Як не розоритися на новорічному шопінгу: правила виживання в сезон різдвяних розпродажів

280

З точки зору психології, будь-яка покупка це практика прийняття рішення. Говорячи ” так ” або “ні”, в звичайному житті ми оцінюємо вигоди і ризики. Завмираючи в магазині перед річчю, що продається за повну вартість, намагаємося тверезо зважити не тільки її привабливість, але і практичну необхідність і, головне, фінансову доступність. Розпродаж змінює цю схему, спочатку пропонуючи нам виключно комфортні умови для того, щоб говорити тільки «так». Знижка справляє враження подарунка, можливості отримати щось практично за так. Речі і бренди, раніше недоступні, стають ближче: навіть якщо в абсолютних цифрах їх ціна як і раніше висока, та й самі ці предмети не особливо нам потрібні, відчуття того, що ось зараз-то ми зможемо собі дозволити срібну щітку для кінських копит відомого паризького будинку, п’янить. Так, так, так – і ось ви володар вражаючою гори прекрасних, але незрозумілих речей, і не менш величезного мінуса за рахунком кредитки. Але ж окремо все було досить недорого …

Новий рік починається з боргів?

Згідно зі статистичними даними, близько половини росіян використовують зроблені за рік накопичення, щоб купити подарунки на новий рік собі і близьким, і майже третина входить в січень з боргами. Основна проблема полягає в труднощі порівняти бажання з витратами. Використовуючи в своїх цілях чарівну атмосферу наближається торжества, продавці справно постачають нас новими і новими спокусами, змушуючи думати: ех, все-таки свято! чому б не купити? психологи пояснюють: нерідко обмеження себе в коштах протягом року призводить до купівельного «запою» на зимових розпродажах. Весь рік внутрішнє напруження зростає і, опинившись посеред ваблять знижок, людина починає судорожно і безсистемно витрачати, намагаючись компенсувати переживання, що накопичилися за рік.

«спонтанні придбання напередодні нового року — одне з головних пояснень великих витрат, — впевнена психолог олена пономарьова . – найчастіше їх провокує незаплановане відвідування магазинів, з наміром“просто подивитися”. Якщо ваш подарунковий бюджет обмежений певними рамками, і ви знаєте, що з якихось відділів ніколи не виходьте без покупок, виключіть їх зі свого маршруту передноворічного шопінгу. А якщо збираєтеся в цих відділах купити подарунки — купуйте їх строго відповідно до попередньо складеним списком, де вказані заплановані кількості і суми». За словами психолога, головна небезпека спонтанних витрат – в особливому емоційному настрої, що супроводжує новорічні розпродажі. Якщо ви відчуваєте, що він бере над вами верх, і милий консультант вже майже переконав, що ця продається тільки сьогодні зі знижкою річ вам просто необхідна, причому в кількості десяти примірників, просто зробіть паузу. Випийте каву, зателефонуйте подрузі, відверніться будь-яким способом, і потім поверніться до рішення про покупку. Не виключено, що вона здасться вже менш необхідною і привабливою.

Психолог дає пораду тим, для кого питання спонтанних покупок на розпродажі пов’язаний з сильним відчуттям задоволення, а жорсткі обмеження приносять страждання і дискомфорт. Перехитріть себе, виділивши в бюджеті певну суму під грифом «заплановані викинуті гроші». У цих рамках ви зможете і побалувати себе, залишивши “місце” для несподіваного сюрпризу, і зберегти контроль над станом рахунку.

«візьміть з собою на розпродажний шопінг компаньйона, який відрізняється ощадливістю, але не відрізняється терпінням», — рекомендує психолог олена старовик. Якщо ви емоційні від природи і знаєте за собою схильність до шопоголізму, тверезомислячий супутник (або супутниця) може виступити в корисній якості «голосу розуму». Крім того, зайва пара очей не завадить при необхідності оцінити, чи сидить розпродажний костюмчик або з привабливого у нього тільки цінник.