіциту вкрай небезпечним. Однак страх населення перед інфекцією більше викликаний неосвіченістю і недостатньою кількістю інформації. Потрібно запам’ятати, що зараження може відбутися тільки через кров, а при відсутності відкритих ран на шкірі побутовий контакт абсолютно безпечний. Вважається, що вірусом не можна заразитися наступними способами:

    • При поцілунках. Зараження можливе тільки теоретично за умови наявності в ротовій порожнині матері і дитини відкритих ран. Практичні випадки зараження цим шляхом зафіксовані не були.
    • Через шкіру. Тактильні контакти і дотики, погладжування і тримання за руку безпечні. Таким способом вірус не передається, тому мама обов’язково повинна обіймати своєї дитини.
    • Через побутові предмети. Знаходження в одній квартирі ВІЛ-позитивних і незаражених людей абсолютно безпечно.
    • Вірус не передається повітряно-крапельним шляхом, тому чхання чи кашель хворого людини безпечні.
    • Люди з різним ВІЛ-статусом можуть їсти з одного посуду.

    ВІЛ та вагітність

    При правильному підході до планування вагітності лікарям вдається значно знизити ризик передачі інфекції дитині. У Великобританії подібна профілактика гарантує народження здорового малюка практично в 100% випадків. На жаль, деякі матері дізнаються про свій статус вже під час проходження обов’язкових обстежень при постановці на облік. Лікування в цій ситуації буде утруднене, так як вживати заходів щодо зниження вірусного навантаження бажано до настання вагітності.

    Зменшення ймовірності зараження досягається шляхом призначення антиретровірусної терапії. Це призначення включає прийом декількох препаратів, які зменшують концентрацію вірусу в організмі матері. Через півроку лікування концентрація вірусу знижується в кілька разів при дотриманні правильного режиму прийому ліків. Фармацевтичні компанії також пропонують препарати, які дозволено застосовувати під час вагітності, проте бажано, щоб терапія у матері починалася за кілька місяців до планованого зачаття. Це також дасть час для оцінки її ефективності в динаміці.

    Кілька фактів про ВІЛ та вагітність:

    • Відповідальний підхід пацієнтки при дотриманні схеми лікування дозволяє знизити ймовірність інфікування дитини до 2%.
    • Вагітність не прискорює перебіг захворювання у жінки.
    • Крім ймовірності зараження дитини, необхідно враховувати, що залишилася тривалість життя матері.
    • Остаточне рішення приймає жінка, не лікарі.
    • Припинення лікування здатне різко підвищити концентрацію вірусу.

    Запліднення від ВІЛ-інфікованого чоловіка може відбуватися в клініках або з допомогою спеціального стерильного судини.

    терапия

    При правильній терапії малюк народиться здоровим з імовірністю 98%

    Способи профілактики передачі вірусу дитині

    При виявленні свого статусу в процесі вагітності жінка повинна порадитися з декількома фахівцями, оцінити вплив на вагітність і плід вірусу, а також визначити ризик зараження дитини. Підтримати її в цій ситуації повинні близькі люди, а дати професійні рекомендації – лікарі. Не варто справлятися з новиною самостійно. За психологічної допомогою можна звернутися за телефонами довіри.

    Якщо рішення залишити дитину прийнято, заходи профілактики щодо зниження ризику зараження будуть наступні:

    • Якомога швидше починати антиретровірусну схему для профілактики зараження плоду.
    • В якості способу розродження вибирається кесарів розтин.
    • Після пологів дитина знаходиться на штучному вигодовуванні. Це дозволить зменшити ймовірність зараження, якщо вірус ще не передався.

    Здоровим вважається дитина повністю без вірусного навантаження. Для виключення зараження вона повинна бути нульова, так як мінімальної безпечної концентрації вірусу немає. Визначення антитіл у крові дитини не показово, так як вони могли передатися йому від матері. Ймовірність зараження оцінюють по реакції ПЛР, яка виявляє саме наявність збудника в організмі. Негативна ПЛР на другий день життя говорить про відсутність зараження з високою ймовірністю. Аналіз рекомендується повторити через 4 місяці.

    Терапія може бути неефективною, коли пацієнтка порушує призначений режим прийому ліків або веде образ життя, сприятливий для розмноження вірусу. Шанси зараження підвищуються при:

    • супутніх венеричних захворюваннях;
    • надмірному вживанні алкоголю, шкідливі для печінки їжі і куріння, що знижує якість і захисні властивості плаценти, збільшуючи ймовірність передачі вірусу;
    • при гепатиті С;
    • пропуск або нерегулярному прийомі таблеток, що порушує стабільність концентрації препаратів в організмі.

    Сумісність ВІЛ та вагітність викликає різні почуття у заражених жінок. Одні бояться завагітніти і передати інфекцію дитині, інші сподіваються на досягнення сучасної медицини. В благополучній сім’ї при правильному способі життя, чіткому дотриманні рекомендацій інфекціоніста та гінеколога шанси не допустити інфікування дитини становлять близько 98%. Остаточне рішення приймає тільки жінка. Однак слід пам’ятати, що в подібній ситуації вона може розраховувати на допомогу лікарів, близьких людей, центрів довіри і організацій, що підтримують ВІЛ-інфікованих.

    Читайте також: ймовірність зараження ВІЛ при одноразовому контакті незахищеному