Вегето-судинна дистонія у жінок

674

Зміст:

  • Опис та причини хвороби
  • Симптоми
  • Діагностика
  • Лікування
  • Вегето-судинна дистонія зустрічається приблизно у 50% дорослих людей і частіше діагностується в жінок. Вона, як і нейроциркуляторна дистонія, об’єднує в собі безліч проявів. Щоб уникнути серйозних наслідків цієї патології, потрібно вчасно прийняти заходи, а до цього зрозуміти, що відбувається з організмом.

    Опис та причини хвороби

    Вегетативна нервова система відповідає за нормальну реакцію організму на ситуацію і підтримує сталість внутрішнього середовища організму. Для цього вона використовує деякі органи і системи, серед них:

    • легкі;
    • серцево-судинна система;
    • ендокринна;
    • сечовий міхур;
    • слинні залози.

    Коли відбувається збій, його називають дисфункцією вегетативної нервової системи. З-за цього збою вегетативний відділ починає видавати «помилкову тривогу», і організм реагує звуженням або розширенням судин, підвищенням температури або пульсу і зміною функцій інших органів, пов’язаних з цим відділом нервової системи. До дисфункції можуть привести декілька факторів.

  • Зміни гормонального фону. Це може відбуватися в підлітковому віці, під час вагітності, грудного вигодовування або при клімаксі.
  • Психоемоційні розлади. Стреси, невроз і депресія, особливо сильні або тривалі – часті причини.
  • Травми або хронічні захворювання хребта. Остеохондроз, удари – особливо небезпечною вважається ситуація, коли був порушений шийний відділ.
  • Перенесені інфекційні захворювання. При слабкому імунітеті навіть щось не дуже серйозне може спровокувати збій.
  • Захворювання ендокринної системи. Новоутворення, гіпотиреоз, гіпертиреоз та інші.
  • Хоча дисфункція вегетативної системи і пролапс мітрального клапана не мають доведеної зв’язку, вони часто супроводжують один одного.
  • Саме з виявлення причини недуги починається боротьба з патологією. Якщо можливо немедикаментозне лікування, то її усувають, якщо немає – призначається терапія IRR для підтримки нормального функціонування організму.

    Наприклад, якщо скоригувати сколіоз в дитинстві, то це може вирішити проблему подальшого прогресування ВСД.

    Вегето-судинна дистонія не є самостійним захворюванням – у жінок вона може з’явитися як результат природних вікових змін.

    Симптоми

    Вегето-судинна дистонія у жінок має різні прояви, і не всі з них можна усунути медикаментозно.

    Прояви захворювання багато в чому залежать від того, яка саме частина нервової системи порушена. Для зручності діагностики групи симптомів об’єднані в синдроми.

    Найпоширеніший синдром – це хронічна втома. Постійно відчувається фізична слабкість доповнюється апатією, сонливістю і млявістю. Причому ці відчуття з’являються не після важкого дня, а після провокуючого фактора – стресу або загострення хронічної хвороби.

    Психоемоційний синдром теж проявляється майже у всіх. Це різкі перепади настрою, плаксивість і образливість. Людина не може побороти свої почуття, навіть якщо ситуація насправді абсурдна.

    Настрій людини в цей період може нагадувати маятник: вранці він радіє і сміється з-за кожної дрібниці, а ввечері з-за такої ж дрібниці плаче.

    Наступний за поширеністю серцево-судинний синдром. Він проявляється стрибками артеріального тиску, блідість шкіри, похолоданням кінцівок без причини або відчуття «припливу». Часто з’являються больові відчуття в грудях і тахікардія.

    Ще одна група проявів – гипервентиляционные. Це часте дихання при найменшій навантаженні або без неї, відчуття недостатнього вдиху або нестачі повітря. Часто супроводжується спазмами м’язів і запамороченням.

    Синдром роздратованого кишечника. Цей синдром являє собою нестійкість стільця, часті позиви в туалет, супроводжується спастичними і ниючими болями внизу живота. Ці симптоми зустрічаються часто. Рідше пропадає апетит або стає важко ковтати.

    Всі ці симптоми можуть вважатися ознакою дистонії тільки при відсутності органічних захворювань, які могли б провокувати ці прояви.

    Іноді збій зачіпає систему регуляції температури тіла. З-за цього може з’явитися озноб або жар, часто вони переслідують хвилями, змінюючи один одного. Підвищується пітливість долонь і ступень.

    Ці симптоми можуть бути присутнє постійно або з’являтися час від часу. В більш серйозній формі ВСД проявляється у вигляді кризів, або нападів. Один з видів таких нападів – це симпатоадреналовий криз, або панічна атака. Із-за збою організм викидає в кров адреналін. Далі відбувається те, що зазвичай відчувається в екстреній ситуації: частішає пульс, підвищується тиск, дихання стає частим і поверхневим. З’являється незрозуміла паніка, тремтіння і спазм м’язів. Сечовипускання стає частим і рясним. Іноді можлива втрата свідомості. Для симпатоадреналового кризу характерно несподіваний початок, приблизно в один і той же час дня.

    Другий вид нападу – вагоинсулярный криз. Він відбувається із-за посиленого вироблення інсуліну. Напад супроводжується потемнінням в очах і сильною слабкістю. З’являються запаморочення, пітливість, нудота, артеріальний тиск падає. Посилюється перистальтика кишечника, з’являються часті позиви до дефекації.

    Тривалість нападів у всіх різна. В обох випадках зазвичай присутні провокуючі фактори – перевтома або стрес, а протягом кількох днів після нападу залишається почуття истощ енности і розбитості.

    Діагностика

    симптомы

    Симптоми ВСД досить варіабельні. Їх повинен аналізувати лікар.

    Діагноз можна ставити самостійно, тільки за симптомами і припущеннями. Якщо є ознаки захворювання, варто звернутися до лікаря, для початку –до терапевта, пройти обстеження. Воно починається із загального та біохімічного аналізу крові.

    Потім, якщо буде потрібно, терапевт відправить на консультацію до вузьких спеціалістів. Вибір фахівця багато в чому залежить від клінічної картини. Профільний лікар вислухає скарги і призначить комплекс діагностичних процедур, наприклад УЗД або КТ органів, захворювання яких можуть викликати схожі симптоми.

    Після цього за справу береться психоневролог. Його завдання – з’ясувати причину збою, яка часто криється в психоемоційних переживання або способі життя. Для цього знадобиться гранично чесно відповісти на питання, які він буде ставити. Саме цей лікар буде підбирати лікування в залежності від результатів діагностики.

    Вегето-судинну дисфункцію діагностують шляхом виключення; тому спочатку важливо переконатися, що немає органічних захворювань.

    Лікування

    Боротьба з вегетосудинною дистонією у жінок складається з двох частин: немедикаментозна і медикаментозна терапія. Якщо це можливо, необхідно усунути причину. Якщо це неможливо, то терапія буде мати підтримуючий характер.

    Немедикаментозне лікування починається зі зміни способу життя. Пацієнту необхідно відмовитися від надмірних фізичних і емоційних навантажень, відновити режим харчування і відпочинку.

    Хороший ефект приносять помірні заняття спортом, особливо водними видами. Вони допомагають знімати стрес, бадьорять і покращують настрій, допомагають боротися з проявами клімаксу. Доречні також загартовуючі процедури.

    Так як часто причина патології криється в різних стресових ситуаціях або неврозах, необхідний курс психотерапії. Не потрібно цього соромитися, таке лікування допоможе усунути не тільки неприємні і порушують звичний ритм життя панічні атаки, але і багато інші прояви дистонії.

    лечение

    Лікування ВСД завжди передбачає нормалізацію режиму праці та відпочинку

    Хороший ефект приносить відпочинок у санаторіях і на курортах, особливо з грязелікуванням і апаратної фізіотерапією.

    Якщо необхідно медикаментозне лікування, лікар може призначити наступні групи препаратів:

    • адаптогени;
    • антигіпоксантів;
    • антиоксиданти;
    • вітаміни;
    • гормональні препарати.

    ВСД – частий супутник жінок під час вагітності, годування або клімаксу. Важливо визначити причину захворювання, провокуючий фактор і обов’язково звернутися за кваліфікованим лікуванням.

    Прояви вегетосудинної дистонії у жінок варіабельні і провокуються порушенням функціонування вегетативної нервової системи. Лікування цього захворювання завжди комплексне і часом тривалий. Для усунення проявів ВСД можуть залучатися різні спеціалісти: неврологи, ендокринологи, терапевти, кардіологи та ін.

    Читайте далі: причини низького тиску у жінок