Все про багатоплідної вагітності

883

Зміст:

  • Причини
  • Ознаки і симптоми
  • Як визначити
  • Ведення вагітності
  • Ускладнення
  • Прогноз
  • Багатоплідна вагітність – це виношування жінкою більше однієї дитини. На відміну від звичайної, така вагітність характеризується прискореною надбавкою у вазі більш швидким збільшенням розміру живота, високим стоянням маточного дна. Майже завжди розродження настає до закінчення терміну через надмірне розтягання матки, і більшості жінок роблять кесарів розтин.Ознаки багатоплідної вагітності виникають далеко не відразу

    Поширеність багатоплідних вагітностей варіюється в залежності від регіону і становить близько 1.5%. При цьому наголошується стійка тенденція до збільшення числа двуяйцевых або дизиготных, двійнят, що є прямим наслідком використання нових репродуктивних технологій – стимуляції овуляції і зачаття, ЕКО.

    Причини

    Два і більше плоду починають розвиватися після запліднення декількох яйцеклітин і при поділі зародка на стадії зиготи, зародкового міхура або морулы.

    Існує кілька факторів, що сприяють багатоплідної вагітності:

  • Генетика. Якщо мама, бабуся, сестра народжували двійню або близнюків, шанси багатоплідності багаторазово підвищуються. Однак помічено, що найчастіше багатоплідна вагітність спостерігається не в кожному поколінні. Наприклад, якщо бабуся народила двійнят, то подібне повториться, швидше за все, не у дочки, а у внучки, яка теж народить близнюків.
  • Повторні пологи і вік. За кілька років до початку перименопаузального періоду у жінки можуть дозрівати відразу кілька яйцеклітин за один цикл, що пов’язано з гормональною перебудовою. До групи «підвищеного ризику» багатоплідності входять вже народжували жінки.
  • Стероїдні ліки. Прийом будь-яких гормонів, включаючи контрацептиви, нерідко призводить до дозрівання декількох яйцеклітин і може бути одним з чинників, що призводять до багатоплідної вагітності.
  • ЕКО. В основі даного методу лежить ідея суперовуляції з наступним заплідненням яйцеклітин поза тілом матері і підсадкою в матку від 2 до 6 ембріонів. Однак нерідкі випадки успішного приживання (імплантації) не одного, а двох чи трьох плодових яєць. Результатом такого процесу буде багатоплідність.
  • Ознаки і симптоми

    У першому триместрі гестації ніяких особливих симптомів, що вказують на наявність декількох плодів, не виникає. Однак, починаючи з середини другого триместру можлива поява таких ознак:

    • збільшення маси тіла, що не відповідає загальноприйнятим нормам;
    • сильна стомлюваність;
    • ранній і виражений токсикоз, гестоз;
    • дуже швидкий, стрибкоподібне зростання живота;
    • регулярні затримки стільця;
    • набряклість нижніх кінцівок;
    • підвищений артеріальний тиск.

    Перераховані симптоми може легко помітити сама жінка. Лікар під час огляду побачить надто об’ємний живіт при порівняно невеликому розмірі голівки плоду, що розташована дуже низько, і високе стояння маточного дна.

    Якщо діагностовано тазове передлежання плоду, то його таз також буде перебувати занадто низько, прямо над входом в таз матері. В аналізах крові рівень ХГЛ і лактогену перевищить норму вдвічі.

    При виявленні кількох вищезазначених особливостей акушер-гінеколог може припустити багатоплідність. Щоб підтвердити його, необхідно провести УЗД.

    на ранних срокахОдним з типових ознак багатоплідності є постійна втома і швидка стомлюваність

    Як визначити

    Найбільш інформативним і достовірним діагностичним методом, що дозволяє виявити наявність кількох плодів, є УЗД. З допомогою эхографического обстеження можна зі стовідсотковою точністю встановити багатоплідність навіть на ранніх термінах, до півтора місяців, завдяки чому жінка може дізнатися свій діагноз практично відразу.

    УЗД-діагностика необхідна також для визначення тактики ведення вагітності і попередження можливих ускладнень. Тому в ході процедури лікар оцінює хориальность і амниотичность плодів за кількістю плацент і плодових бульбашок. Вагітність протікає найбільш спокійно, коли у кожного малюка є своя плацента і плодове яйце. Якщо ж два плода ділять одну плаценту в одному плодовому міхурі, ймовірність ускладнень максимальна.

    Іноді необхідна додаткова діагностика, в ході якої виключається міома матки, гидрамнион, міхурово занесення.

    Крім того, метод УЗД дозволяє виявити вади розвитку вже на початкових термінах. Це єдиний спосіб виключити затримку або дефект розвитку, оскільки інші тести в даному випадку неінформативні.

    Важливими діагностичними критеріями є аналізи на хоріонічний гонадотропін (ХГ) і альфа-фетопротеїн (АПФ). ХГ синтезується в оболонці плоду, а АПФ виробляє його травний тракт. При множинній вагітності ці показники збільшено як мінімум в чотири рази. Даний тест є досить інформативним, але не зовсім точним. З його допомогою можна встановити, що плід не один, але неможливо визначити, скільки їх усього.

    Додатково можуть призначатися й інші методи обстеження:

    • лабораторні аналізи крові та сечі;
    • фетометрия – вимірювання основних частин тіла плода за допомогою ультразвуку. Може виконуватися окремо або в ході планового УЗД;
    • цервикометрия – трансвагінальне УЗД для виключення ризику самовільного переривання вагітності або передчасних пологів;
    • фонокардіографія – оцінка роботи серця дитини, допомагає виявити вади міокарда, гіпоксію, обвиття пуповиною та ін.

    Ведення вагітності

    Виношування декількох плодів створює значне навантаження на жіночий організм, який працює у посиленому режимі і потребує обов’язкової корекції харчування і способу життя. Майбутньої матері рекомендується більше відпочивати і менше напружуватися фізично і психічно, добре і різноманітно харчуватися.

    на ранних срокахПри регулярному відвідуванні гінеколога і дотримання лікарських рекомендацій період вагітності і пологів пройде набагато легше

    Необхідно вживати достатню кількість білків, вуглеводів, рослинних і тваринних жирів, вітамінів і мінералів.

    Добова калорійність повинна становити не менше 3500 ккал, якщо дитини – 2, і не менше 4500 ккал. Воду можна пити без обмежень, якщо немає особливих протипоказань, бажано додавати лимон або журавлину. Таке питво зміцнює імунітет і нервову систему, збагачує організм вітамінами. Важливо знати, що при незбалансованому раціоні або дефіцит їжі виникає виснаження, дуже небезпечне для здоров’я і матері, і малюків.

    При нормальному протіканні вагітності жінка направляється в пологовий будинок за півмісяця до пологів. При наявності трьох і більше плодів – за місяць. Іноді госпіталізація здійснюється на 26 – 27 тижня.

    Далі вибирають оптимальний спосіб розродження. Якщо немає ускладнень, і діти розташовуються подовжньо головками вниз, можливі природні пологи. При нормальних показниках розвитку плодів рекомендується стимулювати пологову діяльність на 37 тижні.

    Однак в останні роки частіше проводять планове кесаревий розтин, що показано в наступних випадках, коли:

    • діти дуже великі;
    • спостерігається тазове передлежання плоду;
    • плодів більше двох;
    • родові шляхи не готові після 37 тижня;
    • один або декілька дітей розташовані поперечно;
    • відзначається гіпоксія.

    Причиною для термінового виконання кесаревого розтину може бути виникло ускладнення або загроза життю матері/дитини (наприклад, у випадку відшарування плаценти).

    При необхідності проводяться операції амниоредукции (якщо є багатоводдя), лазерної коагуляції судин плаценти, септостомии і евтаназії плоду-донора.

    Ускладнення

    Через частого ускладненого перебігу багатоплідна вагітність входить в розряд патологічних. Імовірність виникнення ускладнень найбільш висока в першому триместрі, особливо у первородящих жінок з індукованою вагітністю. У цьому періоді розлади різного ступеня тяжкості виникають приблизно у 94% майбутніх мам.

    Найпоширенішими ускладненнями є викидні і передчасні пологи, з дещо меншою частотою діагностується ряд інших наслідків:

    • загибель плодів;
    • важкі токсикози, переважно наприкінці вагітності;
    • гіпоксія плоду;
    • зворотна артеріальна перфузія, яка виникає тільки при двійні;
    • кровотеча або субінволюція, коли матка погано скорочується в післяпологовому періоді;
    • колізія – одночасне входження великих частин тіл немовлят в малий таз матері. Прикладом класичної колізії є зчеплення подбородками, коли один плід має тазове передлежання, а другий – головний;
    • гидрамнион;
    • обвиття пуповиною;
    • фето-фетальний трансфузійний синдром – дисбаланс кровотоку плодів;
    • дефекти та затримки розвитку;
    • зрощення однояйцевих плодів між собою – сіамські близнюки.

    на ранних срокахНа ранніх термінах може з’являтися токсикоз, але частіше жінок мучить гестоз, що виникає у другій половині вагітності

    Перераховані особливості, характерні для багатоплідності, але можуть виникати й інші ускладнення, пов’язані з наявними хронічними захворюваннями, внутрішньоутробною інфекцією, резус-конфліктом і пр.

    При багатоплідді нерідкі випадки гідроцефалії, респіраторного дистрес-синдрому, некротичного ентероколіту новонароджених, септичних порушень, внутрішньочерепних гематом, асиметрії черепа і скелетних деформацій, зокрема, вродженого вивиху стегна та дефектів стоп. Крім цього, суттєво підвищується ризик розвитку ДЦП. Порівняно з одноплодовій вагітністю, його ймовірність вище майже в 7 разів.

    Прогноз

    Як буде протікати багатоплідна вагітність, визначається в основному її хориальностью. Найбільш великий відсоток ускладнень і смертності припадає на монохориальное багатоплідність.

    Поки не існує ефективних методів щодо попередження множинного зачаття. Щоб уникнути можливих ускладнень, жінкам рекомендується рано вставати на облік та систематично спостерігатися у гінеколога. Успішно подолати цей непростий шлях допоможе повноцінне харчування, збагачене вітамінами і мінеральними речовинами, а також частий відпочинок в положенні лежачи на боці.

    Дивіться далі: як користуватися подушкою для вагітних